• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosamunde Pilcher

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Rosamunde Pilcher, z domu Scott (ur. 22 września 1924 w Lelant w Kornwalii, zm. 6 lutego 2019 w Dundee) – angielska pisarka, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego.

  Podczas II wojny światowej była wrenką. Pierwsze opowiadanie opublikowała w wieku 19 lat. Wczesne utwory, zwłaszcza krótkie opowiadania dla pism kobiecych, podpisywała pseudonimem Jane Fraser, a pierwszą powieść pod nazwiskiem Rosamunde Pilcher opublikowała w 1955 r. Jej największym sukcesem była powieść Poszukiwacze muszelek, przetłumaczona na wiele języków i sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy. Twórczość Pilcher była bardzo popularna w Niemczech, gdzie telewizja ZDF zrealizowała ponad 100 filmów według jej tekstów.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1946 r. wyszła za mąż; jej mąż, Graham Pilcher, odznaczony za zasługi wojenne Krzyżem Wojskowym, pochodził z Dundee. Po ślubie powrócił z żoną do Szkocji, by podjąć pracę w rodzinnym przedsiębiorstwie. Zmarł w 2009 r. Pisarka mieszkała w Dundee przez resztę życia. Mieli dwóch synów i dwie córki. Jeden z jej synów, Robin, także jest pisarzem.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Wybrane powieści[ | edytuj kod]

 • Inne spojrzenie (Another View, 1969)
 • Ostatnie chwile lata (The End of Summer, 1971)
 • Kwietniowy śnieg (Snow in April, 1972)
 • Pusty dom (The Empty House, 1973)
 • Czas burzy (The Day of the Storm, 1975)
 • Spod Znaku Bliźniąt (Under Gemini, 1977)
 • Dziki tymianek (Wild Mountain Thyme, 1979)
 • Karuzela (The Carousel, 1982)
 • Odgłosy lata (Voices in Summer, 1984)
 • Poszukiwacze muszelek (The Shell Seekers, 1987)
 • Wrzesień (September, 1990)
 • Powrót do domu (Coming Home, 1995)
 • Przesilenie zimowe (Winter Solstice, 2000)
 • Zbiory opowiadań[ | edytuj kod]

 • Kwiaty w deszczu (Flowers in the Rain), 1991
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Neil Genzlinger: Rosamunde Pilcher, Author of ‘The Shell Seekers,’ Dies at 94 (ang.). nytimes.com, 7 lutego 2019. [dostęp 2019-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-08)].
  2. Rosamunde Pilcher. Biography (ang.). BookReporter.com. [dostęp 2020-01-14].
  3. TV Crew Filming German Drama On Tresco (ang.). scillytoday.com. [dostęp 2017-02-25].
  4. Felicity Bryan: Rosamunde Pilcher - obituary (ang.). „The Guardian”, 7 lutego 2019. [dostęp 2020-01-16].
  5. Talking With Robin Pilcher (ang.). AudioFile. [dostęp 16 maja 2012].
  Zweites Deutsches Fernsehen, ZDF (stylizowane na 2DF) – drugi program niemieckiej telewizji publicznej. Działa jako niezależna instytucja non-profit, założona przez wszystkie kraje związkowe Niemiec. ZDF jest finansowane z opłat abonamentowych i wpływów z reklam. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Dundee (wym. [dʌnˈdiː]; gael. Dùn Dèagh) – miasto i jednostka administracyjna (council area) w Szkocji. Leży na północnym brzegu ujścia rzeki Tay (zatoka Firth of Tay, na wschodnim wybrzeżu Szkocji, nad Morzem Północnym).
  Krzyż Wojskowy (ang. Military Cross, skr. „M.C.” lub „MC”) – brytyjskie odznaczenie wojskowe ustanowione 28 grudnia 1914 roku przez Jerzego V, do 1993 przyznawane oficerom wojsk lądowych, od 1993 może być przyznawane bez względu na stopień wojskowy. Military Cross nie może być przyznawany pośmiertnie, a można go otrzymać za „dzielność w czasie aktywnych operacji prowadzonych przeciw wrogowi” (gallantry during active operations against the enemy).
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.665 sek.