• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rondo Jazdy Polskiej w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Aleja Armii Ludowej w Warszawie – ulica warszawskiej dzielnicy Śródmieście, wchodząca w skład Trasy Łazienkowskiej.Ułan (ang. Uhlan, niem. Ulan) – żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej głównie dla kawalerii polskiej.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.

  Rondo Jazdy Polskiej – rondo w Śródmieściu w Warszawie.

  Rondo jest położone na dwupoziomowym skrzyżowaniu ulicy Waryńskiego, przebiegającej w kierunku północ-południe, i alei Armii Ludowej (Trasy Łazienkowskiej) przebiegającej w kierunku wschód-zachód.

  Pomnik upamiętniający 1000 lat Jazdy Polskiej przedstawiający pancernego z drużyny Mieszka I oraz ułana z okresu II Rzeczypospolitej znajdujący się na rondzie

  Dom Studencki Riviera – jeden z najstarszych wysokich budynków w Warszawie. Znajduje się przy rondzie Jazdy Polskiej. Należy do Politechniki Warszawskiej i pełni funkcję jednego z jej akademików.II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Opis[]

  Rondo powstało w latach 1971–1974 na osi ulicy Waryńskiego nad dwupoziomowym skrzyżowaniem z Trasą Łazienkowską. Jest to klasyczne rondo z czterema ulicami wlotowymi i okrągła wyspą centralną, z wjazdami i zjazdami na Trasę.

  Nazwa poświęcona jest polskim kawalerzystom, nawiązuje do pomnika Tysiąclecia Jazdy Polskiej usytuowanego obok ronda.

  Zebra Tower - biurowiec zbudowany w Warszawie w latach 2008 - 2010 przy Rondzie Jazdy Polskiej, bezpośrednio przy wejściu do stacji metra Politechnika. Inwestorem był austriacki deweloper S+B Gruppe, wykonawcą spółka Bilfinger Berger Budownictwo S.A., a za projekt odpowiedzialny jest Martin Tröthan z biura Hoffmann Architekten oraz Piotr Bujnowski. W 2011 r. w 75% wynajęty budynek został sprzedany funduszowi inwestycyjnemu Union Investment za kwotę 76 mln euro. Była to największa transakcja w historii tego dewelopera.Pancerni (łac. loricati) – ciężka polska kawaleria w okresie wczesnofeudalnym. Stanowiła najważniejszą część drużyny pierwszych Piastów. Była prototypem późniejszej jazdy rycerskiej.

  Otoczenie[]

 • Pole Mokotowskie
 • Dom Studencki Riviera
 • Stacja metra Politechnika
 • Zebra Tower
 • Przypisy

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 939. ISBN 83-01-08836-2.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne na Google Maps • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maja 992) – książę Polski z dynastii Piastów sprawujący władzę od ok. 960 r. Syn Siemomysła, wnuk Lestka. Ojciec Bolesława I Chrobrego, Świętosławy-Sygrydy, Mieszka, Lamberta i Świętopełka. Brat Czcibora. Po kądzieli dziadek Kanuta Wielkiego.
  A11 Politechnika – stacja pierwszej linii metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic: Waryńskiego, al. Armii Ludowej (Rondo Jazdy Polskiej) i Nowowiejskiej.
  Pole Mokotowskie – duży (68,54 ha) kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Jego granice wyznaczają ulice: Żwirki i Wigury, Rokitnicka, Ondraszka, Trasa Łazienkowska (Wawelska i al. Armii Ludowej), Waryńskiego, Batorego, Boboli i Rostafińskich. Część Pola nosi nazwę Park im. Józefa Piłsudskiego.
  Trasa Łazienkowska – trasa szybkiego ruchu łącząca centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta. Zbudowano ją w latach 1971–1974.
  Ludwika Waryńskiego – ulica w Śródmieściu Warszawy nosząca imię polskiego działacza lewicowego Ludwika Waryńskiego.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kawaleria polska, (daw.) jazda polska – rodzaj wojsk polskich złożony z jeźdźców, którzy przemieszczają się oraz walczą na koniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.