• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosanna Arquette  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.Akt wiary – nazwa określająca krótkie modlitwy w religii chrześcijańskiej, w których prosi się o przymnożenie wiary w Boga i jego obecność.

  Rosanna Lauren Arquette (ur. 10 sierpnia 1959 roku w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Nowym Jorku jako najstarsza z pięciorga dzieci aktora Lewisa Arquette (ur. 14 grudnia 1935, zm. 10 lutego 2001), nawróconego z katolicyzmu na islam i polskiej Żydówki Mardi (z domu Nowak; zm. 8 sierpnia 1997 na nowotwór złośliwy sutka), znanej także jako Olivia, aktorki, hipiski, poetki, operatorki teatralnej i aktywistki politycznej, pochodziła z rodziny, która wyemigrowała z Polski i Rosji. Jej dziadek ze strony ojca – Cliff Arquette był aktorem. Jest daleko spokrewniona z amerykańskim odkrywcą Meriwetherem Lewisem.

  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Jej młodsze rodzeństwo to Richmond (ur. 21 sierpnia 1963), Patricia (ur. 8 kwietnia 1968], Alexis (ur. 28 lipca 1969) i David (ur. 8 września 1971).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Na scenie debiutowała już w wieku 15 lat. Po udziale w teledramacie ABC Mając dzieci 2 (Having Babies II, 1977), jako aktorskie odkrycie została powitana na małym ekranie w serialu ABC Osiem wystarczy (Eight Is Enough, 1979).

  Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawiła się na kinowym ekranie w komediodramacie Więcej amerykańskich graffiti (More American Graffiti, 1979). Nieco bardziej widoczna była w satyrze na Hollywood S.O.B. (1981) Blake’a Edwardsa. Za rolę Nicole Baker w telewizyjnym biograficznym dramacie kryminalnym NBC Pieśń kata (The Executioner’s Song, 1982) zdobyła nominację do nagrody Emmy.

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Switched at Birth (pol. Zamienione przy urodzeniu) – amerykański serial emitowany na antenie ABC Family od 6 czerwca 2011. Pomysłodawczynią serialu jest Lizzy Weiss

  Sukcesem stała się rola zagubionej Jill Rosen, zafascynowanej hipisowskim modelem życia, w dramacie Johna Saylesa To ty, dziecino (Baby It's You, 1983), pozbawionym moralizatorstwa studium młodzieżowej kultury lat 60. Zaraz potem w komedii Rozpaczliwie poszukując Susan (Desperately Seeking Susan, 1985) z Madonną zagrała postać Roberty Glass z typowego mieszczańskiego domu, która przyjmuje rolę nieporządnej przedstawicielki hipisowskiej cyganerii. Za rolę odebrała nagrodę BAFTA Film dla najlepszej aktorki drugoplanowej i nominację do nagrody Złotego Globu. Wzięła udział w teledysku Michaela JacksonaLiberian Girl” (1987).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Duże uznanie przyniosły role w produkcjach kinowych, takich jak: komedia Martina Scorsese Po godzinach (After Hours, 1985), komedia Nie taka głupia (Nobody's Fool, 1986) jako samotnie wychowująca dziecko kelnerka, czarna komedia sensacyjna Quentina Tarantino Pulp Fiction (1994) w roli Jody, niezrównoważonej partnerki dilera narkotyków, kontrowersyjny dramat Davida Cronenberga Crash: Niebezpieczne pożądanie (Crash, 1996), melodramat Oko w oko z życiem (Buffalo '66, 1997) czy komedia kryminalna Jak ugryźć 10 milionów (The Whole Nine Yards, 2000) jako szantażująca własnego męża Sophie Oseransky.

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Jak ugryźć 10 milionów – komedia kryminalna produkcji amerykańskiej z 2000 roku. Jej kontynuacją jest Jak ugryźć 10 milionów 2 z 2004 roku.

  Bywałą obsadzana w rolach trzpiotek, a także kobiet rozchwianych, która lądują w dziwacznych konstelacjach osobistych, najczęściej rozwiedzione i zranione.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.
  Morderstwo doskonałe - amerykański thriller z 1998 roku na podstawie sztuki Fredericka Knotta. Remake filmu M jak morderstwo.
  Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Przygoda na rybach (ang. Gone Fishin’) – amerykańska komedia z 1997 roku w reżyserii Christophera Caina. Wyprodukowany przez Buena Vista Pictures.
  Rozpaczliwie poszukując Susan (oryg. Desperately Seeking Susan) - amerykański film komediowy z 1985 roku w reżyserii Susan Seidelman.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.