• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rosalind Plowright

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Sopran (od wł. sopra - ponad) – najwyższy głos żeński. Zwykle obejmuje skalę - w muzyce chóralnej - od c do a (zobacz oktawa). Od solistek wymaga się zazwyczaj c, rzadziej cis, d czy es, a od niektórych rodzajów głosu nawet dźwięków e czy f.

  Rosalind Anne Plowright (ur. 21 maja 1949 w Worksop) – brytyjska śpiewaczka operowa, początkowo sopran, następnie mezzosopran.

  Początki kariery[]

  Ukończyła konserwatorium w Londynie i po studiach dołączyła do zespołu Glyndebourne Touring Opera, z którą zaśpiewała role Elwiry w Don Giovannim oraz Hrabiny w Weselu Figara. Zwróciwszy na siebie uwagę krytyki, przeniosła się do zespołu opery narodowej, gdzie grała kolejno Toskę, Elżbietę de Valois w Don Carlosie, Miss Jessel w Poskromieniu złośnicy, księżniczkę Elenę w Nieszporach sycylijskich oraz Elżbietę I w Marii Stuard. Nagranie tej ostatniej roli przyczyniło się do dalszego wzrostu jej prestiżu.

  Don Giovanni, pełny tytuł: Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni) - opera w dwóch aktach Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Moliera Don Juan. Premiera odbyła się 29 października 1787 w Pradze, natomiast premiera zmienionej nieco przez Mozarta wersji miała miejsce w Wiedniu 7 maja 1788 roku. Opera należy do gatunku dramma giocoso, czyli dramatu zawierającego elementy komiczne i nadnaturalne. Sam Mozart określił ją w manuskrypcie jako opera buffa.Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini (ur. 22 grudnia 1858 w Lukce, zm. 29 listopada 1924 w Brukseli) – włoski kompozytor muzyki operowej, wolnomularz.

  Kariera międzynarodowa[]

  Niezwykle udany był dla artystki sezon 1980/1981, kiedy wystąpiła jako Manon Lescaut w teatrze Torre del Lago, Aida w operze frankfurckiej, Ariadna w Bernie oraz Ortlinde w Covent Garden . W 1983 r. zadebiutowała w La Scali jako Siostra Angelica w operze Giacomo Pucciniego pod tym samym tytułem. W latach 80. pojawiała się na scenach Madrytu, Barcelony, Wiednia, Ateny, Metropolitan Opera, San Francisco i Santiago . Jej występ w roli Maddaleny w Andrei Chénierze w Covent Garden Theatre był muzyczną sensacją. Jej inną legendarną rolą była Medea w operze Cherubiniego. Razem z Deutsche Grammophon nagrała Moc przeznaczenia. Śpiewała u boku słynnych trzech tenorów – José Carreras partnerował jej jako Andrea Chénier, z Luciano Pavarottim śpiewała Aidę , zaś u boku Plácido Domingo pojawiła się w produkcji Trubadura w Covent Garden. Ciąża poważnie zmieniła jej głos, Plowright pojawia się od tej pory w rolach mezzosopranowych. Grała Amneris w Aidzie w szkockiej operze narodowej , Księżnę w Adrianie Lecouvreur i Kostelnicką w Jenufie . W sezonie 2007/2008 pojawiła się lub ma się pojawić w rolach Fricki w Pierścieniu Nibelungów oraz Matki w Il prigioniero w operach San Francisco i Paryża.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Andrea Chénier – werystyczna opera w 4 aktach skomponowana przez włoskiego kompozytora Umberto Giordano, do której libretto napisał Luigi Illica.

  Oprócz wymienionych powyżej nagrała Otella, Aidę, Opowieści Hoffmanna oraz 2. symfonię Mahlera .

  Poza sceną operową grała w słuchowiskach radiowych (Grace Vosper w produkcji BBC The House of Elliott oraz Hermiona Harefield w The Man Who Made Husbands Jealous . Ma również pojawić się w musicalu Sweeney Todd oraz zaśpiewać rolę Klitajmestry w Elektrze w operze w Seattle .Plo

  Royal Opera House – jeden z najważniejszych (obok English National Opera) gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden. Siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera House) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet).Mezzosopran – głos żeński pomiędzy sopranem i altem, częściowo obejmujący skalę obu poprzednich, lecz o odmiennej od nich barwie. Wyróżnia się: mezzosopran koloraturowy skala od g do h, mezzosopran liryczny (o skali od a do g) oraz mezzosopran dramatyczny (o skali od g do b).

  Nagrody[]

  W 2007 r. znalazła się na królewskiej Birthday Honours List za wieloletni wkład w brytyjską kulturę muzyczną.

  W 1984 r. jej nagranie Trubadura razem otrzymało nagrodę Fundacji Fanny Heldy .

  Przypisy

  Luigi Cherubini (ur. 8 września lub 14 września 1760 we Florencji, zm. 15 marca 1842 w Paryżu) – włoski kompozytor, znany przede wszystkim z twórczości operowej i religijnej.Metropolitan Opera – teatr operowy w Nowym Jorku, pierwotnie (od powstania do 1966 roku) znajdujący się w gmachu przy Broadwayu, pomiędzy 39. a 40. ulicą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Opowieści Hoffmanna (fr. Les Contes d’Hoffmann) – opera z muzyką Jacques’a Offenbacha, do libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo opartego na opowiadaniach E.T.A. Hoffmanna. Szczytowe osiągnięcie w twórczości kompozytora znanego dzięki kilkudziesięciu stworzonym przez niego operetkom. Opera została skomponowana przez Offenbacha pod koniec życia i wystawiona dopiero po jego śmierci, w 1881 roku.
  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Worksop - miasto w hrabstwie Nottinghamshire (dystrykt Bassetlaw) w środkowej Anglii. Najbardziej znanymi osobami pochodzącymi z miasta są: Bruce Dickinson, wokalista grupy muzycznej Iron Maiden oraz Graham Taylor menadżer piłki nożnej
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Adriana Lecouvreur – opera w czerech aktach skomponowana przez włoskiego kompozytora Francesco Cilea, nawiązująca stylem do ówczesnego weryzmu. Premiera odbyła się w Mediolanie 1902 roku. Dzieło opisuje historie autentycznej gwiazdy francuskiej sceny teatralnej, która, jak mówi legenda, została zamordowana przez swoja rywalkę księżnę de Bouillon.
  Trubadur (Il trovatore) – opera Giuseppe Verdiego w czterech aktach na podstawie libretta Leone Emanuele Bardare i Salvadore Cammarano
  Siostra Angelica (Suor Angelica) – jednoaktowa opera werystyczna Giacoma Pucciniego, druga z tzw. Tryptyku. Pierwszy raz została wystawiona w Metropolitan Opera w 1918 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.