• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roman Roczeń

  Przeczytaj także...
  Rehabilitacja medyczna – kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Twórcami współczesnej rehabilitacji są: profesor Howard Rusk a w Polsce profesor Wiktor Dega. Rehabilitacja to proces medyczny i społeczny. Rehabilitacja ruchowa – usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej – fizjoterapeuta – stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii.Zobaczyć Morze – charytatywny projekt większości polskiej sceny szantowej, mający na celu zebranie pieniędzy na leczenie Ireneusza Wójcickiego i rehablilitację Romana Roczenia oraz w przyszłości na pomoc innym szantymenom, którzy zachorują lub ulegną wypadkom. Tytuł albumu pochodzi od rejsu, zorganizowanego przez Romana Roczenia, po którego zakończeniu uległ on wypadkowi. Na album składają się 3 płyty.
  Szanty – XVIII- i XIX-wieczne pieśni pracy uprawiane na żaglowcach. Wykonywane były podczas pracy w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, stosowane wtedy, gdy na dany znak trzeba było jednocześnie użyć dużej siły wielu osób, lub pomagały w wykonywaniu długich i monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.

  Roman Roczeń, właśc. Romuald Roczeń (ur. 13 lipca 1963 w Szczytnie) – polski niewidomy pieśniarz i gitarzysta. W repertuarze ma głównie utwory szantowe, zarówno własnego autorstwa, jak i covery. Występuje od 1997. Zaczynał w warszawskich pubach, od razu zdobywając dużą popularność. Od 2008, do czerwca 2013 na gitarze akompaniował mu Waldemar Lewandowski. Obecnie Roman Roczeń śpiewa przy akompaniamencie Krzysztofa Kowalewskiego.

  Zejściówka – zejście prowadzące do pomieszczeń znajdujących się pod pokładem na jachcie, statku lub innej jednostce pływającej. Zejściówka zazwyczaj znajduje się w tylnej ścianie pokładówki, rzadziej nadbudówki. Może prowadzić bezpośrednio z kokpitu. Z zejściówki pod pokład prowadzą schodki (schodnia, trapik) lub drabinka.Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

  Jest jednym z bardziej znanych artystów szantowych. Członek Stowarzyszenia „Bractwo Zawiszaków”, od 20 grudnia 2003 roku członek zarządu tej organizacji.

  Rejs „Zobaczyć Morze” i wypadek[]

  Jednym z marzeń Romana Roczenia było zorganizowanie rejsu dla niewidomych, który umożliwiłby im „zobaczenie” morza. W 2006 roku udało mu się zrealizować to marzenie i pod koniec maja tego roku miał miejsce pierwszy rejs Zobaczyć morze. Po tym rejsie, w czasie postoju w porcie w Oslo, Roman Roczeń uległ wypadkowi – spadł z zejściówki i uszkodził kręgosłup (pęknięty drugi krąg szyjny). Po tym wypadku w całej Polsce odbyła się seria koncertów charytatywnych w celu zebrania pieniędzy na rehabilitację po wypadku, oraz na leczenie innego szantymena – Ireneusza Wójcickiego, u którego w tym samym czasie zdiagnozowano chorobę nowotworową. Powstał też specjalny trójpłytowy album Zobaczyć morze mający na celu pomoc w zebraniu niezbędnych środków na pomoc potrzebującym szantymenom. Przerwa w działalności muzycznej spowodowana rehabilitacją trwała 2 lata.

  Lista przebojów Programu Trzeciego (Lista przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.10-22.00.Waldemar Lewandowski muzyk (ur. 1 czerwca 1966; zm. 16 czerwca 2013) – polski gitarzysta jazzowy i jazz-rockowy, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny, nauczyciel.

  Osiągnięcia[]

  Otrzymał wyróżnienie w programie Szansa na sukces. Występował też na:

 • Centralnych Spotkaniach Turnieju Poezji,
 • Śpiewanej Giełdzie Piosenki Turystycznej,
 • V Spotkaniach z Piosenką Żeglarską „Szanty nad Drawą” Złocieniec 2000 (II miejsce),
 • Festiwalu Piosenki Morskiej „Szanty w Giżycku” w 2000 (na tej ostatniej otrzymał nagrodę Grand Prix)
 • IV Festiwal Pieśni Morza „Słona Woda” w Mrzeżynie 2001 (I nagroda)
 • „Wiatrak” w Świnoujściu 2002
 • W 2002 r. utwór Chłodnia dotarł do 20 miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego
 • Dyskografia[]

 • Mogę kopać tu dalej
 • Chłodnia (2002 r., drugie wydanie wzbogacone o jeden utwór w 2010 r.)
 • W przerwie (2008 r.)
 • Kraina Mayo (2011 r.)
 • Przypisy

  Zobacz też[]

 • Rejs Zobaczyć morze
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona (pol.)
 • Pub (skrót od ang. public house, czyt. pub) – specyficzny rodzaj lokalu, będący skrzyżowaniem baru z klubem, gdzie podaje się głównie piwo. Puby spotyka się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz innych krajach pozostających pod wpływem kultury brytyjskiej. Pub jest nie tylko miejscem konsumpcji napojów alkoholowych, ale również miejscem spotkań towarzyskich, gier stolikowych, jak np. domino, szachy a także ruchowych, np. darts, kręgle. W wielu pubach można oglądać telewizyjne relacje ze spotkań sportowych. Niektóre z pubów oferują również usługi hotelowe.Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ireneusz "Messalina" Wójcicki (ur. 8 kwietnia 1963 we Wrocławiu, zm. 26 listopada 2011 w Warszawie) - polski piosenkarz, wykonawca szant, autor piosenek o tematyce morskiej i turystycznej, animator ruchu szantowego w Polsce, członek zespołu EKT Gdynia.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Zobaczyć Morze – projekt mający na celu spopularyzowanie żeglarstwa wśród osób niewidomych. Pomysłodawcą projektu jest Roman Roczeń. Ten niewidomy artysta popłynął w rejs, aby "zobaczyć" morze, o którym ciągle śpiewa. Po tym przeżyciu postanowił zorganizować rejs dla osób niewidomych. Pierwszy rejs "Zobaczyć Morze" miał miejsce w 2006.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.