• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roman Gostkowski

  Przeczytaj także...
  Kolej Arcyksięcia Albrechta, niem. Erzherzog Albrecht-Bahn, w Galicji (Austro-Węgry) – własność prywatna, wybudowana w październiku 1873. 181 km trasa przebiegała ze Lwowa przez Stryj – Dolinę – do Stanisławowa. Była fragmentem odcinka kolei transwersalnej.Polskie Towarzystwo Politechniczne we Lwowie – organizacja zawodowa działająca w latach 1876-1939 we Lwowie, skupiająca do 1919 inżynierów działających w Galicji Wschodniej.
  Czerniowce (ukr. Чернівці, rum. Cernăuţi, ros. Черновцы, jid. טשערנאָוויץ, orm. Չերնովեց, niem. Czernowitz/Tschernowitz) – miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy w Bukowinie północnej nad Prutem.

  Roman Gostkowski herbu Gozdawa, baron (ur. 2 września 1837 w Siedlcach k. Nowego Sącza, zm. 2 marca 1912 we Lwowie) – polski inżynier kolejnictwa, profesor Politechniki Lwowskiej. Autor teorii ruchu kolejowego.

  Życiorys[]

  Po ukończeniu szkoły studiował na Politechnice w Wiedniu, naukę ukończył w 1858. Dwa lata później rozpoczął pracę związaną z koleją, w 1865 zamieszkał we Lwowie, gdzie otrzymał pracę inżyniera na budowie linii do Czerniowiec. W 1872 został kierownikiem budowy Kolei Arcyksięcia Albrechta, w tym samym roku obronił pracę habilitacyjną i został docentem ruchu kolejowego. W 1877 należał do grupy inżynierów, którzy zainicjowali powstanie Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie, był jego pierwszym przewodniczącym i zajmował to stanowisko do 1885. Od 1884 przebywał w Wiedniu, gdzie został dyrektorem oddziału technicznego kolei państwowych. Wrócił do Lwowa w 1890, stanął na czele Katedry Ruchu Kolejowego Politechniki Lwowskiej. W 1893 został ponownie wybrany na przewodniczącego Towarzystwa Politechnicznego i pełnił tę funkcję przez dwa lata. Otrzymał tytuł członka honorowego Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. Od 1897 przez rok był rektorem Politechniki Lwowskiej. Pracował do przejścia na emeryturę w 1908, a następnie aż do śmierci pracował naukowo. Był radnym miasta Lwowa i członkiem trybunału patentowego. Spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim.

  Docent (niem. Dozent od łac. doceo – uczę) – stanowisko w szkołach wyższych i instytutach naukowych dla pracowników dydaktycznych.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Jego córką była Zofia Moraczewska.

  Dorobek naukowy[]

  Do dorobku Romana Gostkowskiego należą liczne felietony i artykuły fachowe oraz sześćdziesiąt trzy prace naukowe. Prowadził odczyty w lwowskim Towarzystwie Politechnicznym, Towarzystwie Politechnicznym w Pradze i Towarzystwie Austriackich Inżynierów i Architektów w Wiedniu.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Zofia Moraczewska z domu Gostkowska (ur. 4 lipca 1873 w Czerniowcach, zm. 16 listopada 1958 w Sulejówku) – polska działaczka społeczna i polityk lewicy, posłanka na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm III kadencji w II RP, żona Jędrzeja Moraczewskiego.
  Publikacje (wybrane)
 • "Doświadczenia nad oporem ruchu pociągów" /1879/;
 • "Teoria ruchu kolejowego" /1883/;
 • "Elektryczność w zastosowaniu do przewozu na kolejach żelaznych" /1884/;
 • "Das Bremsen der Zuge auf Eisenbahnen" /1886/;
 • "Beheizung und Beleuchtung der Wagen" /1899/;
 • "Znaczenie ropy opałowej dla kolei galicyjskich" /1903/.
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Roman Gostkowski, wspomnienie pośmiertne Czasopismo Techniczne nr. 13 15 maja 1912 s. 173-175
 • Sejm Wielki, biogram
 • Stanisław Nicieja, Ogród snu i pamięci. Dzieje Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010, Opole 2010, ISBN 978-83-61915-13-3 s. 312;
 • Cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach.Gozdawa (Gozdawita, Gozdowa, Gozdowita, Gozdowo, Gozdzie, Gzdow, Lilium), herb szlachecki; łac. flores liliae in campo rubeo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (niem. Technische Universität Wien, TUW) – politechnika z siedzibą w Wiedniu, największa uczelnia techniczna w Austrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.