• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rootes Group

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.English Midlands (także Midlands) – kraina geograficzno-historyczna obejmująca środkową część Anglii, położona pomiędzy Anglią Północną a Południową.
  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:
  Hillman Minx Magnificent 1938

  Rootes Group – były brytyjski producent samochodów, z siedzibą w Midlands w Anglii. Koncern został założony pierwotnie w Kent w roku 1919 przez Williama Rootesa, który stał się właścicielem znanych brytyjskich marek samochodów, takich jak: Hillman, Humber, Singer, Sunbeam, Talbot, Commer i Karrier. Spółka w 1967 roku została wykupiona przez Chryslera, a następnie w 1978 przez Peugeota i częściowo Renault.

  Karrier – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów użytkowych. Istniało w latach 1904 - 1978 / 1979.Commer – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów. Istniało w latach 1905-1979. Znane było z produkcji samochodów ciężarowych oraz użytkowych (zwłaszcza pocztowych).
  Sunbeam – firma brytyjska produkująca od 1899 roku znane motocykle oraz samochody. W 1920 roku połączyła się z firmą Talbot i Darracq tworząc koncern Sunbeam-Talbot-Darracq. Od 1938 roku samochody osobowe produkowano pod nazwą "Sunbeam-Talbot", zaś motocykle w dalszym ciągu pod firmą "Sunbeam". W 1939 roku Sunbeam wszedł w skład Rootes Group, a po 1945 roku dostał się pod kontrolę koncernu Chryslera. Pod nazwą "Sunbeam" eksportowano samochody osobowe "Hillman" i "Humber".Peugeot (wymowa: pøˈʒo) – francuska marka samochodów osobowych i dostawczych, a także rowerów, motocykli i skuterów, powstała w 1810 roku. Współtworzy koncern PSA.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Renault S.A. to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji, jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%).
  Humber - brytyjska marka samochodowa założona przez Thomasa Humbera, który od 1868 do 1932 wytwarzał rowery. Po przystąpieniu do spółki innych udziałowców firma Humber zaczęła budować pojazdy silnikowe. W 1931 firma stała się częścią koncernu Rootesa. Przedsiębiorstwo produkowało przede wszystkim samochody luksusowe.
  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.