• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Romeo i Julia - balet

  Przeczytaj także...
  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.

  Romeo i Julia (Romeo i Dżulietta) – balet w 4 aktach Siergieja Prokofiewa według dramatu Williama Szekspira powstały w latach 1935–1936.

  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.Polski Balet Narodowy (PBN) jest najważniejszym zespołem baletowym w Polsce. Kontynuuje wieloletnie tradycje baletowe Warszawy, które sięgają korzeniami XVII wieku. Wcześniej znany był jako zespół baletowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W 2009 otrzymał w Teatrze Wielkim autonomię artystyczną i podniesiony został do rangi Polskiego Baletu Narodowego. Od tego momentu pracuje pod dyrekcją znanego polskiego choreografa Krzysztofa Pastora.

  Światowa prapremiera baletu odbyła się w Brnie w teatrze Na Hradbách (obecnie Mahenovo divadlo) 30 grudnia 1938 roku. Autorem choreografii i reżyserem tego wystawienia był czeski tancerz Ivo Vána-Psota. 11 stycznia 1940 balet wystawiono w Leningradzie, w Teatrze imienia Kirowa. Premiera polska miała miejsce w warszawskiej Operze Państwowej 22 maja 1954 w choreografii Jerzego Gogóła.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.
 • Libretto: Leonid Ławrowski i Siergiej Prokofiew według dramatu Williama Szekspira
 • Muzyka: Siergiej Prokofiew
 • Choreografia: Leonid Ławrowski
 • Scenografia: Piotr Wiliams
 • Osoby[ | edytuj kod]

  Romeo i Julia w choreografii Krzysztofa Pastora, Polski Balet Narodowy, w rolach tytułowych: Władimir Jaroszenko i Maria Żuk
 • Romeo – syn możnego rodu Montecchich
 • Julia – córka możnego rodu Capuletich
 • Tybalt – krewny Capuletich
 • Merkutio – przyjaciel Romea
 • Pan Montecchi – ojciec Romea
 • Pan Capuleti – ojciec Julii
 • Hrabia Parys – pretendent do ręki Julii
 • Benvolio – przyjaciel Romea
 • Brat Laurenty (Wawrzyniec) – zakonnik
 • Eskalus – książę Werony
 • Pani Capuleti – matka Julii
 • Mamka Julii
 • Błazen, Przyjaciółki Julii, Kawalerowie, Damy, Paziowie, Słudzy Montecchich, Słudzy Capuletich, Mieszkańcy Werony
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Romeo und Julia (niem.). www.klassika.info. [dostęp 2013-12-30].
  2. Umělecká tvorba (cz.). www.ndbrno.cz, Národní divadlo Brno. [dostęp 2013-12-30].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Romeo i Julia – dramat Williama Szekspira
 • Romeo i Julia – utwór Piotra Czajkowskiego
 • Taniec klasyczny
 • Sztuki baletowe
 • William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Taniec klasyczny (akademicki) to specyficzna forma tańca, zwana też baletem. Różnica polega na tym, że termin balet odnosi się do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny odnosi się do techniki, jakiej używają tancerze.
  Siergiej Siergiejewicz Prokofjew, ros. Серге́й Сергеевич Проко́фьев (ur. 11 kwietnia/23 kwietnia 1891 w Soncowce, w Rosji, zm. 5 marca 1953 w Moskwie, ZSRR) – rosyjski kompozytor muzyki poważnej i filmowej oraz pianista. Jeden z najwybitniejszych, najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych kompozytorów XX w. Jako pianista, kontynuator tradycji świetnych rosyjskich kompozytorów- pianistów: Antona Rubinsteina, A. Skriabina czy S. Rachmaninowa. Jako kompozytor muzyki fortepianowej stworzył własny styl, którego cechą charakterystyczną jest szczególnie intensywne wykorzystanie dynamicznych możliwości instrumentu i związanych z nimi efektów dźwiękowych, charakteryzujący się ilustracyjnością, humorem, bogatą ekspresją, umiejętnym łączeniem dysonansu z tonalnością oraz elementów muzyki industrialnej z elementami ludowymi. Wraz z Igorem Strawinskim, Dymitrem Szostakowiczem i Paulem Hindemithem jeden z najważniejszych reprezentantów neoklasycyzmu w muzyce. Wykształcił rozpoznawalny styl, popularność zawdzięcza przede wszystkim Symfonii Klasycznej, bajce symfonicznej Piotruś i Wilk, III Koncertowi fortepianowemu C-dur, baletowi Romeo i Julia, suicie Porucznik Kiże oraz muzyce do filmów Siergieja Eisensteina.
  Romeo i Julia – utwór na orkiestrę skomponowany przez Piotra Czajkowskiego. Jest stylizowany na fantazję orkiestrową i opiera się na szekspirowskim dramacie o tym samym tytule. Podobnie jak inni kompozytorzy, tacy jak Hector Berlioz i Siergiej Prokofjew, Czajkowski był głęboko zainspirowany Szekspirem i napisał dzieła w oparciu o Burzę i Hamleta. W przeciwieństwie do innych dużych kompozycji Piotra Czajkowskiego, utwór ten nie posiada numeru opusu.
  Teatr Maryjski (ros. Марии́нский теа́тр) – teatr opery i baletu znajdujący się w Petersburgu. Pod obecną nazwą w latach 1860–1920 i po 1992 (na cześć cesarzowej Marii Aleksandrowny); w latach 1935-1992 nosił imię komunistycznego działacza Siergieja Kirowa i znany był jako Leningradzki Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. S. M. Kirowa (ros. Ленинградский государственный академический театр оперы и балета имени С. М. Кирова). Obecny gmach teatru Maryjskiego został wybudowany na miejscu dawnego, spalonego teatru. Teatr został otwarty w 1860 (zespół istniał od 1783); jest to (obok moskiewskiego teatru Bolszoj) jedna z najwybitniejszych rosyjskich scen muzycznych, o bogatej tradycji, reprezentująca bardzo wysoki poziom wokalistyki, tańca i choreografii.
  Vladimir Yaroshenko (ros. Владимир Ярошенко, Władimir Jaroszenko; ur. 2 listopada 1985 w Sławiańsku nad Kubaniem) – rosyjsko-polski tancerz baletowy typu danseur noble (tancerz szlachetny).
  Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.