• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rondo ONZ w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Q22 – wieżowiec powstający obecnie w Śródmieściu Warszawy na rogu al. Jana Pawła II oraz ul. Grzybowskiej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates przy współpracy z polskim oddziałem Buro Happold. Deweloperem budynku jest polska firma Echo Investment. Całość powierzchni w budynku zostanie przeznaczona na biura.Ulica Bagno – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Zielnej do placu Grzybowskiego i ul. Raoula Wallenberga.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  .mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}
  Rondo ONZ w latach 60. XX wieku
  Zabudowa północno-zachodniej pierzei ronda, widoczna kamienica Lejba Osnosa
  Rondo widziane z wieżowca Q22. Film przyspieszony 32 razy.

  Rondo ONZ – rondo położone na granicy dzielnic Śródmieście i Wola w Warszawie .

  Rondo ONZ – budowana stacja centralnego odcinka II linii metra warszawskiego, znajdująca się pod rondem ONZ i ulicą Prostą.Ulica Marcina Kasprzaka – jedna z ulic warszawskiej Woli. Ulica Kasprzaka ma długość ok. 2,3 km i do al. Prymasa Tysiąclecia jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 719 Kamion - Żyrardów - Pruszków - Warszawa Praga.

  Opis[ | edytuj kod]

  Do ronda dochodzą i odchodzą ulice:

 • od północy: aleja Jana Pawła II
 • od wschodu: ulica Świętokrzyska
 • od południa: aleja Jana Pawła II
 • od zachodu: ulica Prosta
 • Klasyczne rondo-skrzyżowanie z wyspą centralną z czterema wlotami ulic, wyposażone w sygnalizację świetlną. Torowiska tramwajowe przecinające wyspę centralną ronda z trzech kierunków. Do 2014 utrudnieniem był również fakt, iż ulica Prosta za rondem stawała się jednojezdniowa i przecinała torowisko tramwajowe.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Kamienica Lejba Osnosa – kamienica znajdująca się przy ul. Twardej 28 przy rondzie ONZ w dzielnicy Wola w Warszawie .

  Historia[ | edytuj kod]

  Do II wojny światowej ulica Świętokrzyska dochodziła jedynie do ulicy Bagno. W 1955 roku przedłużono ją do ówczesnej ulicy Marchlewskiego (obecnie aleja Jana Pawła II).

  Skrzyżowanie to stało się czterokierunkowe 4 grudnia 1963 roku, kiedy do tego miejsca przebito przedłużenie ulicy Kasprzakaulicę Prostą. Tym samym zrealizowano jedną z dwóch ważnych miejskich arterii komunikacyjnych o kierunku wschód-zachód (drugą była trasa W-Z). Arteria miała stać się częścią planowanej trasy mostowej z mostem Świętokrzyskim (powstała ponad 30 lat później).

  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.Trasa W-Z (Trasa Wschód-Zachód) – pierwsza większa inwestycja komunikacyjna po II wojnie światowej w Warszawie, budowana w latach 1947-1949, oddana 22 lipca 1949 w 5. rocznicę uchwalenia manifestu PKWN; od roku 1996 nieodłączny element trasy turystycznych linii tramwajowych (T, W, M), obsługiwanych zabytkowym taborem przez warszawski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Przez wiele lat oprócz łączenia dzielnic Warszawy, pełniła także rolę ważnej drogi tranzytowej przez Warszawę. Obecnie stanowi część drogi wojewódzkiej numer 629.

  Rondo oddano do użytku 5 października 1965 roku. Nazwa, nadana w październiku 1986, upamiętnia Organizację Narodów Zjednoczonych.

  Ostatnimi reliktami przedwojennej zabudowy znajdującymi się przy rondzie są kamienica Lejba Osnosa (ul. Twarda 28) oraz kamienica przy ul. Ciepłej 3.

  Ważniejsze obiekty[ | edytuj kod]

 • Biurowiec Ilmet
 • Stacja metra Rondo ONZ
 • Biurowiec Rondo 1
 • Kamienica Lejba Osnosa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1966, s. 137.
  2. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1966, s. 25.
  3. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1966, s. 40.
  4. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka, 1966, s. 26.
  5. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 402. ISBN 83-86619-97X.
  6. Michał Wojtczuk. Wieża wchłonie kamienice. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 22 czerwca 2015. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne na Google Maps
 • Kamienica przy ul. Ciepłej 3 w Warszawie – kamienica znajdująca się w Warszawie przy ul. Ciepłej, na terenie osiedla Mirów dzielnicy Wola.Aleja Jana Pawła II – jedna z najważniejszych ulic Warszawy, biegnąca od Alej Jerozolimskich do alei Wojska Polskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Most Świętokrzyski – pierwszy most wantowy w Warszawie na Wiśle otwarty 6 października 2000 roku, łączący Powiśle z Pragą Północ w okolicach Portu Praskiego. Budowa mostu trwała 2 lata, a całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 160 mln. zł. Kamień węgielny wmurowano 28 września 1998 r. Wybudowany przez Mostostal Warszawa SA.
  Ilmet – najniższy z budynków zaliczanych do wysokich warszawskich wieżowców (o wysokości powyżej 100 m). Znajduje się przy rondzie ONZ, choć jego oficjalny adres to aleja Jana Pawła II. Budowę zakończono w 1997. Inwestorem była austriacka firma Ilbau, a projektantami Miljenko Dumencic oraz Mirosław Kartowicz. Większość powierzchni zajmują biura, na dwóch najniższych piętrach znajdują się punkty usługowe. 3-kondygnacyjny parking podziemny może pomieścić 164 samochody. Obecnie naprzeciwko Ilmetu stoi wieżowiec Rondo 1.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Rondo 1 – wieżowiec biurowy o łącznej wysokości 192 m znajdujący się w Warszawie przy Rondzie ONZ. Jest to kolejny z dużych budynków wybudowany w obszarze alei Jana Pawła II, ulic Świętokrzyskiej i Emilii Plater i Dworca Centralnego po wybudowanych w 1998 Warszawskim Centrum Finansowym oraz w 2003 hotelu InterContinental Warszawa. Jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED Gold dla budynków istniejących.
  Wola – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Jest jedną z 18 jednostek pomocniczych m.st. Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.