• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ronan Keating

  Przeczytaj także...
  Stephen Patrick David Gately (ur. 17 marca 1976, zm. 10 października 2009) – irlandzki piosenkarz, członek irlandzkiego boysbandu Boyzone.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Ronan Patrick John Keating (ur. 3 marca 1977 w Dublinie) – irlandzki piosenkarz popowy, kompozytor, wokalista popularnego boys bandu Boyzone, współmenedżer popowego boys bandu Westlife.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera[ | edytuj kod]

  Współpraca z Boyzone[ | edytuj kod]

  W 1993 wygrał przesłuchania do nowo powstałego boys bandu Boyzone, który stworzył z Keithem Duffym, Michaelem Grahamem, Shanem Lynchem i Stephenem Gatelym. Wydali trzy albumy studyjne: Said and Done (1995), A Different Beat (1996) i Where We Belong (1998). W 1999 ogłosili zakończenie współpracy, a Keating rozpoczął karierę solową.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  W 2010 wraz z pozostałymi wokalistami reaktywował zespół Boyzone. Wydał z nimi cztery płyty: Brother (2010), BZ20 (2013), Dublin to Detroit (2014) oraz Thank You & Goodnight (2018).

  Kariera solowa[ | edytuj kod]

  W 1997 poprowadził finał 42. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Dublinie. W sierpniu 2000 wydał debiutancki, solowy album studyjny, zatytułowany Ronan. Na płycie umieścił m.in. dwa przebojowe single: „When You Say Nothing At All” (umieszczony na ścieżce dźwiękowej do filmu Notting Hill z sierpnia 1999) i „Life Is a Rollercoaster”, które zajmowały pierwsze miejsca list przebojów m.in. w Wielkiej Brytanii. Album rozszedł się w nakładzie ponad 4,5 miliona egzemplarzy na całym świecie.

  Shane Eamonn Mark Stephen Lynch, lepiej znany jako Shane Lynch (ur. 3 lipca 1976 w Dublinie) - irlandzki piosenkarz, w latach 1993-2000 członek irlandzkiego boysbandu Boyzone. Brał udział w wyścigach samochodowych, uczestniczył w pokazach reality show i pojawił się jako sędzia The All Ireland Talent Show. Westlife – irlandzki (Sligo) boysband wykonujący muzykę pop. Tworzyli go: Kian Egan, Shane Filan, Mark Feehily, Nicky Byrne. Do 2004 r. członkiem boysbandu był również wokalista Brian McFadden.
  Ronan Keating, 2002

  W maju 2002 wydał drugi solowy album studyjny, zatytułowany Destination. Przy większości piosenek ponownie pracował z duetem kompozytorsko-autorskim Gregg Alexander–Rick Knowles (znanym z grupy The New Radicals). Po sukcesie albumu zajął się pisaniem utworów na trzeci krążek. Powstawały one w rodzinnym Dublinie, a kiedy były już gotowe, sesje nagraniowe odbyły się w Londynie i Los Angeles. Płyta, zatytułowana Turn It On, ukazała się w listopadzie 2003.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2004 obchodził 10-lecie swojej scenicznej działalności. Z tego powodu jesienią ukazał się album kompilacyjny 10 Years of Hits (Best of...), zawierający wszystkie jego utwory, które ukazały się w latach 1999–2004, a także premierą piosenkę „I Hope You Dance”. Dwa lata po nagraniu 10 Years of Hits Keating przygotował piąty album studyjny, zatytułowany Bring You Home. Na płycie znalazły się m.in. singiel „All Over Again” z Kate Rusby (tylko w Wielkiej Brytanii), a także jego interpretacja piosenki „Iris” zespołu Goo Goo Dolls.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Od 2006 wydał siedem kolejnych albumów: Bring You Home (2006), Songs for My Mother (2009), Winter Songs (2009), Duet (2010), When Ronan Met Burt (2011), Fires (2012) i Time of My Life (2016).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  30 kwietnia 1998 ożenił się z Yvonne. Ma z nią trójkę dzieci: Jacka (ur. 1999), Marie „Missy” (ur. 2001) i Ali Jo (ur. 2005).

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Dyskografia Ronana Keatinga.

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Ronan (2000)
 • Destination (2002)
 • Turn It On (2003)
 • Bring You Home (2006)
 • Songs for My Mother (2009)
 • Winter Songs (2009)
 • Duet (2010)
 • When Ronan Met Burt (2011)
 • Fires (2012)
 • Time of My Life (2016)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MacKenzie Wilson: Ronan Keating Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-08-12].
  2. Boyzone’s Ronan Keating splits from wife (ang.). independent.ie, 2012-05-20. [dostęp 2012-08-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ronan Keating w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.Notting Hill – dzielnica Londynu, leżąca w gminie Royal Borough of Kensington and Chelsea. Uważana jest ona za stosunkowo zamożną i modną, znana z wysokiej klasy restauracji oraz markowych sklepów, a także second-handów muzycznych. Inną atrakcją turystyczną jest targ na Portobello Road.
  Warto wiedzieć że... beta

  42. Konkurs Piosenki Eurowizji 1997 odbył się 3 maja 1997 roku w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Prowadzącymi festiwal byli Carrie Crowley i Ronan Keating. Pierwsze miejsce zajął zespół Katrina and the Waves z Wielkiej Brytanii, który wykonał utwór "Love Shine a Light", napisany przez gitarzystę Kimberley Rew. Marc Roberts z Irlandii zajął 2 miejsce ("Mysterious Woman") - mimo, że stanął na podium, otrzymał tylko jedną "dwunastkę", od... Wielkiej Brytanii! Zwycięska kompozycja zdobyła 227 punktów; otrzymała głosy od każdego uczestniczącego w konkursie kraju, w tym pięć "dziesiątek" i rekordowe dziesięć "dwunastek". "Love Shine a Light" nadal uważany jest za jedną z najlepszych eurowizyjnych zwycięskich piosenek; była piosenką zamykającą "eurowizyjną mieszankę" podczas opening act na koncercie "Congratulations" w 2005 roku, z okazji 50. rocznicy istnienia konkursu, i w półfinale w 2006 roku, w Atenach. Tegoroczna wygrana przyniosła piąte, i jak na razie ostatnie, zwycięstwo Wielkiej Brytanii.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Artykuł przedstawia spis singli, albumów, DVD oraz teledysków wchodzących w skład dyskografii irlandzkiego wokalisty Ronana Keatinga.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kate Rusby (ur. 4 grudnia 1973 w Sheffield) – angielska piosenkarka folkowa i autorka piosenek. Jedna z niewielu piosenkarzy folkowych nominowanych do Mercury Prize.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Boys band (boysband) – zespół wokalny muzyki pop, składający się z młodych mężczyzn. Utwory wykonywane przez boys bandy są skierowane do nastoletniej młodzieży.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.