• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roman Janiszewski

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kleczkowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Troszyn nad rzeką Ruż.

  Roman Marian Janiszewski (ur. 9 sierpnia 1854 w Warszawie, zm. 17 maja 1938 w Łodzi) – polski archiwista, urzędnik, zasłużony dla organizowania Archiwum Miejskiego w Łodzi.

  Był synem Leopolda i Sabiny z Rzechowskich; ojciec dzierżawił dobra Kleczkowa w powiecie ostrołęckim. W 1873 Janiszewski ukończył V Klasyczne Gimnazjum Męskie w Warszawie, w latach 1875–1878 odbył studia prawnicze na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Od 1878 pracował jako administrator majątków ziemskich, w 1900 przeszedł na trzy lata do jednej z kancelarii rejenckich w Łodzi, a w 1903 – do II Łódzkiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego. Od 1915 zatrudniony był w Zarządzie Miejskim w Łodzi, m.in. jako kontroler w Komitecie Aprowizacji.

  Pracą archiwisty zajął się niemłodo – w 1924, przechodząc do archiwum Zarządu Miejskiego. Zajął się tam zabezpieczaniem akt, rozproszonych w registraturach różnych agend władz miejskich. W styczniu 1926 został pracownikiem Archiwum Miejskiego w Łodzi, gdzie doczekał się emerytury (1 września 1933). Obok kierującego archiwum Józefa Raciborskiego-Rawity był Janiszewski jedynym pracownikiem umysłowym organizowanej dopiero jednostki. Zajął się – z pomocą pracowników fizycznych – przeniesieniem akt do nowych magazynów, podjął prace porządkowe i ewidencyjne. Uporządkował i zinwentaryzował zespół akt miasta z XIX wieku (do 1914). Ponadto przygotował katalog akt dawnych w układzie alfabetycznym. Do jego zadań należało także prowadzenie pracowni naukowej i realizowanie kwerend.

  Był żonaty (żona Janina Zimnoch), miał córkę Irenę. Zmarł 17 maja 1938 w Łodzi.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Julia Wasiak, Janiszewski Roman Marian (1854–1938), urzędnik, archiwista, w: Słownik biograficzny archiwistów polskich, tom I: 1918–1984 (redakcja naukowa Maria Bielińska, Irena Janosz-Biskupowa), Warszawa–Łódź 1988, s. 87–88
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.649 sek.