Romualda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Romualdaimię żeńskie pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Romuald, które oznacza "ten, który zdobył sławę dzięki swemu panowaniu".

Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.Romualda z Bagnickich Baudouin de Courtenay (ur. 1857 w Aleksandrówce k. Kijowa – zm. 1935) - lekarka. Ojciec był lekarzem, matka odeszła od niego i sama wychowywała dzieci. Mieszkali wówczas w Petersburgu. Od 1870 r. uczyła się w gimnazjum w Petersburgu. W 1878 r. rozpoczęła studia na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Bestużewa w Petersburgu. W 1882 r. wzięła ślub z profesorem Janem Baudouinem de Courtenay. Zajmowała się wychowaniem pięciorga dzieci. Ponadto pisała do czasopism m.in. recenzje, artykuły kulturalne, korespondencję. Publikowała też drobne prace historyczne. Jednocześnie brała aktywny udział w działalności społecznej, m.in. prowadząc walkę z alkoholizmem oraz uczestnicząc w różnych organizacjach kobiecych (np. Stowarzyszeniu Pomocy Naukowej dla Polek).

Romualda imieniny obchodzi razem z Romualdem: 19 czerwca, 24 czerwca i 9 sierpnia.

Znane osoby o tym imieniu:

  • Romualda z Bagnickich Baudouin De Courtenay
  • Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
    Reklama