• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Romuald Kamil Witkowski

  Przeczytaj także...
  Florian Stanisław Cynk (ur.3 maja1838 w Krakowie - zm.10 października 1912) – malarz polski, profesor rysunku w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie.Formizm – awangardowy ruch literacko-artystyczny rozwijający się w Polsce, w latach 1917–1922, czerpiący inspirację z dokonań kubizmu, ekspresjonizmu i futuryzmu oraz sztuki ludowej. Był jedną z dwu, obok unizmu, oryginalnie polskich formacji awangardowych.
  Milanówek – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, leżące na południowy zachód od Warszawy i wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.

  Romuald Kamil Witkowski (ur. 1876 w Skierniewicach, zm. 1950 w Milanówku) – polski malarz okresu dwudziestolecia międzywojennego, absolwent krakowskiej ASP, po studiach działający głównie w Warszawie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w rodzinie Adama Witkowskiego, urzędnika Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Cezaryny z Dalewskich. Studia artystyczne rozpoczął w 1899 r. w warszawskiej Szkole Rysunkowej i kontynuował w latach 1901–1904 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Floriana Cynka, Józefa Unierzyskiego i Jana Stanisławskiego. Od 1905 r. wystawiał swoje prace w galerii Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Był członkiem Polskiego Klubu Artystycznego (od 1917 r.), prezesem Klubu Futurystów (od 1919 r.), jak również współzałożycielem warszawskiej grupy Formistów (1920 r.). Od 1924 r. członek Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”, a następnie związany z grupami awangardowymi takimi jak Praesens i Plastycy Nowocześni.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.

  Swoje prace prezentował w kraju na licznych wystawach organizowanych przez stowarzyszenia, do których należał, jak również na wystawach organizowanych przez powstały w 1931 r. Instytut Propagandy Sztuki oraz w ramach prezentacji polskiej sztuki za granicą. Jego twórczość została doceniona i nagrodzona brązowym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu (1929 r.), oraz złotym medalem na Światowej Wystawie „Sztuka i Technika” w Paryżu (1937 r.).

  Kolej Warszawsko-Wiedeńska (Варшавско-Венская железная дорога) – linia kolejowa łącząca Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją). Była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, a w 1912 została upaństwowiona przez władze rosyjskie.Stowarzyszenie Artystów Polskich „Rytm” – stowarzyszenie artystyczne powstałe w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Warszawie. Zostało stworzone przez grupę artystów wywodzących się z krakowskiej ASP, których część wspólnie dzieliła artystyczny emigracyjny los w Paryżu, współtworząc tam kolonię artystów w Montparnasse. Członków „Rytmu” wiązały też zapatrywania polityczne – związani oni byli ze środowiskiem piłsudczyków.

  Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Złoty Krzyż Zasługi (11 listopada 1934)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. M.P. z 1934 r. nr 259, poz. 338 „za zasługi na polu pracy artystycznej” - jako Romuald Adam Witkowski.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dokładniejszy biogram Romualda Witkowskiego na stronach Instytutu Adama Mickiewicza
 • Romuald Kamil Witkowski w galerii plakatu filmowego Filmoteki Narodowej „Gapla
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  Instytut Propagandy Sztuki (IPS) – instytucja utworzona w 1930 r. z inicjatywy artystów i historyków sztuki, w celu propagowania nowoczesnej polskiej sztuki. Siedziba IPS, wybudowana i otwarta w 1931 r., mieściła się w Warszawie przy ul. Królewskiej.
  Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu (PeWuKa) (ang. Polish General Exhibition) – impreza wystawiennicza, trwająca w dniach 16 maja-30 września 1929 w Poznaniu. Zorganizowano ją z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, aby zaprezentować dorobek odrodzonego państwa. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki a na czele Komitetu Honorowego stanął Józef Piłsudski.
  Józef Unierzyski (ur. 20 grudnia 1863 w Milewie koło Płocka, zm. 29 grudnia 1948 w Krakowie) – polski malarz, od 1891 profesor rysunku Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń i zięć Jana Matejki, małżonek jego córki Heleny.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.