• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Romano Scarpa

  Przeczytaj także...
  MegaGiga – seria komiksów Disneya, przedstawiająca komiksy ze świata Kaczora Donalda i Myszki Miki. Każdy tom zawiera komiksy dobrane tematycznie (np. o piłce nożnej lub o piratach), a tytuł każdego tomu nawiązuje do tematyki komiksów. Kolejne numery ukazują się co około dwa albo trzy miesiące od maja 2006 r."Kaczor Donald" – dwutygodnik komiksowy dla dzieci, wydawany co drugą środę. Do gazety dołączany jest prezent, czasem związany z aktualnym świętem. Stałymi punktami w czasopiśmie są:
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Romano Scarpa (ur. 27 września 1927 w Wenecji, zm. 23 kwietnia 2005 w Maladze) – rysownik włoski.

  Był jednym z najsłynniejszych włoskich twórców komiksów Disneya, wcześniej pracował także jako animator filmowy. W 1945 roku stworzył własną kamerę – jedyną tego rodzaju we Włoszech.

  Był gorliwym czytelnikiem pisma "Topolino" (Myszka Miki). Często wysyłał własne rysunki do tej gazety. Na początku lat osiemdziesiątych okazało się, że wydrukowano już wszystkie ogólnie dostępne komiksy Floyda Gottfredsona. Wzrosło wtedy zapotrzebowanie na nowych rysowników. Jednym z nich stał się Romano Scarpa. Jego debiutanckim komiksem była historyjka o Królewnie Śnieżce, do której scenariusz napisał Guido Martina. Ten scenarzysta dał początek pierwszego komiksu Romano z Myszką Miki, który został stworzony rok później.

  Knuj (org. Plotiggat) - postać The Walt Disney Company wykreowana przez Romano Scarpę w 1977 roku. Zadebiutował w komiksie Topolino e il "Pippo-lupo (pl. Koci detektyw, wydany w 13. tomie MegaGiga).Komiksy z Kaczogrodu – cykl komiksów wydawany przez Egmont Polska, zawierający historie osadzone w świecie Kaczora Donalda. Pierwsze 4 tomiki ukazały się w roku 2001. Ostatni z nich, Atlantyda. Zaginiony ląd, został wydany w serii przez pomyłkę - zawiera on komiksową adaptację filmu pod tym samy tytułem i powinien ukazać się w cyklu Komiksy z ekranu. W 2010 wydawnictwo postanowiło wznowić serię - numeracja komiksów zaczęła się ponownie od tomu 1., w którym znalazło się drugie na polskim rynku wydanie sagi Dona Rosy Życie i czasy Sknerusa McKwacza.

  Komiksy Romano Scarpy w Polsce[]

  Twórczość Romano Scarpy jest stosunkowo słabo znana w Polsce. Do końca 2010 r. opublikowane zostały 82 komiksy jego autorstwa. W latach 2000-2004 i później w 2008 r. w Kaczorze Donaldzie sporadycznie ukazywały się komiksy Scarpy, które narysował dla Egmontu lub Disney Studio. W 2004 r. ukazał się Kaczogród Scarpy, w którym wydano trzy długie komiksy jego autorstwa. Historyjki Scarpy narysowane dla Mondadori lub Disney Italia ukazywały się sporadycznie w seriach Gigant i Gigant Poleca. Od 2007 r. komiksy Scarpy wydawane są znacznie częściej, zarówno w Gigant Poleca, jak i w nowych seriach – Gigant Mamut i MegaGiga. W 2010 r. Egmont zapowiedział, że komiksy Scarpy będą wydawane w nowej serii Komiksy z Kaczogrodu.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Romano Scarpa – włoski rysownik, zajmujący się głównie tworzeniem komiksów związanych ze światem Walta Disneya.

  Stworzone postacie[]

  Romano Scarpa stworzył kilku nowych bohaterów:

 • Kaczencja
 • Filon
 • O'Crutnick
 • Zocha
 • Knuj
 • Codino
 • Gideon McKwacz
 • Protonik Bip-Bip
 • Fisio
 • Oskar
 • Zobacz też[]

 • Lista disnejowskich komiksów Romano Scarpy
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • artykuł o Romano Scarpie

 • Komiks Gigant – czasopismo z disneyowskimi komiksami wydawane w latach 1992-2000. Bohaterami komiksów są m.in. Kaczor Donald i Myszka Miki. Pismo to było kierowane do odbiorców poniżej 18 roku życia. Po zebraniu całej serii z grzbietów komiksów układał się obrazek. W 2001 roku pismo zmieniło nazwę na Gigant Poleca.Kaczogród – wydawana nieregularnie od 2004 do 2009 roku kolekcja komiksów Disneya tworzonych przez znanych rysowników i scenarzystów komiksowych. W każdym tomie można znaleźć komiksy oraz artykuły o każdym z twórców i o jego dziełach. Serię cechuje niespotykane dotychczas na polskim rynku komiksów Disneya wydanie – twarda okładka i papier kredowy. W 2010 roku podjęto decyzję o zawieszeniu serii, jednak zagraniczne odpowiedniki "Kaczogrodu" ukazywać się będą w piśmie Komiksy z Kaczogrodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kacza rodzina i Kwaczakowie są fikcyjnymi rodzinami z uniwersum Kaczora Donalda, zamieszkującymi Kaczogród. Według Dona Rosy są krewnymi Kaczora Donalda ze strony ojca. Matką jest Hortensja z klanu McKwaczów, siostra Sknerusa.
  Filon (Filo Sganga, Fuszerus, oryg. Filo Sganga) – postać Walta Disneya ze świata Kaczora Donalda wykreowana przez Romano Scarpę.
  Klan McKwaczów (ang. McDuck) – fikcyjna szkocka rodzina, przodkowie Kaczora Donalda i jego rodziny. Została stworzona przez Dona Rosę na podstawie komiksów Carla Barksa. Dużo informacji o niej można przeczytać w sadze Życie i czasy Sknerusa McKwacza.
  Kacza rodzina i Kwaczakowie są fikcyjnymi rodzinami z uniwersum Kaczora Donalda, zamieszkującymi Kaczogród. Według Dona Rosy są krewnymi Kaczora Donalda ze strony ojca. Matką jest Hortensja z klanu McKwaczów, siostra Sknerusa.
  The Walt Disney Company (krócej Disney) (NYSE: DIS) – największa na świecie korporacja mediowa założona 16 października 1923 w Burbanku przez braci Walta i Roya Disneyów, jako małe studio animacyjne pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio. W 2008 roku przychody firmy uplasowały ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich korporacji mediowych świata wyprzedzając dotychczasowego lidera, TimeWarner Company.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.