• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roraima - góra

  Przeczytaj także...
  Pacaraima – pasmo górskie na Wyżynie Gujańskiej, ciągnące się równoleżnikowo na długości 500 km. Zbudowane głównie ze skał osadowych pochodzących z paleozoiku i mezozoiku. Klimat podrównikowy, suchy, roślinność to głównie sawanny i widne lasy. Obszar niezamieszkany.Caroní (hiszp. Río Caroní) - rzeka w Wenezueli, prawy dopływ rzeki Orinoko. Źródła w masywie Roraima. Jej długość wynosi 692 km, a powierzchnia dorzecza - 95 tys. km². Wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej - dwie duże elektrownie wodne (Guri i Macagua). Liczne progi i wodospady. Najdłuższy dopływ - Paraqua (lewy).
  Wyżyna Gujańska – wyżyna w północnej części Ameryki Południowej, między Niziną Orinoko a Niziną Amazonki. Zajmuje powierzchnię ok. 1,2 mln km².

  Roraimagóra typu stoliwo o wysokości 2810 m n.p.m.. w paśmie gór Pacaraima Wyżyny Gujańskiej, najwyższym jej punktem jest skała Maverick Stone lub Maverick Rock, położona w południowo-wschodniej części szczytu. Góra położona jest na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, jednak 80% jej powierzchni należy do terytorium Wenezueli.

  Trójstyk – punkt styku granic trzech równorzędnych jednostek terytorialnych. Najczęściej odnosi się do granic państw.Zaginiony świat (ang. The Lost World) – powieść przygodowa, z elementami fantastyki naukowej, napisana przez Artura Conana Doyle’a i wydana w 1912 roku.

  Najwyższa góra tego typu na Wyżynie Gujańskiej, zbudowana ze skał osadowych, których wiek szacowany jest na dwa miliardy lat. Powierzchnia jej szczytu to ponad 30 km². Długo Roraima była uważana za najwyższy szczyt Wyżyny Gujańskiej, obecnie klasyfikowana jest jako trzeci szczyt po brazylijskich Pico da Neblina i Cerro Marahuaca. Góra położona jest na terenie Parku Narodowego Canaima.

  Stoliwo lub stoliwo górskie – góry lub pojedyncza góra o płaskim szczycie, typowa forma dla obszarów o budowie płytowej. Stoliwo górskie powstaje na skutek selektywnej intensywnej degradacji erozyjnej warstw skalnych tworzących wierzchołek, w wyniku czego odsłonięta zostaje płaska, odporna na działania erozyjne, niżej położona warstwa skał. W Polsce stoliwa górskie występują w Górach Stołowych.Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.

  Roraima była inspiracją dla Arthura Conana Doyle’a do napisania w powieści Zaginiony świat, napisał ją po usłyszeniu relacji Everrada im Thurma, który jako pierwszy wspiął się na szczyt w 1884 roku podczas wyprawy sponsorowanej przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne. W rzeczywistości szczyt góry jest ostoją licznych gatunków endemicznych − stanowią one 65% flory. Na Roraimie występuje także endemiczna fauna, a jeden z gatunków obok Roraimy występuje także w Afryce.

  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Góra – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Ze względu na wysokości względne i stromość stoków wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. Ze względu na sposób powstania wyróżnia się góry fałdowe, zrębowe, wulkaniczne i ostańce.

  Wejście na szczyt możliwe jest z przewodnikiem i trwa pięć dni. Wejście jest możliwe bez przygotowania i bez sprzętu, trasy turystyczne zaczynają się w Wenezueli, od strony Gujany i Brazylii podejścia są trudniejsze.

  Źródła mają tutaj rzeki: Branco i Caroní.

 • Strome zbocze

  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Pico da Neblina (hiszp. Cerro de la Neblina) – szczyt położony na granicy między Brazylią a Wenezuelą, na Wyżynie Gujańskiej, w północno-wschodniej części stanu Amazonas. Wznosi się na wysokość 2994 m n.p.m., jest najwyższym szczytem zarówno Wyżyny Gujańskiej jak i Brazylii. W 1979 r. został tu założony Park Narodowy Pico de Neblina.
 • Powierzchnia szczytu

 • Trójstyk granic państwowych

 • Oreophrynella quelchii

 • EL FOSO in Mt Roraima 001.JPG
 • Roraima Elefante.jpg
 • Przypisy

  1. Roraima, góra o płaskim szczycie (pol.). W: Crazy Nauka [on-line]. [dostęp 2013-09-08].
  2. Roraima relacja (pol.). [dostęp 2013-09-08].
  3. Monte Roraima (ang.). 2003-08-24. [dostęp 2013-09-08].
  4. Monte Roraima, Venezuela (ang.). [dostęp 2013-09-08].
  5. Roraima – świat zaginiony... (pol.). 2008-09-04. [dostęp 2013-09-08].
  6. Roraima - trekking - Wenezuela (pol.). [dostęp 2013-09-08].
  Park Narodowy Canaima (hiszp. Parque National Canaima) – park narodowy położony w południowo-wschodniej części Wenezueli, przy granicy z Gujaną i Brazylią. Park obejmuje wysoki płaskowyż w północnej części Wyżyny Gujańskiej (1500–2000 m n.p.m.), ponad którym wznoszą się płaskie góry stołowe (tepui). Do największych należą Auyán, Roraima, Cuquenan i Acopan. W parku Canaima położony jest wodospad Salto Angel (979 m wysokości), z najdłuższym swobodnym spadkiem wody na świecie 807m. Park został założony w 1962 roku. Jego powierzchnia wynosi 30 110 km².Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Geographical Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne) – towarzystwo naukowe stworzone na rzecz propagowania i rozwoju geografii, obecnie zajmuje się wspieraniem badań naukowych, ekspedycji naukowo badawczych i edukacji geograficznej.
  Gujana (Guyana), Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) – państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące na północnym zachodzie z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią (1119 km), a na wschodzie z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.

  Reklama