• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosinenbomber

  Przeczytaj także...
  Operacja Vittles – amerykański most powietrzny działający w czasie blokady Berlina od 26 czerwca 1948 do 30 września 1949; trwający w tym samym czasie brytyjski most powietrzny nosił nazwę operacja Plainfare. W ramach operacji Vittles wykonano 189 963 lotów, transportując przy tym 1.783.573 ton zaopatrzenia. W operacji wzięło udział ok. 75 tys. osób cywilnych i żołnierzy, w wypadkach zginęło 31 lotników amerykańskich, a koszt amerykańskiej operacji wyniósł ponad 137 milionów dolarów (ok. 1,23 mld USD według dzisiejszych cen).Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.
  Blokada Berlina (Zachodniego) – jeden z pierwszych poważnych kryzysów zimnej wojny, mający miejsce w latach 1948-1949.
  Bawiące się samolotem dzieci w czasie blokady Berlina
  „Rodzynkowy bombowiec” rozrzucający słodycze w czasie obchodów 60. rocznicy zakończenia blokady Berlina

  Rosinenbomber (niem. „rodzynkowy bombowiec”) – popularna nazwa samolotów transportowych przewożących zaopatrzenie do Berlina Zachodniego w czasie amerykańskiej operacji Vittles mającej na celu przetrwanie blokady miasta prowadzonej przez Związek Radziecki w latach 1948–1949. Nazwa nadana została samolotom z powodu zwyczaju zrzucania słodyczy przez niektóre z nich.

  Historia[]

  Nazwa wywodzi się od zwyczaju zapoczątkowanego przez porucznika Gaila Halvorsena, jakim było wyrzucanie z okien samolotu słodyczy dla dzieci. 17 czerwca 1948, w czasie pobytu na lotnisku Tempelhof, Halvorsen wdał się w rozmowę z niemieckimi dziećmi i obiecał im, że następnego dnia zrzuci im z samolotu trochę słodyczy. Na pytanie dzieci, jak poznają one jego samolot, odpowiedział, że przed lądowaniem zakołysze skrzydłami. Następnego dnia Halvorsen spełnił swoją obietnicę, zrzucając na małych spadochronach słodycze i czekoladki. Halvorsen kontynuował swoją działalność za każdym razem, kiedy lądował w Berlinie. Wkrótce zaczęły pisać do niego dzieci, adresując listy do „Uncle Wiggly Wings”, „Der Schokoladen-Flieger”, „Uncle Wackelfluger” oraz „Rosinenbomber”.

  Zrzuty słodyczy Halvorsena zostały opisane w zachodnioberlińskiej gazecie po tym, jak jeden z dziennikarzy został uderzony w głowę przez spadający batonik. Wkrótce dowiedziało się o nich także amerykańskie dowództwo, które przejęło prywatną akcję Halvorsena, nadając jej nazwę Operacja Little Vittles – w jej ramach dostarczono berlińskim dzieciom 23 tony słodyczy. W 1948 Halvorsen został nagrodzony Cheney Award, przyznawaną za „męstwo, hart ducha i poświęcenie dla celów humanitarnych”.

  Uwagi

  1. For an act of Valor, Extreme Fortitude, or self-sacrifice in a humanitarian interest.

  Przypisy

  1. The Berlin Airlift (ang.). [dostęp 2010-10-05].
  2. The Berlin Airlift (ang.). US Centenial of Flight Commision. [dostęp 2010-10-05].
  3. The Candy Bomber (ang.). [dostęp 2010-10-05].

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia Cheney Award
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.