• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosemary Clooney

  Przeczytaj także...
  Michael Curtiz, także Mihály Kertész, właśc. Manó Kertész Kaminer (ur. 24 grudnia 1886 w Budapeszcie, zm. 10 kwietnia 1962 w Hollywood, Kalifornia) – reżyser amerykański pochodzenia węgierskiego.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Rose Mary „Rosie” Clooney (ur. 23 maja 1928 w Maysville w Kentucky, zm. 29 czerwca 2002 w Beverly Hills) – amerykańska piosenkarka i aktorka. Największy rozgłos zyskała we wczesnych latach pięćdziesiątych XX wieku piosenką „Come On-a My House” (1951), po której pojawiły się inne popowe utwory, takie jak „Mambo Italiano” (1951), „Botch-a-Me” (1952), „Half as Much” (1952), „Tenderly” (1954), „Hey There” (1954) i „This Ole House” (1954).

  Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..Bing Crosby, właśc. Harry Lillis Crosby (ur. 3 maja 1903 w Tacoma, Waszyngton, zm. 14 października 1977 w Madrycie) – jeden z najpopularniejszych wokalistów i aktorów amerykańskich XX wieku. Brat piosenkarza Boba Crosby’ego.

  W maju 1946 podpisała kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Śpiewała w duetach m.in. z Marleną Dietrich, Guyem Mitchellem, Bennym Goodmanem, Jimmym Boydem, Gene Autry i Harrym Jamesem. Odniosła również sukcesy jako wokalistka jazzowa. Kariera Clooney osłabła w latach sześćdziesiątych, częściowo z powodu problemów związanych z depresją i uzależnieniem od narkotyków, ale odrodziła się w 1977, kiedy jej kolega z filmu muzycznego Michaela Curtiza Białe Boże Narodzenie (White Christmas, 1954), Bing Crosby, poprosił ją o występ z nim z okazji jego 50. rocznicy w showbiznesie. Nagrywała do swojej śmierci w 2002.

  Jimmy Devon Boyd (ur. 9 stycznia 1939 w McComb, zm. 7 marca 2009 w Santa Monica) – amerykański aktor, muzyk i piosenkarz. Posiada swoją gwiazdę 7021 Hollywood Blvd. na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Matka aktora Miguela Ferrera i ciotka George’a Clooneya.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Tony Pastor and His Orchestra (1947)
 • The Stars Are Singing (1953) jako Terry Brennan
 • Here Come the Girls (1953) jako Daisy Crockett
 • Red Garters (1954) jako Calaveras Kate
 • Białe Boże Narodzenie (White Christmas, 1954) jako Betty Haynes
 • Z głębi serca (Deep in My Heart, 1954) jako wykonawczyni w „That Midnight Girl”
 • Podbój kosmosu (Conquest of Space, 1955) - występ muzyczny
 • The Joker’s Wild (1968, TV)
 • Twilight Theater (1982, TV)
 • Sister Margaret and the Saturday Night Ladies (1987, TV) jako Sarah
 • Zabójcze radio (Radioland Murders, 1994) jako Anna
 • Ostry dyżur (ER, 1994) jako Mary Cavanaugh / 'Madame X'
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steve Huey: Biografia Rosemary Clooney (ang.). AllMusic. [dostęp 2011-05-28].
  2. Kathleen Kuiper: Rosemary Clooney, american actress and musician (ang.). Encyklopedia Britannica. [dostęp 2011-05-28].
  3. Hal Erickson: Biografia Rosemary Clooney (ang.). AllMovie. [dostęp 2011-05-28].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rosemary Clooney w bazie IMDb (ang.)
 • Rosemary Clooney w bazie Filmweb
 • Rosemary Clooney w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Rosemary Clooney w Discogs.com (ang.)
 • Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Henry Haag „Harry” James (ur. 15 marca 1916 w Albany, zm. 5 lipca 1983 w Las Vegas) – amerykański trębacz i lider zespołów jazzowych ery swingu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.667 sek.