• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rondo Antoniego Matecznego w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Antoni Mateczny (ur. 21 kwietnia 1858, zm. 1 października 1934) – architekt, radny Krakowa, odkrywca leczniczych źródeł w podkrakowskim Podgórzu i założyciel uzdrowiska "Mateczny".Lanckorona – wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy Lanckorona. Lanckorona w latach 1366-1934 posiadała prawa miejskie.
  Ulica Marii Konopnickiej – ulica w Krakowie, biegnąca od mostu Dębnickiego jako przedłużenie Alei Trzech Wieszczów aż do Ronda Matecznego.

  Rondo Antoniego Matecznego (nazywane potocznie: Rondo Mateczne, Rondo Mateczny, Rondo Na Matecznym) – rondo w Krakowie, w dzielnicy Podgórze.

  Położone jest na południowy zachód od centrum miasta, na styku ulic:

 • od północnego zachodu: ulica Konopnickiej w kierunku alei Trzech Wieszczów i północnej części miasta,
 • od północnego wschodu: ulica Kalwaryjska w kierunku Rynku Podgórskiego i wschodniej części miasta,
 • od południowego zachodu: ulica Wadowicka w kierunku Łagiewnik i dalej – Zakopanego,
 • od południowego wschodu: ulica Kamieńskiego w kierunku Prokocimia i dalej – Tarnowa.
 • W latach 50. XX wieku z terenu uzdrowiska Mateczny wydzielony został teren pod budowę stacji benzynowej i skrzyżowania ulic prowadzących z miasta na południe i wschód. W następnych latach połączono nowo powstałe Rondo Grunwaldzkie poprzez rozbudowaną ulicę M. Konopnickiej z tym skrzyżowaniem jako część II obwodnicy Krakowa, a skrzyżowanie powiększono do ronda. Ostatnie prace zostały wykonane w 2009 roku.

  Rondo Grunwaldzkie – dwupoziomowe skrzyżowanie w centralnej części Krakowa, po południowej stronie Wisły, na południowy zachód od Starego Miasta, u zbiegu ulic: Monte Cassino, Marii Konopnickiej i zjazdu z Mostu Grunwaldzkiego (ul. Józefa Dietla).Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Lokalizacja ta sprawia, iż jest to rondo o największym natężeniu ruchu samochodowego w Krakowie, skupiającym ruch z Podgórza i z Ronda Grunwaldzkiego, a wcześniej z Alei Trzech Wieszczów i spod Wawelu, w kierunku południowym na Zakopiankę do autostrady A4. Natężenie ruchu samochodowego na rondzie Matecznego dochodzi nawet do 50 tysięcy samochodów dziennie.

  Ulica Kalwaryjska – główna, a jednocześnie najstarsza ulica dzielnicy Podgórze w Krakowie. Biegnie od Rynku Podgórskiego do Ronda im. Antoniego Matecznego. Jej długość to ponad 1300 m.Autobusy miejskie w Krakowie są głównie własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie i jeżdżą na 69 liniach miejskich dziennych, 61 aglomeracyjnych dziennych, 10 miejskich nocnych, 4 aglomeracyjnych nocnych, 4 miejskich przyspieszonych, 2 aglomeracyjnych przyspieszonych i 5 miejskich dodatkowych (wspomagających). W roku 1927 uruchomiono pierwszą linię autobusową w Krakowie. W posiadaniu MPK znajduje się obecnie 504 autobusy, w tym 98% niskopodłogowych. W 2011 r. średnia wieku autobusów KMK wynosiła dokładnie 8 lat.

  Układ[]

  W świetle prawa o ruchu drogowym, jest to skrzyżowanie z centralną wyspą bez ruchu okrężnego.

  Przez rondo przebiegają 5 linii tramwajowych (8, 10, 11, 19, 23), 8 linii autobusowych (144, 164, 169, 173, 179, 184, 304, 503) i trzy linie nocne (608, 610 i 904). Znajdują się przy nim przystanki tramwajowe i autobusowe, jak i przystanki busów kursowych docierających do miejscowości leżących na wschód i południe od Krakowa.

  Łagiewniki – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, znajdującej się w południowej części miasta. Dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Znane są w Polsce i na świecie z sanktuarium Bożego Miłosierdzia i pod koniec 2005 r. stały się nawet bardziej popularne wśród wiernych niż francuskie La Salette. Do Łagiewnik pielgrzymował Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. W Łagiewnikach znajduje się także kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, kilka zabytkowych kapliczek, pomniki oraz stacja kolejowa Kraków-Łagiewniki, na której w latach 2006-2009 zatrzymywał się Pociąg Papieski.Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.

  Pochodzenie nazwy ronda[]

  Nazwa poświęcona jest pamięci Antoniego Matecznego, który pod koniec XIX wieku założył w Krakowie nowoczesny jak na ówczesne czasy zakład wodoleczniczy, zlokalizowany w pobliżu obecnego ronda.

  Otoczenie[]

  Jedna z drewnianych willi przy rondzie (ul. Zamoyskiego 81)
 • Zakład wodoleczniczy "Mateczny" z 1905 r. i nieczynna stacja benzynowa od strony zachodniej.
 • Powszechny Zakład Ubezpieczeń od strony południowej.
 • Zabytkowe drewniane wille (ul. Zamoyskiego 81 i 83), zaprojektowane przez Józefa Gałęzowskiego, przeniesione do Podgórza ok. 1920 r. (prawdopodobnie z okolic Lanckorony). Przed wojną należały do Żydów, od lat 80. niszczeją.
 • Zobacz też[]

 • Wykaz ulic Krakowa
 • Uzdrowiska w Krakowie
 • Przypisy

  1. Mareczy Antoni. W: Jan Adamczewski: Mała Encyklopedia Krakowa. Kraków: Wanda, 1997, s. 300. ISBN 83-8723-05-1.
  2. Oficjalna strona dzielnicy XIII Podgórze
  3. Domy przy Zamoyskiego, historia i zdjęcia na blogu "Zabytki - ocalić od zapomnienia" [dostęp 15.01.2011]
  4. Katarzyna Janiszewska, Kraków: rudery przy Matecznym szpecą miasto, "Gazeta Krakowska" (wyd. internetowe) 20.11.2009 [dostęp 15.01.2011]

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia uzdrowiska
 • H. Starostka-Chrzanowska, Podgórzanin z wyboru, "Kraków", wrzesień 2007, s. 38-39
 • Grafika Ronda Matecznego
 • Jan Adamczewski (ur. 1 grudnia 1923 w Poznaniu, zm. 23 lutego 1997 w Krakowie) – dziennikarz, pisarz, miłośnik Krakowa.Prokocim - obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Do 1948 roku miejscowość była siedzibą gminy Prokocim.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakopianka — popularna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Droga ta z Krakowa do Rabki-Zdroju stanowi fragment drogi krajowej nr 7. Odcinek z Rabki do Zakopanego to droga krajowa nr 47.
  Historia Żydów na ziemiach polskich liczy ponad tysiąc lat. Były w niej długie okresy religijnej tolerancji i pomyślnej koniunktury dla polskiej wspólnoty żydowskiej, ale również niemal całkowita eksterminacja (Holokaust), dokonana przez nazistowskie państwo niemieckie podczas okupacji Polski.
  Rynek Podgórski – rynek, a także ulica w Krakowie, położony w centrum dzielnicy Podgórze. Jest to główny plac Podgórza. Został wytyczony w XVIII wieku u podnóża wzgórza Lasoty, na miejscu dawnego centrum przedmiejskiego. Było to skrzyżowanie dróg prowadzących do Krakowa, Kalwarii i Wieliczki. W okresie funkcjonowania Podgórza jako osobnego miasta czyli do 1915 roku nazywano go Rynkiem Głównym (w opozycji do Małego Rynku, obecnie placu Bohaterów Getta). Płyta rynku ma kształt trójkątny.
  Wolne Królewskie Miasto Podgórze – obszar Krakowa obejmujący zachodnią część obecnej Dzielnicy XIII. W latach 1784-1915 samodzielne miasto. Nazywane bywa często Starym Podgórzem.
  Autostrada A4 – najdłuższa polska autostrada, prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę (wzdłuż Sudetów i Karpat). Stanowi polski odcinek drogi międzynarodowej E40 oraz E462 na odcinku Mysłowice-Balice. Kontynuując bieg niemieckiej autostrady A4 z kierunku Drezna, na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca poprzez Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego na Ukrainę Korczowa-Krakowiec. Łączna długość kompletnej autostrady na terenie Polski wyniesie 672 km. Obecnie w budowie jest ostatni odcinek: węzeł Rzeszów Wschód – węzeł Jarosław Zachód.
  Blog (ang. web log – dziennik sieciowy) — rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.