• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roscommon - hrabstwo

  Przeczytaj także...
  Knockcroghery (irl. Cnoc an Chrochaire) – wieś w Irlandii, w hrabstwie Roscommon, w prowincji Connacht. Znajduje się tam kościół św. Patryka wybudowany ok. 1870 roku. W 2011 roku zamieszkiwana przez 307 osób.Strokestown (irl. Béal na mBuillí) – miasto w hrabstwie Roscommon w prowincji Connacht w Irlandii, położone przy drodze N5. W 2011 roku liczba mieszkańców wynosiła 814 osób.
  Ballaghaderreen (irl. Bealach an Doirín) – miasto w Irlandii, w hrabstwie Roscommon, w prowincji Connacht. W mieście znajduje się dziewiętnastowieczna katedra należąca do diecezji Achonry. W 2006 roku zamieszkiwane było przez 1720 osób, a w 2011 przez 1822.

  Roscommon (irl. Contae Ros Comáin) – hrabstwo w środkowej Irlandii, w prowincji Connacht.

  Castlerea (irl. An Caisleán Riabhach) - miasto w zachodniej Irlandii, w hrabstwie Roscommon, w prowincji Connacht. Drugie pod względem liczby ludności miasteczko w hrabstwie. Nazwa miasta z języka irlandzkiego znaczy "pręgowany zamek". Zamieszkuje je 1985 mieszkańców (2011).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Roscommon jest również nazwą stolicy hrabstwa. Athlone nad rzeką Shannon (które leży częściowo w Roscommon i częściowo w hrabstwie Westmeath – z sąsiedniej prowincji Leinster) uważane jest za położone najbardziej w środku Irlandii. Tulsk jest wsią położoną najbliżej mitycznego Rath Cruachán, domu królowej Medb (Maedbh, Maeve) i Morrigan, które było początkiem epickiej opowieści w irlandzkiej literaturze – Táin Bó Cúailgne, znanej z tłumaczenia Thomasa Kinselli. Roscommon ma dużo do zaoferowania dla ludzi zainteresowanych irlandzkim dziedzictwem i historią.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Literatura irlandzka to termin obejmujący dzieła literackie napisane w Irlandii, bądź przez autorów irlandzkiego pochodzenia. Literatura irlandzka pisana jest współcześnie przeważnie w języku angielskim, aczkolwiek od średniowiecza aż po XVII wiek jej przeważająca część obejmuje utwory napisane w języku irlandzkim i często nawiązuje do tradycji celtyckiej. Irlandia, chociaż nie jest dużym krajem i przez wieki znajdowała się pod bezpośrednim wpływem Anglii, wytworzyła autonomiczną tożsamość literacką i, w przeciwieństwie do Szkocji czy Walii, dostarczyła światu wielu wybitnych twórców, w tym czterech noblistów.

  Miasta i wioski hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Arigna, Athlone, Athleague
 • Ballaghaderreen, Ballintober, Ballyfarnon, Boyle
 • Castlerea
 • Elphin
 • Frenchpark
 • Knockcroghery
 • Lecarrow
 • Old Town
 • Roosky, Roscommon
 • Strokestown
 • Tulsk
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Tourism Information
 • Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Roscommon (irl. Ros Comáin) – miasto w środkowej Irlandii, w prowincji Connacht, stolica hrabstwa Roscommon. Miasto zamieszkuje 1 701 mieszkańców, a przedmieścia 4 782 (2011).
  Morrigan, znana też jako Morrigu, to celtycka Bogini magii, podziemii, wojny i zniszczenia. Przedstawiana jest zwykle w zbroi i rynsztunku. Pojawia się wszędzie, gdzie jest wojna. Krąży nad polem bitwy pod postacią kruka lub wrony.
  Medb („Ta, która uderza do głowy”) – legendarna królowa Connachtu, postać występująca w cyklu ulsterskim, trzykrotnie zamężna: z królem Connachtu Tinnem mac Conrach, królem Ulsteru Conchobarem III mac Nessa oraz z Oiliollem (Ailillem) I Morem (Wielkim”), także królem Connachtu. Rządziła z Cruachain (ob. Rathcroghan w hrabstwie Roscommon). Znana z irlandzkiej epopei Tain Bo Cúailnge („Uprowadzenie byków z Cooley”).
  Connacht (wym. [ˈkɒnəxt], [ˈkɒnəkt] lub [ˈkɒnɔːt]; irl. Connachta lub Cúige Chonnacht, wym. [ˈkɔnəxtə]) – jedna z 4 prowincji Irlandii w zachodniej części kraju. Ludność 542 547, największe miasto Galway.
  Leinster (wym. [ˈlɛnstər]; irl. Laighin lub Cúige Laighean, wym. [ˈl̪ˠaːjɪnʲ]) – jedna z czterech prowincji Irlandii. Ludność 2 504 814, stolica Dublin.
  Boyle (irl. Mainistir na Búille) – miasto w Irlandii, w północnej części hrabstwa Roscommon. Miasto leży u podnóża gór Curlew nad jeziorem Key.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.795 sek.