• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rooster  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

  Rooster” – ballada rockowa, będąca czwartym singlem amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, pochodzącym z drugiego albumu studyjnego Dirt. Utwór został zamieszczony na szóstej pozycji. Czas trwania wynosi 6 minut i 15 sekund, co sprawia, że jest on najdłuższą kompozycją wchodzącą w skład płyty. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell. Na singlu utwór ukazał się 22 lutego 1993 nakładem wytwórni Columbia. Rozszerzone edycje singla zawierały na stronach B kompozycje „It Ain’t Like That” „Dam That River” i „Sickman”.

  JFK – amerykański dramat z 1991 roku w reżyserii Olivera Stone’a. Scenariusz został napisany w oparciu o książki Jima Marrsa Crossfire: The Plot That Killed Kennedy oraz Jima Garrisona On the Trail of the Assasins.Steppenwolf - amerykańska grupa rockowa, założona w roku 1967 w Los Angeles, przez wokalistę i gitarzystę Johna Kaya.

  „Rooster” został napisany przez gitarzystę Jerry’ego Cantrella w 1990, w trakcie trwania trasy koncertowej promującej debiutancki album studyjny Facelift. Pierwsze demonstracyjne nagranie utworu powstało w listopadzie 1991, gdy muzycy pracowali w London Bridge Studio w Seattle nad ścieżką dźwiękową do filmu Samotnicy w reżyserii Camerona Crowe’a. Kompozycja Alice in Chains zyskała uznanie w rozgłośniach radiowych; dotarła do 7. miejsca w notowaniu „BillboarduAlbum Rock Tracks. „Rooster” łączy charakterystyczny dla zespołu ciężar z elementami psychodelicznymi. Wraz z „Man in the Box” i „Would?” uchodzi za najbardziej rozpoznawalny utwór w dorobku grupy.

  M60 – popularnie zwany "świnią" (ang. The Pig), amerykański uniwersalny karabin maszynowy (ukm) kalibru 7,62 x 51 mm NATO.Maynard James Keenan, właściwie James Herbert Keenan (ur. 17 kwietnia 1964 w Ravennie w stanie Ohio) – amerykański wokalista metalowy.

  Historia nagrywania[ | edytuj kod]

  „Rooster” został skomponowany przez Jerry’ego Cantrella w trakcie trwania trasy koncertowej w 1990. W rozmowie z magazynem „Guitar School” z maja 1994 przyznał: „Napisałem ten numer w czasach Facelift, ale nic z tym tak naprawdę nie zrobiłem. Przebywałem wtedy w miejscu Chrisa Cornella, gdzie on sam popełnił wiele nagrań. Jest to tak małe pomieszczenie, że będąc tam, możesz się skoncentrować tylko na muzyce. Miałem wiele pomysłów na różne numery w tym miejscu, a «Rooster» jest jednym z nich. Zawsze byłem bardzo dumny z tego kawałka, muzycznie i tekstowo”. Wersja demonstracyjna została zarejestrowana w London Bridge Studio na terenie Seattle w listopadzie 1991, gdy zespół pracował nad materiałem na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Samotnicy (1992) w reżyserii Camerona Crowe’a.

  Man in the Box – drugi singel amerykańskiej grupy Alice in Chains, pochodzący z debiutanckiego albumu długogrającego Facelift, wydanego w roku 1990. Utwór został zamieszczony na drugiej pozycji na albumie, trwa 4 minuty i 46 sekund. Tekst do utworu napisał wokalista grupy Layne Staley, muzykę skomponował gitarzysta Jerry Cantrell. Premiera singla nastąpiła 1 marca 1991 roku. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni Columbia. Na stronie B singla zostały zamieszczone utwory „Sea of Sorrow”, „Bleed the Freak” oraz „Sunshine”. Utwór „Man in the Box” jest ostatnią kompozycją wykonaną przez Layne’a Staleya i zespół, przed śmiercią wokalisty w kwietniu 2002 roku. Ostatnie wykonanie ze Staley’em miało miejsce 3 lipca 1996 roku w Kansas City, w ramach trasy 1996 North America Tour.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  Studyjna wersja utworu została nagrana podczas sesji do płyty Dirt w Eldorado Recording Studios i One on One Studios w Los Angeles wioną i latem 1992. Overdubbing partii gitar i śpiewu odbył się 23 czerwca. Następnego dnia zarejestrowano partie wokalu wspierającego. W książeczce dołączonej do kompilacyjnego box setu Music Bank (1999) Cantrell przyznał, że demo utworu różniło się od wersji albumowej, niektóre elementy nie zostały wykorzystane, ale mimo to, nie stracił on na swoim przekazie.

  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.Muzyka akustyczna - muzyka, którą wykonuje się przy użyciu instrumentów akustycznych, tj. takich które wytwarzają dźwięk przy użyciu wibratora, a nie poprzez syntezę elektroniczną. Podczas koncertów akustycznych zazwyczaj używa się wzmacniaczy elektroakustycznych dźwięku w celu osiągnięcia właściwego nagłośnienia sali, jednakże pozostają one odseparowane od instrumentu i ich funkcją pozostaje jedynie właściwe nagłośnienie jego naturalnego brzemienia. Natomiast instrumenty elektroniczne zamienione zostają przez ich klasyczne odpowiedniki, np. gitary elektryczne przez gitary akustyczne, syntezatory przez fortepian, itd. Dodatkowo wykonawcy często wzbogacają brzmienie ludowymi instrumentami tradycyjnymi (np. harmonijka ustna). Przykłady instrumentów wykorzystywanych w muzyce akustycznej to fortepian, gitara akustyczna, bęben, akordeon, chordofony, instrumenty dęte. Ten styl muzyczny jest często wykorzystywany w muzyce bluegrass i folk. Także muzycy na co dzień korzystający z instrumentów elektronicznych często nagrywają akustyczne wersje swoich przebojów (np. podczas serii koncertów MTV Unplugged).

  Analiza[ | edytuj kod]

  Tekst utworu nawiązuje do tematu wojny wietnamskiej

  Warstwa liryczna, mająca osobisty charakter, odnosi się do tematu wojny wietnamskiej. Cantrell: „Szczerze mówiąc, tak naprawdę nie usiadłem z konkretnym zamiarem napisania go; po prostu tak wyszło. Ale to jest świetne w muzyce – czasami można sięgnąć o wiele głębiej niż w rozmowie z kimkolwiek (…) Wydawało mi się to wielkim osiągnięciem dla mnie jako młodego tekściarza”. Muzyk przyznał, że historię tę jego ojciec pierwszy raz opowiedział w 45-minutowym wywiadzie przeprowadzonym przez reżysera Marka Pellingtona. „Mój ojciec nigdy nie opowiadał o tym okresie swojego życia, i był niechętny gdy ktoś o to pytał. Byłem więc zaskoczony, że zgodził się na prośbę Marka wystąpić w niespełna godzinnym filmie”. Gitarzysta był zdumiony tym co usłyszał. Wspomniał, że ojciec w trakcie rozmowy był spokojny, a nawet się wzruszył w pewnym momencie. „To było piękne, a zarazem dziwne i smutne doświadczenie, przez które mam nadzieję, nikt już nie będzie musiał przechodzić” – uznał. Cantrell w wywiadzie dla magazynu „Guitar” odniósł się do interpretacji tekstu: „Tak, to naprawdę o moim ojcu. Był dwukrotnie w Wietnamie. Ja naprawdę wzruszam się za każdym razem gdy to słyszę, bo nie spędzałem dużo czasu w swoim późniejszym okresie życia z tatą, nie widywałem go zbyt często. I jest mu to naprawdę ciężko zrozumieć po powrocie. Ta wojna naprawdę go zmieniła, miała bezpośredni wpływ na naszą rodzinę. Tata miał problem z alkoholem kiedy wrócił, i w tym okresie moi rodzice się rozwiedli. Ciężko mi się czasem z nim rozmawia, ponieważ jesteśmy do siebie bardzo podobni. Obydwaj jesteśmy skryci, małomówni, zamknięci w sobie”. Muzyk podkreślił, że utwór był osobistą próbą pojednania relacji między nim a ojcem. „Gdy go pisałem, próbowałem wczuć się w ten klimat, dużo myślałem o nim, o tym przez co musiał przejść” – argumentował. Po latach Cantrell wyznał, że „to nas zbliżyło. Na dłuższą metę było to dobre zarówno dla mnie, jak i dla niego”.

  Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.

  Tytuł kompozycji wziął się od pseudonimu „Kogut” (ang. „Rooster”), jakiego używał ojciec muzyka podczas wojny wietnamskiej. Pseudonim najprawdopodobniej pochodzi od ludzi, którzy używali karabinu maszynowego M60 (drugi wers, pierwsza linijka), aby ostrzelać obszar, który we wzorze przypominał koguci ogon. Nie ma jednak jednoznacznego potwierdzenia, że odnosi się to do 101 Dywizji Powietrznodesantowej, w której służył ojciec gitarzysty. Pojawiają się jedynie różnego rodzaju hipotezy wskazujące na to, że może chodzić o wspomnianą Dywizję. Na swoich mundurach wojskowi mieli wizerunek bielika amerykańskiego, natomiast na terytorium Wietnamu nie istnieje ten rodzaj ptaków, więc miejscowa ludność na widok białego orła na mundurach, zaczęła nazywać wojskowych chicken men (pol. „mężczyźni kurczaka”).

  Rytm (gr. ῥυθμός rhytmós – "miara; takt; proporcja") – jeden z elementów dzieła muzycznego odpowiedzialny za organizację czasowego przebiegu utworu. DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Utwór „Rooster” jest skomponowany w niskim strojeniu E, obniżonym o pół tonu w dół, według schematu Eb-Ab-Db-F-Bb-Eb. Cantrell nieznacznie stopniowo utrzymuje gitarowy rytm w akustycznym stylu, przypominający praktykę zespołu Steppenwolf z lat 60. Gitara rytmiczna pozwala basowej dostarczyć cały nacisk aż do mostku, kiedy to Cantrell, przechodząc do dalszej części utworu, wykonuje efekt zatrzaskiwania. W trakcie wykonywania partii wokalnej Layne’a Staleya, muzyk obniża stopień skali chromatycznej, przypominając tym samym styl Tony’ego Iommiego. Ned Raggett z AllMusic podkreślił harmonie wokalną Staleya i Cantrella oraz „nucący” śpiew prowadzący drugiego z nich. Autor zwrócił uwagę, że kompozycja charakteryzuje się „sennymi wersami i rosnącymi, wybuchowymi refrenami, w których dobrze słyszalny jest efekt wah-wah podczas solowej gry na gitarze i psychodeliczne momenty”.

  Would? – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1992 roku album Dirt. Kompozycja została zamieszczona na 13, ostatniej pozycji na albumie. Czas trwania wynosi 3 minuty i 27 sekund, co sprawia że prócz kompozycji „Intro (Dream Sequence)” (0:43), „Them Bones” (2:30) oraz „Dam That River” (3:09), jest najkrótszym utworem zawartym na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla znalazły się dwie kompozycje z minialbumu Sap – „Brother” z gościnnym udziałem Ann Wilson z zespołu Heart oraz Chrisa Cornella z Soundgarden. Drugim utworem jest„Right Turn” z udziałem Marka Arma z grupy Mudhoney oraz Cornella. Singel ukazał się nakładem wytwórni Columbia. Produkcją muzyczną utworu zajął się sam zespół, co stanowi jedyny wyjątek na płycie Dirt.Refren - w pieśni lub piosence jest to powtarzająca się melodia i związany z nią tekst, występujący zwykle po zakończeniu zwrotki. W jazzie i w rocku często ma zadanie oddzielenia poszczególnych części solowych i grany jest przez cały zespół.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Down in Your Hole Tour – oficjalna trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promująca wydany we wrześniu 1992 roku album studyjny Dirt.
  Ned Raggett (ur. 2 marca 1971 w Bremerton) – amerykański dziennikarz muzyczny. Jego publikacje prezentowane są w serwisie AllMusic, tygodniku „OC Weekly”, magazynie „Plan B”, serwisie on-line The Quietus, magazynach „Arthur”, „Careless Talk Costs Lives”, „Seattle Weekly”, „Stylus” i wortalu Pitchfork. Na swoim koncie ma ponad sześć tysięcy recenzji napisanych dla AllMusic, której dużą część stanowią wydawnictwa wywodzące się z kręgu muzyki niezależnej lat 80. oraz szeroko pojętego rocka i metalu. Raggett brał czynny udział w tworzeniu książki The Next Generation of Desert Island Discs.
  Unplugged – pierwszy koncertowy album amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Premiera wydawnictwa odbyła się 30 lipca 1996 roku. Album ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej Columbia. Występ zarejestrowany został 10 kwietnia 1996 roku podczas koncertu z serii MTV Unplugged w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku. Widowisko zostało wyreżyserowane przez Alexa Coletti. Pierwsza retransmisja koncertu odbyła się 28 maja 1996 roku, na kanale muzycznym MTV. W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych koncertów, zespół zaprezentował materiał specjalnie przygotowany na ten występ, składający się w głównej mierze z utworów zawartych na dwóch albumach EP Sap, Jar of Flies oraz studyjnych Dirt i Alice in Chains. Był to zarazem pierwszy publiczny występ całego zespołu od 23 lutego 1994 roku.
  Blabbermouth.net – wortal internetowy poświęcony muzyce rockowej i metalowej. Serwis został utworzony 3 marca 2001 roku przez Borivoja Krgina. Na stronie, oprócz wiadomości muzycznych znajdują się recenzje płyt CD i DVD oraz forum dyskusyjne.
  Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.
  Wers (fr. vers, z łac. versus – wiersz) – podstawowa jednostka wersyfikacyjna, niemal zawsze wyodrębniona jako pojedyncza linijka tekstu. Wers można także zdefiniować jako odcinek mowy wierszowanej między dwiema pauzami wersyfikacyjnymi.
  Mina − ogólne określenie broni w postaci środków rażących, najczęściej ładunków wybuchowych w specjalnej obudowie, z urządzeniem reagującym i zapalającym. Służy do niszczenia siły żywej i sprzętu bojowego przeciwnika, w przeszłości także burzenia obiektów obronnych. Nazwa „mina” (oznaczająca dawniej kopalnię) pochodzi od podkopów wykonywanych pod murami obronnymi w celu ich zawalenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.12 sek.