Rondo Obornickie w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Rondo im. Edwarda Dembowskiego (pot. Obornickie) – zbudowane w latach 90. XX wieku rondo w Poznaniu, znajdujące się na granicy Winiar i Piątkowa. Nosi imię Edwarda Dembowskiego, polskiego działacza lewicy niepodległościowej z czasów zaborów. Mimo to, na oznakowaniu w ramach Systemu Informacji Miejskiej widnieje nazwa potoczna. Rondo pokrywa się z planowanym przebiegiem III ramy komunikacyjnej. Krzyżują się na nim następujące ulice:

Edward Dembowski (ur. 25 kwietnia albo 31 maja 1822 – zm. 27 lutego 1846) – polski działacz lewicy niepodległościowej (Związek Narodu Polskiego), filozof, krytyk literacki i publicysta. Pisarz, organizator konspiracji w Galicji m.in. w Krośnie.Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.

Obszar na północ od ronda Obornickiego należy do osiedla Piątkowo.

Bricoman – sieć francuskich dyskontów budowlanych, należąca do Grupy Adeo. Nazwa sieci nawiązuje do idei zrób to sam (fr. bricolage) i są to sklepy zapewniające podstawowy towar dla majsterkowiczów i prowadzących remonty.Piątkowo (niem. Schönherrnhausen) – część miasta Poznania obejmująca dwie jednostki samorządowe: "Osiedle Piątkowo" oraz "Osiedle Jana III Sobieskiego i Marysieńki", zabudowana głównie blokami mieszkalnymi.

Obiekty znajdujące się w pobliżu ronda[ | edytuj kod]

 • pętla tramwajowa Piątkowska (linie 9, 11),
 • centrum handlowe Bricoman (dawniej Carrefour, Hypernova, a jeszcze wcześniej Jumbo),
 • stacje paliw BP, Shell,
 • dyskont Aldi,
 • serwis samochodowy FIAT,
 • salon Lexus Poznań
 • restauracja McDonald’s,
 • fragment oryginalnej drogi rokadowej z XIX w. wraz z zachowanym drzewostanem.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: Historia ZDM (pol.). [dostęp 2017-03-29].
  2. SPIS ULIC MIASTA POZNANIA NALEŻĄCYCH DO WŁAŚCIWOŚCI MIEJSCOWEJ SĄDU REJONOWEGO POZNAŃ – GRUNWALD I JEŻYCE W POZNANIU. [dostęp 2016-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)].
  3. Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr LXXV/1074/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 9 lipca 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r. Nr 180, poz. 3372)
  Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Aldi (nazwa stylizowana: ALDI) – niemiecka sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych obecna na pięciu kontynentach. Siódma pod względem sprzedaży sieć marketów na świecie. Nazwa firmy pochodzi od skrótu nazwiska Albrecht i słowa diskont. Przedsiębiorstwo powstało i do dziś jest firmą rodzinną Albrechtów z Essen.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Royal Dutch/Shell (LSE: RDSA , LSE: RDSB ) - brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą.
  BP p.l.c. (LSE: BP , NYSE: BP), wcześniej British Petroleum, BPAmoco – brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe założone na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej.
  Carrefour (wym. [karˈfur]) – sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fournier i Louisa Defforey’a, otwarty był w Annecy we Francji w 1960 roku. Wybudowano go na skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – w języku francuskim „skrzyżowanie”.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Dyskont (ang. discount – obniżka ceny, rabat) – sklep sprzedający towar w ograniczonym asortymencie i w obniżonych cenach. Główną strategią dyskontów jest przyciąganie klientów obecnością towarów o niskich cenach i agresywną polityką promocyjną skierowaną przede wszystkim na niskie ceny.

  Reklama