• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rondo Zesłańców Syberyjskich w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Reduta nr 54 zwana potocznie Redutą Ordona – reduta wchodząca w skład pasu fortyfikacji z okresu powstania listopadowego z 1831 r., osłaniająca z odległości ok. 2 km z lewej strony główne umocnienie w rejonie – szaniec wolski nr 56. Jej obrona i wysadzenie zostały opisane w wierszu Adama Mickiewicza pt. Reduta Ordona, na podstawie opowiadania Stefana Garczyńskiego, naocznego świadka wydarzenia.Zesłanie – kara polegająca na przymusowym przesiedleniu, z reguły do rejonu znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania, ale znajdującego się pod kontrolą władz stosujących tę karę. Przeważnie jako miejsce zesłania władze wybierały obszary słabo zasiedlone i o niskim stopniu rozwoju cywilizacyjnego. Zesłanie może dotyczyć zarówno pojedynczych osób jak i całych grup etnicznych. Często jest traktowane jako synonim deportacji.
  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.
  Kamień ku czci Polaków zesłanych na Syberię

  Rondo Zesłańców Syberyjskich – skrzyżowanie w zachodniej części Warszawy, w dzielnicy Ochota.

  Położone jest na styku ulic:

 • od północy: al. Prymasa Tysiąclecia
 • od wschodu i zachodu: Aleje Jerozolimskie
 • od południowego wschodu: ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
 • Opis[]

  Skrzyżowanie pierwotnie wybudowano jako jednopoziomowe rondo, jednak ze względu na gwałtowny wzrost ruchu samochodowego, zostało ono przebudowane. Po przebudowie rondo stało się trzypoziomowym węzłem drogowym, o skomplikowanym układzie świateł sygnalizacyjnych. W ciągu Al. Jerozolimskich wybudowano wiadukt nad rondem. Pod rondem wykonano tunel do bezkolizyjnego skrętu w lewo dla pojazdów nadjeżdżających od strony Pruszkowa (maksymalna wysokość pojazdów wynosi tylko 3 metry). Tunel ten kończy się już na al. Prymasa Tysiąclecia. Sytuację dodatkowo komplikuje oryginalne przecięcie wyspy centralnej przez pasy do skrętu w lewo z al. Prymasa Tysiąclecia w Aleje Jerozolimskie w kierunku centrum.

  Centrum Handlowe Reduta - jedno z centrów handlowych w Warszawie, znajdujące się przy Alejach Jerozolimskich 148, otwarte w 1999 r., ulokowane naprzeciwko Blue City (odległość pomiędzy dwoma punktami handlowymi wynosi ok. 200 m).Blue City – centrum handlowo-rozrywkowe w Warszawie, zlokalizowane przy Alejach Jerozolimskich 179. Budowa jego została rozpoczęta w 2003 r., a ukończona w kwietniu 2004 r. Centrum charakteryzuje szklana kopuła o rozpiętości 36 m. W budynku znajduje się też fontanna (zbudowana według projektu kanadyjskiej firmy Crystal Fountains), której główny strumień tryska na wysokość 26 m. Ściany wokół niej, jak również część podłogi ozdobiono niebiesko-błękitną mozaiką Bisazza. Na placu wokół fontanny odbywają się m.in. koncerty i wystawy.

  Obecnie, wbrew swojej nazwie, rondo Zesłańców Syberyjskich nie jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym (w rozumieniu prawa o ruchu drogowym), zwanym potocznie rondem.

  Nazwa upamiętnia Polaków zesłanych na Syberię w XIX i XX wieku.

  Ważniejsze obiekty[]

 • Relikty reduty nr 54 (tzw. reduta Ordona)
 • Centrum handlowe Blue City
 • Centrum handlowe Reduta
 • Dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia
 • Centralny Dworzec Autobusowy w Warszawie
 • Park Zachodni • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ochota – jedna z dzielnic Warszawy, położona w najbliższym sąsiedztwie centrum miasta. Jej geometryczny środek stanowi skrzyżowanie ulic Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz ulicy Białobrzeskiej. Jest to najgęściej zaludniona dzielnica Warszawy (9448 osób/km²).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, potocznie: rondo – skrzyżowanie dróg w kształcie kolistego lub owalnego placu, wokół którego obowiązuje ruch okrężny w jedną stronę.
  Aleja Prymasa Tysiąclecia – trasa szybkiego ruchu na osi północ-południe przebiegająca w zachodniej części Warszawy.
  Warszawa Zachodnia – trzecia co do wielkości stacja kolejowa Warszawy, znajduje się na warszawskiej linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna, w pobliżu ronda Zesłańców Syberyjskich.
  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.