• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Romantica

  Przeczytaj także...
  Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo (w skrócie: Festiwal w San Remo; wł. Festival della Canzone Italiana di Sanremo) – jeden z najstarszych w Europie festiwali piosenki, odbywający się corocznie od 1951 w mieście San Remo. Na jego wzór powstały inne międzynarodowe konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).
  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Romantica – utwór włoskiego wokalisty Renato Rascela, napisany we współpracy z Dino Verde'm, nagrany i wydany w 1960 roku.

  Singiel wygrał 10. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo w 1960 roku, po czym reprezentował Włochy podczas finału 5. Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku.

  Podczas koncertu finałowego imprezy, który odbył się 29 marca 1960 roku w londyńskim Royal Festival Hall, utwór został zaprezentowany jako dwunasty w kolejności i ostatecznie zdobył 5 punktów, plasując się na ośmym miejscu finałowej klasyfikacji, remisując z propozycją „Cielo e terra” Anity Traversi, która reprezentowała Szwajcarię. Dyrygentem orkiestry podczas występu wokalisty był Cinico Angelini.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 1960 – 5. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 29 marca 1960 roku w Royal Festival Hall w Londynie przez brytyjskiego nadawcę British Broadcasting Corporation (BBC).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Na stronie B winylowego wydania singla znalazły się piosenki „Dimmelo con un fiore” i „Ammore e sole”. Oprócz włoskojęzycznej wersji utworu, kompozycja została nagrana także w języku francuskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Renato Rascel – Romantica (ang.). W: Discogs [on-line]. www.discogs.com. [dostęp 2014-04-04].
  2. Italy - 1960 (ang.). W: Diggiloo [on-line]. www.diggiloo.net. [dostęp 2014-04-03].
  3. About Renato Rascel (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-04].
  4. Eurovision Song Contest 1960 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-04-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka

 • Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • Warto wiedzieć że... beta

  W nazewnictwie muzycznym, terminy strona A i strona B (ang. A-side i B-side) odnoszą się do dwóch stron 7-calowej płyty gramofonowej, na której single nagrywane były już od lat 50. Nawiązują one do typów utworów umieszczanych na każdej ze stron: główna piosenka znajdowała się na stronie A, zaś strona B (nazywana też „flipside”) zawierała utwór mniej popularny (często nieobecny nawet na longplayach wykonawcy).
  Renato Rascel (wł. Renato Ranucci, ur. 27 kwietnia 1912 w Turynie, zm. 2 stycznia 1991 w Rzymie) – włoski aktor, piosenkarz, tancerz i autor tekstów.
  Szwajcaria w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze udział od samego początku, czyli od 1956 roku. Dotychczas wzięła udział w 54 konkursach, opuszczając tylko te w 1995, 1999, 2001 i 2003 roku. W Szwajcarii odbył się pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji. Co więcej, to właśnie szwajcarska reprezentantka, Lys Assia, została jego laureatką. Po raz drugi, kraj wygrał w 1988. Trzecie zwycięstwo mogłoby nastąpić w 1963 roku, gdyby prowadząca tegorocznego konkursu. Katie Boyle, nie zadzwoniła ponownie do podawacza punktów z Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.626 sek.