• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roman Młodkowski

  Przeczytaj także...
  TVN CNBC (dawniej TVN CNBC Biznes) – kanał biznesowy, należący do Grupy TVN i powstały na bazie redakcji biznesowej TVN24, we współpracy z CNBC Europe. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym szefem stacji był Roman Młodkowski (do końca lipca 2013 roku). Od sierpnia 2013 roku szefem stacji jest redaktor naczelny TVN24 - Adam Pieczyński. Z końcem 2013 roku zakończona zostanie współpraca z CNBC Europe przez co od 2014 roku kanał będzie nadawać pod nową nazwą i jego charakter będzie wykraczać poza informacje biznesowe. Od 1 stycznia 2014 roku w miejscu TVN CNBC pojawi się nowy kanał TVN24 Biznes i Świat w którym informacje biznesowe wedle zapowiedzi mają zajmować 40 proc. ramówki. Odznaka Honorowa "Bene Merito" (łac. Dobrej Zasługi lub Słusznej Nagrody) – polskie odznaczenie cywilne, nadawane przez Ministra Spraw Zagranicznych.
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Roman Młodkowski podczas prowadzenia audycji w kanale TVN CNBC.

  Roman Młodkowski (ur. 2 kwietnia 1971 w Krakowie) – polski dziennikarz, manager mediów i niezależny konsultant, były redaktor naczelny i twórca TVN CNBC, były dyrektor działu serwisów biznesowych TVN.

  Życiorys[edytuj kod]

  Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, a następnie studiował teatrologię i prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim.

  Fakty RMF FM – serwis informacyjny nadawany od 3 września 2001 w radiu RMF FM. Serwis zastąpił Wiadomości RMF FM nadawane od 25 sierpnia 1990 i emitowane na piętnaście minut przed pełną godziną.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Swoją karierę zaczął na początku lat 90. pracując w radiu RMF FM kolejno jako depeszowiec, prezentując Fakty RMF FM i współtworząc magazyn Radio, Muzyka, Fakty. Od 1996 roku prowadził programy informacyjne w Telewizji Wisła w Krakowie. W 1997 rozpoczął pracę w TVN, najpierw pracował jako reporter krajowy, później producent informacji zagranicznych. Od września 1998 roku był autorem magazynu Fakty, ludzie, pieniądze w TVN. Był też współautorem i współprowadzącym weekendowych wydań Faktów TVN.

  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACFirma - program nadawany w TVN24 i TVN CNBC (powtórki również w TVN). Program prowadzi Roman Młodkowski. Magazyn o tym, jak krok po kroku założyć własne przedsiębiorstwo. Jak znaleźć niszę na rynku, Jak zdobyć potrzebne zezwolenia, Jakich zatrudnić pracowników i wreszcie, jak na tym wszystkim zarobić. Pomysłodawcami nowych przedsięwzięć są sami widzowie. Przewodnikiem po świecie przedsiębiorczości jest Roman Młodkowski. Redakcja magazynu "Firma" co tydzień odpowiada na pytania o to, jak zarejestrować nową firmę, jak oszacować koszty inwestycji, jak zrobić biznesplan, opracować strategię marketingową czy też jak znaleźć odpowiedni lokal i pracowników. W każdym wydaniu - poza materiałami reporterskimi i szczegółowym podsumowaniem finansowym - rozmowa z ekspertem. Dotychczas redakcja programu założyła m.in. stację benzynową, myjnię samochodową, prywatną kolej pasażerską, firmę cateringową, sieć punktów hot-spot, prywatne przedszkole i lokalne radio.

  Jest współtwórcą TVN24, a także od lutego 2001 był szefem redakcji biznesowej. Od początku istnienia stacji był prowadzącym programy biznesowe (Biznes i gospodarka i Bilans). Prowadził m.in. program Firma o tym, jak stworzyć własny biznes, oraz pierwszy polski magazyn ekonomiczno-informacyjny Fakty, ludzie, pieniądze.

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.Grand Press – doroczna nagroda przyznawana od 1997 r. przez wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski "Press" dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji. Obecnie uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych branżowych nagród w świecie polskich mediów, zaś tytuł Dziennikarza Roku, którego wybór jest częścią konkursu Grand Press, stanowi najważniejsze wyróżnienie indywidualne przyznawane przez polskich dziennikarzy swoim kolegom.

  Odznaczony Odznaką Honorową "Bene Merito" (2012).

  W lipcu 2013 przestał pełnić funkcję dyrektora programowego i redaktora naczelnego TVN CNBC..

  Od marca 2016 jest dyrektorem Pionu Biznes i Finanse w Onet.pl.

  Nagrody[edytuj kod]

  Roman Młodkowski jest laureatem wielu nagród:

 • Bazar 1999 w kategorii „najlepszy magazyn ekonomiczny”,
 • Nagroda Czytelników Gazety Prawnej 2000 (Fakty ludzie, pieniądze ulubionym programem czytelników gazety),
 • Nagroda im. Władysława Grabskiego w kategorii „telewizja” za cykl magazynów Bilans,
 • Bazar 2005 – nagroda Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej za magazyn „Firma”,
 • Siła Przedsiębiorczości – wyróżnienie Studenckiego Forum Business Centre Club za „promowanie przedsiębiorczych postaw w Polsce poprzez cykl programów o tematyce własnej firmy w TVN24”,
 • Bazar 2006 – nagroda specjalna X Ogólnopolskiego Przeglądu Telewizyjnych Programów Gospodarczych „Bazar” w kategorii publicystyka,
 • Nagroda im. Dariusza Fikusa w kategorii „twórca mediów”,
 • Nagroda Kisiela 2006 w kategorii „publicysta”,
 • Nagroda Grand Press 2006 w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”,
 • Nagroda Konfederacji Pracodawców Polskich WEKTOR 2007 za „za dziennikarską rzetelność, wiedzę i niestrudzoną popularyzację zasad wolnego rynku oraz ekonomicznego rozsądku”.
 • Przypisy

  Nagroda Kisiela została ustanowiona przez Stefana Kisielewskiego pod patronatem tygodnika „Wprost”. Przyznawana była przez niego samego od roku 1990, a po jego śmierci przez Kapitułę Nagrody Kisiela, składająca się z wszystkich dotychczasowych laureatów, Jerzego Kisielewskiego (syna twórcy nagrody) i Marka Króla (byłego redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”). Nagroda Kisiela przyznawana jest w trzech kategoriach: polityk, publicysta i przedsiębiorca. Wyróżniane są osoby, które w mijającym roku osiągnęły szczególnie wiele i których działalność jest zgodna z duchem twórczości Kisiela. Obecnie żyje 56 laureatów nagrody.Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Telewizja Wisła – to nieistniejąca już polska komercyjna, ponadregionalna stacja telewizyjna istniejąca w latach 1995-1997, poprzedniczka ogólnopolskiej stacji TVN.
  Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby – jedna z nagród przyznawanych ludziom mediów w Polsce. Nagroda została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” oraz jej wydawcę 1 marca 1997, w pierwszą rocznicę śmierci Dariusza Fikusa – wybitnego dziennikarza, redaktora, menedżera oraz wydawcy. W roku 2009 rodzina Dariusza Fikusa odebrała „Rzeczpospolitej” prawo używania jego nazwiska przy nagrodach, które przyznaje dziennikarzom. Nagroda w nowej formule została wznowiona w 2011 roku przez rodzinę Dariusza Fikusa oraz Press Club Polska. Ideą przewodnią ustanowienia nagrody było dążenie do umocnienia wolnych i niezależnych mediów, tworzonych z uwzględnieniem zasad etyki zawodowej i wysokich standardów moralnych. W latach 2002-2008 nagroda była przyznawana w dwóch kategoriach: twórca w mediach oraz twórca mediów.

  Reklama