• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Romuald Gantkowski

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Romuald W. Gantkowski (ur. 14 lipca 1903 w Poznaniu, zm. 17 marca 1989 w Hollywood w USA) – polski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1923 jako uczeń Romana Żelazowskiego ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w przedwojennym Poznaniu, gdzie grał w Teatrze Polskim.

  Uchodził wówczas za urodzonego żartownisia i prowokatora, a jeden z jego happeningów zakończył się kompromitacją władz miasta, którym wmówił, że odwiedzi je delegacja z egzotycznego kraju Beludżystanu, którą udawali przebrani studenci.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Asystent reżysera Maxa Reinhardta w Berlinie, działacz społeczny na terenie emigracji polskiej w USA, usiłujący stworzyć tam stały polski teatr. Gdy to się nie powiodło pracował w dziale dubbingu (polskiego i niemieckiego) firmy Paramount Pictures w Nowym Jorku i Paryżu, a w 1935 powrócił do kraju.

  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  W 1937 roku debiutował melodramatem Płomienne serca (wyświetlanym także pt. Podchorąży) na podstawie własnego pomysłu i scenariusza. Film o losach podchorążych Wojska Polskiego II RP zdobył nagrodę ministrów: spraw wewnętrznych i spraw wojskowych na festiwalu filmowym w ramach Targów Wschodnich we Lwowie (1938).

  Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.Kraj mojej matki (ang. "The Land of My Mother") – kolorowy film polski zrealizowany przez Romualda Gantkowskiego w 1943 roku w Stanach Zjednoczonych.

  Filmem Geniusz sceny utrwalił na taśmie filmowej najwybitniejsze kreacje teatralne Ludwika Solskiego, za co aktor otrzymał w 1939 roku nagrodę Festiwalu Filmowego w Wenecji. Latem 1939 rozpoczął zdjęcia do komedii Przybyli do wsi żołnierze, której nie zdołano ukończyć przed wybuchem wojny. W czasie wojny należał do ekipy filmowej przygotowującej we Francji film o Wojsku Polskim we Francji. Po upadku Francji z uratowanych fragmentów zmontowano w Anglii film Jeszcze Polska nie zginęła w polskiej i angielskiej wersji językowej. Filmy Gantkowskiego stanowiły udany melanż sztuki z propagandą filmową - zwłaszcza polskich sił zbrojnych.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Max Reinhardt (właściwie: Maximilian Goldmann) (ur. 9 września 1873, zm. 31 października 1943) – austriacki reżyser teatralny żydowskiego pochodzenia, aktor, dyrektor Deutsches Theater.

  Resztę życia spędził na emigracji w Nowym Jorku i Hollywood, gdzie pracował przy produkcji filmowej. W 1941 zrealizował dokument, film barwny The Land of My Mother z udziałem i narracją Ewy Curie, w którym wykorzystano głównie wcześniejsze zdjęcia z reportażu Malownicza Polska (Beautiful Poland), specjalnie przygotowywanego na wystawę w Nowym Jorku (1939), a przez wiele lat uważanego mylnie za zaginiony. Jest to jedyny materiał dokumentujący w kolorze piękno II Rzeczypospolitej (1938).

  Geniusz sceny – polski film oświatowy z 1939 roku, złożony z fragmentów sławnych kreacji Ludwika Solskiego. Są to kolejno: król Fryderyk II z Wielkiego Fryderyka Nowaczyńskiego, chłop Szywała z Niespodzianki Rostworowskiego, rola tytułowa z Judasza z Kariothu Rostworowskiego, Harpagon ze Skąpca Moliera, lichwiarz Łatka z Dożywocia Fredry, rola tytułowa z Horsztyńskiego Słowackiego, Chudogęba z Wieczoru Trzech Króli Szekspira, sędzia Dogberry z Wiele hałasu o nic Szekspira, profesor Słapiński ze sztuki U mety Rostworowskiego, Gospodarz z Wesela Wyspiańskiego, król Filip II z Don Carlosa Schillera. Film nagrodzony na MFF w Wenecji: nagroda aktorska dla Ludiwka Solskiego i nagroda za scenariusz dla Adama Grzymały-Siedleckiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  1944 : Polski ruch podziemny – z Billem Donovanem, dokumentalny (USA)

  1941 : The Land of My Mother - dokumentalny z Ewą Curie

  1939 : Geniusz sceny - dokumentalny o Ludwiku Solskim.

  1939 : Przybyli do wsi żołnierze - nieukończony

  1939 : Święty Andrzej Bobola - planowany

  Ève Curie Labouisse (ur. 6 grudnia 1904 w Paryżu, zm. 22 października 2007 w Nowym Jorku) – francusko-amerykańska pisarka, dziennikarka, pianistka i polityk. Córka Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, młodsza siostra Irène Joliot-Curie, szwagierka Frédérika Joliot. Autorka biografii swojej matki Maria Curie i reportażu wojennego Podróż wśród wojowników. Od lat 60. czynnie zaangażowana w pracę organizacji pomocy na rzecz dzieci UNICEF.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  1938 : Dziewczyna szuka miłości - w USA jako Girl Looking For Love

  1937 : Płomienne serca – w USA jako Hearts Aflame

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. mmpoznan.pl: Beludżystan, czyli jak w 1924 r. nabrano władze Poznania. [dostęp 10 kwietnia 2011].
  2. dubbing.fora.pl: Pierwszy Polak przed mikrofonem wytwórni amerykańskiej. [dostęp 10 kwietnia 2011].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Romuald Gantkowski w bazie Filmweb
 • Romuald Gantkowski w bazie filmpolski.pl
 • Kitchener, Ontario, May 5/6, 2007. witryna On Eagles’ Wings, Canada
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Romuald W. Gantkowski w bazie IMDb (ang.)
 • Romuald W. Gantkowski w bazie filmpolski.pl
 • The Land of My Mother w YouTube
 • Romuald Gantkowski na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Targi Wschodnie – coroczna lwowska wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego w latach 1921-1939 u której idei leżało uczynienie ze Lwowa ogniska handlu Polski z krajami wschodnimi, w szczególności Rumunią, Ukraińską SRR i Rosją. Impreza targowa, tradycyjnie odbywająca się we wrześniu, w roku 1939 otwarta 2 września, trwała krócej niż zazwyczaj (około tygodnia) z powodu wybuchu wojny.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Teatr Polski w Poznaniu – zbudowany w latach 1873 - 1875 po długoletnich staraniach na uzyskanie zgody rządu pruskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Budynek stanął na podwórzu kamienicy w Poznaniu przy ul. 27 Grudnia (wówczas ul. Berlińska). Dziś jest widoczny, ponieważ podczas walk w 1945 roku owa kamienica została zniszczona. Budowa została sfinansowana ze składek społecznych (świadczy o tym napis "Naród Sobie"). Teatr pełnił ważną funkcję w zachowaniu polskości, będąc stałą sceną, na której wystawiano w języku polskim.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Ludwik Solski, właściwie Ludwik Napoleon Sosnowski (ur. 20 stycznia 1855 w Gdowie, zm. 19 grudnia 1954 w Krakowie) – polski aktor, reżyser, dyrektor teatru. Mąż Ireny Solskiej.
  Ministerstwo Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.) – naczelny organ administracji państwowej powołany do kierowania i administrowania siłami zbrojnymi II RP w czasie pokoju i przygotowania ich do działań na wypadek wojny, w latach 1918-1942.
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (M.S.W.) – urząd administracji rządowej w Polsce istniejący w latach dwudziestolecia międzywojennego, bezpośrednio wywodzący się ze struktur powołanych przez władze regencyjnego Królestwa Polskiego. Był to jeden z najważniejszych i najbardziej rozbudowanych resortów II Rzeczypospolitej, mający kluczowe znaczenie w kwestii wpływu na sytuację społeczno-polityczną w państwie. Do jego głównych zadań należały następujące sprawy: utrzymywanie porządku i bezpieczeństwa publicznego, ogólny zarząd w kraju, nadzór nad samorządem terytorialnym oraz statystyka administracyjna. Po wybuchu II wojny światowej działalność w zakresie administracji spraw wewnętrznych przejęły odpowiednie organy Naczelnych Władz Państwowych na Uchodźstwie.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.7 sek.