• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Most Księcia Józefa Poniatowskiego (wcześniej most Mikołajewski, Nowy III most) - zbudowany w latach 1904-14 most przez Wisłę w Warszawie, wtedy tzw. III most. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich. Most nosi imię księcia Józefa Poniatowskiego.Marsz Niepodległości – manifestacja w postaci przemarszu ulicami Warszawy, odbywająca się co rok w dniu 11 listopada.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Rondo Dmowskiego, widoczna Rotunda PKO w Warszawie i dawny budynek Universalu

  Rondo Dmowskiego – rondo położone w Śródmieściu, na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Marszałkowskiej.

  Opis[edytuj kod]

  Rondo położone jest na styku ulic:

  Novotel Warszawa Centrum (do lipca 2002 Hotel Forum) – jeden z większych hoteli warszawskich, wybudowany w latach 1972–1974, otwarty uroczyście 24 stycznia 1974.Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) – wielki zespół mieszkaniowy w Warszawie, w Śródmieściu, w Śródmieściu Południowym, socrealistyczny, wzniesiony w latach 1950–1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina (1950–1951) i Stanisława Jankowskiego (1951–1952).
 • od północy: Marszałkowska, w kierunku Placu Bankowego,
 • od wschodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku mostu Poniatowskiego
 • od południa: Marszałkowska, w kierunku MDM
 • od zachodu: Aleje Jerozolimskie, w kierunku Dworca Centralnego
 • Rondo powstało w 1970, wcześniej istniało tu zwykłe skrzyżowanie.

  Rotunda tzw. Czapka generalska – budynek banku PKO BP w centrum Warszawy, na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej (rondo Dmowskiego).Hotel Polonia Palace – hotel zlokalizowany w centrum Warszawy w Al. Jerozolimskich 45 (wcześniej Al. Jerozolimskie 39) róg ulicy Poznańskiej.

  W 1995 Rada Warszawy nadała rondu imię Romana Dmowskiego. Z tego miejsca wyrusza organizowany co roku od 2011 Marsz Niepodległości.

  Układ[edytuj kod]

  Klasyczne czterowlotowe rondo z okrągłą wyspą centralną. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych i zatłoczonych miejsc w Warszawie – na wyspie centralnej krzyżują się linie tramwajowe (tylko krzyżówka, bez możliwości skrętu). Rondo wyposażone jest w sygnalizację świetlną. Pod rondem znajdują się przejścia podziemne i stacja metra. W odległości 250 metrów mieszczą się wejścia na dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.

  Centrum – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana przy rondzie Dmowskiego, w okolicy placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Głównymi ulicami w okolicy są ul. Marszałkowska i Al. Jerozolimskie.Słup kilometrowy w Warszawie – warszawski kilometr zerowy. Znajduje się u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Zbudowany z cegły, pokryty piaskowcem. Oznacza geograficzne centrum Warszawy – od tego miejsca liczone są odległości na mapach. Ze względu na swoje położenie jest również określany mianem środka Wszechświata.

  Średnica ronda wynosi ok. 90 metrów.

  Plany na przyszłość[edytuj kod]

  Sporządzany przez władze Warszawy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Ściany Wschodniej, obejmujący rondo Dmowskiego, przewiduje jego przekształcenie w zwykłe skrzyżowanie z naziemnymi przejściami dla pieszych, dzięki czemu w narożnikach będą mogły powstać nowe budynki. Podobne rozwiązania proponowano również w niektórych pracach prezentowanych podczas konkursu na opracowanie koncepcji rejonu tego skrzyżowania. Wobec takich planów środowiska narodowe rozpoczęły starania o uczczenie Romana Dmowskiego w innym miejscu.

  Warszawa Śródmieście – przystanek i podziemny dworzec kolejowy w Warszawie znajdujący się na warszawskiej linii średnicowej przy Alejach Jerozolimskich 50, pomiędzy ulicami Marszałkowską i Emilii Plater.Warszawa Centralna – najważniejszy dworzec i stacja kolejowa w Warszawie. Znajduje się w Śródmieściu, w Alejach Jerozolimskich 54, u zbiegu z al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym, łączącym dworzec z sąsiednimi stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Według kategoryzacji PKP, dworzec ma najwyższą kategorię, A.

  Otoczenie i ważniejsze obiekty[edytuj kod]

 • Rotunda PKO
 • Stacja metra Centrum
 • Hotel Polonia Palace
 • Hotel Novotel (d. Forum)
 • Słup kilometrowy w Warszawie
 • Płaskorzeźba Jezu ratuj bo giniemy!
 • Przypisy

  1. Jacek Różalski. Rondo dla Dmowskiego?. „Gazeta Wyborcza - Gazeta Stołeczna”, s. 3, 2015-11-30. [dostęp 2016-04-30]. 
  2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego okolic tzw. Ściany Wschodniej (Śródmieście) - wyłożenie. Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy, 2015-11-06. [dostęp 2016-04-27].
  3. Konkurs na opracowanie koncepcji rejonu skrzyżowania ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi w Warszawie. „Krajobraz Warszawski”. 71, grudzień 2004. Warszawa: Urząd m.st. Warszawy. [dostęp 2016-04-30]. 
  Grupa Kapitałowa "Universal SA" - przedsiębiorstwo powstałe w wyniku prywatyzacji dawnej Centrali Handlu Zagranicznego (CHZ) "Universal" upadłe w 2003. CHZ Universal w czasach PRL był m.in. monopolistą w handlu zagranicznym towarami AGD, choć pośredniczył również w handlu szeregiem innych typów towarów. W szczególności eksportował rowery marki Romet, które w jego ofercie przyjmowały markę "Universal". Widocznym znakiem pozycji Universalu w czasach PRL było zbudowanie w 1965 na jego potrzeby wysokiego na mniej więcej 50 m biurowca będącego centralą firmy. Zlokalizowany jest on pod adresem al. Jerozilimskie 44, za rotundą na tzw. "Ścianie Wschodniej" w Warszawie, niepodal "Domów Towarowych Centrum". W roku 2013 rozpoczęto rozważanie rozbiórki budynku.Roman Stanisław Dmowski (ur. 9 sierpnia 1864 w Kamionku, zm. 2 stycznia 1939 w Drozdowie) – polski polityk, publicysta polityczny, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji (endecji, ruchu narodowego), główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec). Związany z ruchem neoslawistycznym. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego planów rozszerzenia granic II RP zbyt daleko na wschód od linii Curzona poprzez stworzenie państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej za tą linią.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (pot. plan miejscowy, MPZP) – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Składa się z części tekstowej (uchwała) oraz graficznej (załącznik do uchwały).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Jezu, ratuj, bo giniemy – płaskorzeźba autorstwa rzeźbiarza Jana Małety, pierwsze upamiętnienie powstania warszawskiego. Powstała jeszcze w trakcie trwania powstania, w jego ostatnich dniach – we wrześniu 1944, w pracowni artysty na Boernerowie.
  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.