Romuald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Romualdimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „ten, który zdobył sławę dzięki swemu panowaniu”.

Kameduli – zakon utworzony ok. 1012 przez św. Romualda, składający się obecnie z dwóch kongregacji. W Polsce znajdują się wyłącznie kameduli kongregacji Monte Corona.Romuald Nałęcz-Tymiński (ur. 13 listopada 1905, zm. 29 grudnia 2003) – kontradmirał Marynarki Wojennej RP, sportowiec. Był morskim oficerem pokładowym okrętów nawodnych. Podczas II wojny światowej dowodził OF "Pomerol" oraz OORP "Ślązak" i "Conrad".

Żeński odpowiednik: Romualda

Romuald imieniny obchodzi: 7 lutego, 19 czerwca, 24 czerwca i 9 sierpnia.

Znane osoby święte o imieniu Romuald:

 • święty Romuald – założyciel zakonu kamedułów
 • Znane osoby noszące imię Romuald:

 • Romuald Cebertowicz – inżynier, hydrotechnik
 • Romuald Czystaw – polski muzyk, wokalista zespołu Budka Suflera w latach 1978-1982
 • Romuald Kamiński – polski biskup rzymskokatolicki
 • Romuald Lipko – polski muzyk, instrumentalista i kompozytor
 • Romuald Miller – architekt i działacz polityczny
 • Romuald Nałęcz-Tymiński – weteran marynarki wojennej
 • Romuald Pawlak – pisarz
 • Romuald Spasowski – polski dyplomata
 • Romuald Szeremietiew – polski polityk
 • Romuald Traugutt – dyktator powstania styczniowego
 • Romuald Twardowski – kompozytor
 • Zapoznaj się również z:

  Romuald Adam Cebertowicz (ur. 7 lutego 1897 w Głownie zm. 20 stycznia 1981 w Łodzi) – polski hydrotechnik, poseł na Sejm PRL I kadencji (1952–1956).Romuald Lipko (ur. 3 kwietnia 1950 w Lublinie) – polski kompozytor i multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, trąbka, gitara basowa).
 • Rumold z Mechelen – misjonarz, święty Kościoła katolickiego
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. „Rumold” – flamandzko-francuska postać imienia ROMUALD [1]
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Romuald Pawlak (ur. 13 maja 1967 w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci.
  Warto wiedzieć że... beta

  Romuald Spasowski (ur. 20 sierpnia 1921 – zm. 9 sierpnia 1995 w Oakton w stanie Wirginia, USA) – polski dyplomata, wielokrotny ambasador PRL. Syn znanego filozofa marksistowskiego, Władysława Spasowskiego.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Romuald Traugutt ps. „Michał Czarnecki” (ur. 16 stycznia 1826 w Szostakowie powiat brzeski, zm. 5 sierpnia 1864 w Warszawie) – polski generał, dyktator powstania styczniowego.
  Romuald Czystaw (ur. 15 marca 1950 w Warszawie, zm. 30 września 2010 tamże) – polski piosenkarz rockowy, wokalista zespołu Budka Suflera w latach 1978-1982. Charakteryzował się delikatnym, lecz niezwykle charyzmatycznym głosem. Nosił charakterystyczne długie włosy i brodę. Pierwsze muzyczne kroki stawiał w zespole "Sekrety" warszawskiego XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego. Zanim zaangażował się w Budce, występował (razem ze Zbigniewem Hołdysem) w warszawskich zespołach Kwiaty Warszawy i Dzikie Dziecko.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Romuald Miller (ur. 9 stycznia 1882 w Łodzi, zm. 29 lipca 1945 w Otwocku) – polski architekt i działacz polityczny. Wolnomularz . Był bratem Jana Nepomucena Millera.

  Reklama