• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roman Michalski

  Przeczytaj także...
  Magdalena Samozwaniec, z domu Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska (ur. 26 lipca 1894, Kraków, zm. 20 października 1972, Warszawa) – polska pisarka satyryczna.Gliwicki Teatr Muzyczny (dawniej Operetka Śląska) – teatr w Gliwicach działający od 2001 roku. Jego repertuar zawiera zarówno klasyczne operetki jak i nowoczesne musicale. Spektakle są prezentowane na trzech scenach: w budynku teatru na ulicy Nowy Świat, w ruinach Teatru Miejskiego i na Scenie Bajka w kinie studyjnym Amok.
  Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979.

  Roman Michalski (ur. 11 stycznia 1938 w Kutnie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  9 kwietnia 1960 zadebiutował w roli księdza w Wieczorze Trzech Króli Williama Szekspira w reż. Jerzego Waldena na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. W 1961 ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.

  Występował na scenach Teatru Klasycznego w Warszawie (1961–1962), Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (1962–1963), Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1963–1968), Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim (1968–1969), Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1969–1977) oraz Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1977–2010).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Daniel Defoe (właściwie Daniel Foe, ur. 22 września 1660, zm. 24 kwietnia 1731) – pisarz angielski, prekursor nowożytnej powieści.

  Podczas swojej bogatej kariery teatralnej zagrał blisko 250 ról, m.in. Robinsona w Przypadkach Robinsona Kruzoe według Daniela Defoe w reż. Romana Załuskiego (1965), doktora Dobranieckiego w Znachorze według Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reż. Krzysztofa Rościszewskiego (1976), Szpiekina w Rewizorze Nikołaja Gogola w reż. Bogdana Toszy (1989), Radosta w Ślubach panieńskich, czyli magnetyzmie serca Aleksandra Fredry w reż. Anny Polony (1993), Capuletiego w Romeo i Julii Williama Szekspira w reż. Bartosza Zaczykiewicza (2000), Eugeniusza w Tangu Sławomira Mrożka w reż. Filipa Bajona (2004), pustelnika w Balladynie Juliusza Słowackiego w reż. Jerzego Głybina (2007), Wernyhorę w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Rudolfa Zioło (2007) oraz kaprala, hrabiego i pułkownika w Dziadach Adama Mickiewicza w reż. Krzysztofa Babickiego (2011).

  Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Narodowa Instytucja Kultury (od 2006) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie. Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  W ostatnich latach z powodzeniem zajmuje się reżyserią. Na scenach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Teatru Muzycznego w Gliwicach wystawiono liczne wyreżyserowane przez niego przedstawienia.

  Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach: Lepiej byłoby, gdybym się był nie żenił Jana Nepomucena Kamińskiego w reż. Marka Kostrzewskiego (1979), Strych na Kossakówce według Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec w reż. własnej i Anny Ciepielewskiej (1995) oraz w sztuce Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza, którą wyreżyserował urodzony w Rumunii Atilla Keresztes (2011).

  Pitbull – polski sensacyjny serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 15 grudnia 2005 roku do 22 czerwca 2008 roku. Opowiada o pracy warszawskich policjantów z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji.Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Zawsze w niedziele (1965)
 • Ślad na ziemi (serial telewizyjny) (1978) – pijaczek w pociągu
 • Weryfikacja (1986)
 • Pitbull (serial telewizyjny) (2008) (odc. 31.)
 • Bolesław Huberman, czyli Zjednoczenie Europy i skrzypce (2010) – profesor Josef Joachim
 • Odznaczenia i nagrody[ | edytuj kod]

 • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018)
 • Złoty Krzyż Zasługi (2002)
 • Srebrny Krzyż Zasługi (1999)
 • Odznaka Honorowa „Zasłużony Działacz Kultury”
 • Złota Maska za rolę gospodarza w Weselu Stanisława Wyspiańskiego i profesora w Wujaszku Wani Antona Czechowa w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1993)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-07-02].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Roman Michalski w bazie filmpolski.pl
 • Roman Michalski w bazie Filmweb
 • Roman Michalski w bazie e-teatr.pl
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Roman Michalski w bazie IMDb (ang.)
 • Bogdan Tosza (ur. 10 sierpnia 1952 r. w Jaworznie), polski reżyser teatralny, publicysta, eseista, animator kultury. Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.
  Tadeusz Dołęga-Mostowicz (ur. 10 sierpnia 1898 w Okuniewie na Witebszczyźnie, zginął 20 września 1939 w miejscowości Kuty na Pokuciu) – polski pisarz, prozaik, scenarzysta. Autor kilkunastu powieści, m.in. Kariera Nikodema Dyzmy, zekranizowanej w serialu telewizyjnym o tym samym tytule.
  Znachor – powieść Tadeusza Dołęgi Mostowicza z 1937 roku. Dzieło to powstało początkowo jako scenariusz filmowy. Kiedy jednak scenariusz odrzucono, autor przerobił go na powieść.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.