• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roma Gąsiorowska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kaliskie Spotkania Teatralne – coroczny festiwal teatralny w Kaliszu założony w 1960 przez Tadeusza Kubalskiego, konkurs teatralny organizowany przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu od 1961, od 1985 konkurs aktorski; najstarszy polski festiwal teatralny i jedyny polski konkurs aktorski; od 2007 dyrektorem festiwalu jest Igor Michalski.Egzamin z życia - polski serial obyczajowy, emitowany w TVP 2 od 6 marca 2005 do 1 czerwca 2008. Opowiada o losach grupy przyjaciół - absolwentów liceum z jednej z podwarszawskich miejscowości. Pierwszy sezon koncentrował się na problemach związanych z naturą młodych ludzi i ich konfliktach z otoczeniem, kolejne serie pokazują ich losy po przeprowadzce do Warszawy. Obecnie emitowane są powtórki w TVP Polonia i TVP Seriale.

  Roma Gąsiorowska-Żurawska (ur. 29 stycznia 1981 w Bydgoszczy) – polska aktorka.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Filmografia
 • 2.1 Filmy fabularne
 • 2.2 Seriale telewizyjne
 • 2.3 Dubbing
 • 2.4 Etiudy
 • 3 Teatr
 • 3.1 Role teatralne
 • 3.2 Teatr Telewizji
 • 3.3 Nagrody filmowe
 • 3.4 Projektantka ubrań
 • 4 Uwagi
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[]

  Aktorstwem zainteresowała się w liceum, założyła wraz z przyjaciółmi amatorski teatr. Absolwentka PWST w Krakowie, do której dostała się za drugim podejściem. Jej dyplomowym przedstawieniem było Zimne dziecko (tekst Marius von Mayenburg, reż. Jan Peszek, 2005). Za rolę w tym spektaklu zdobyła nagrodę dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

  Piotr Rogucki (ur. 5 maja 1978 w Łodzi) – wokalista i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Mikołaj Grabowski (ur. 5 grudnia 1946 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog.

  W czasie studiów rozpoczęła współpracę z teatrem TR Warszawa w ramach projektu „Teren Warszawa” (2003/2004). Jedenaścioro młodych aktorów (m.in. Małgorzata Klara, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Rogucki, Krzysztof Zarzecki, Michał Czachor) pracowało w „Terenie” nad doskonaleniem warsztatu aktorskiego (w Studium Aktorskim TR), a wraz z młodymi reżyserami i realizatorami nad przygotowaniem nowych spektakli dla TR (wystawionych m.in. w poczekalni na Dworcu Centralnym). Z grupy aktorskiej Gąsiorowska była jedną w dwóch aktorek, którym teatr zaproponował stały etat. Z powodu zaangażowania w projekt „Teren Warszawa”, w krakowskiej PWST najpierw miała urlop dziekański, a potem indywidualny tok studiów.

  Krew z krwi – polski serial sensacyjno-kryminalny w reżyserii Xawerego Żuławskiego wyprodukowany przez CANAL+ i emitowany na tym kanale od 11 kwietnia 2012 do 30 maja 2012 roku. Serial jest adaptacją holenderskiego serialu Penoza. Wyemitowano jedną, ośmioodcinkową serię. Prace nad drugą przerwano na początku 2013 r. po wycofaniu się CANAL+ z produkcji filmów fabularnych i seriali w Polsce.Dorota Masłowska (ur. 3 lipca 1983 w Wejherowie) – polska pisarka, dramaturg, felietonistka, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść Paw królowej.

  Jeszcze w trakcie studiów angaż aktorski zaproponowały jej dwa teatry: TR Warszawa oraz Teatr Stary w Krakowie. (…) dostałam propozycję w Teatrze Starym i w Rozmaitościach. Obie ciekawe, choć ta pierwsza była zaskoczeniem, nigdy nie myślałam o tym, żeby zostać na dłużej w Krakowie. Teatr Stary oczywiście darzę wielkim szacunkiem, ale to nie jest teatr, który uprawia taki kierunek sztuki, który mnie interesuje. Teatr Rozmaitości zawsze był najbliższy mojej mentalności.

  – wyjaśniła powody swojej decyzji w wywiadzie prasowym.

  Polityka” – polski liberalno-lewicowy, opiniotwórczy tygodnik społeczno-polityczny, wydawany od 1957 w Warszawie. "Polityka" utrzymuje się na czołowych miejscach pod względem wielkości sprzedaży wśród polskich tygodników opinii, w tym często na pierwszym miejscu (ogólna sprzedaż na poziomie ok. 130 tys. egzemplarzy – stan na lipiec 2012).Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku – utwór dramatyczny Doroty Masłowskiej, opublikowany w antologii nowego dramatu polskiego TR/PL, wydanej przez TR Warszawa w 2006.

  O swojej pracy mówi: Ufam reżyserom. To oni tworzą, ja jestem narzędziem. Zresztą od każdego z nich starałam się wyciągnąć coś dla siebie, czegoś się nauczyć. Cały czas pcha mnie ciekawość. Nie chciałabym posługiwać się jedną metodą aktorską – im więcej sposobów, tym lepiej. Dla mnie teatr jest jak narkotyk. Kiedy dotkniesz już czegoś nieokreślonego, to cię wciąga. Dostrzegasz wciąż nowe rzeczy, emocje, które w tobie siedzą. Teatr jest jak psychoterapia.

  Dziennikarz „Polityki” Jacek Sieradzki napisał o niej w swoim dorocznym Subiektywnym spisie aktorów teatralnych w 2005 roku: W jej okrągłej twarzyczce i zadartym nosku jest i wdzięk, i lekka wulgarność, do wyboru. Głos może zachrypieć erotycznie bądź dźwięczeć niewinnie.

  Między nami dobrze jest – polski film fabularny w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie powieści Doroty Masłowskiej o tym samym tytule. Premiera odbyła się 9 stycznia 2015.W imieniu diabła – polski film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Barbary Sass. Zdjęcia do filmu kręcono w Krośnie koło Ornety.

  10 kwietnia 2010 wzięła ślub z aktorem Michałem Żurawskim. Mają syna Klemensa (2012) oraz córkę Jadwigę (2014).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moda – w potocznym rozumieniu oznacza potrzebę naśladowania innych, aby się identyfikować z nimi, ta psychiczna potrzeba najdobitniej jest widoczna w ubiorze. Moda występuje także w innych dziedzinach życia społecznego. Wiąże się z pojęciem stylu, ale nie jest jego synonimem podobnie jak pojęcie elegancji. Może być modny ubiór, wygląd, sposób zachowania, lecz także styl muzyczny, styl artystyczny, światopogląd czy pewien sposób postępowania, czyli ogólnie rzecz biorąc styl życia, który jest popularny w jakimś czasie w jakimś środowisku. W węższym znaczeniu słowo moda odnosi się do projektowania ubioru. Moda zawsze posiada grupę, która pierwsza inicjuje naśladownictwo czegoś, najczęściej form ubioru. Natomiast styl w modzie jest związany z indywidualnym, przystosowanym do potrzeb psychicznych określonego użytkownika sposobem wyrażania siebie poprzez formę ubioru.
  Krzysztof Jaworski (ur. 27 grudnia 1966 w Kielcach) – polski poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury. Jego utwory ukazywały się w czasopismach takich jak: „brulion”, „Twórczość” i „Dialog”.
  Londyńczycy / Londyńczycy 2 (ang. The Londoners) – polski serial obyczajowy, emitowany przez telewizję TVP1 od 23 października 2008 roku do 23 grudnia 2009 roku.
  Karol. Człowiek, który został papieżem – film fabularny w reżyserii Giacomo Battiato z 2005 roku produkcji polsko-włosko-francusko-niemiecko-kanadyjskiej. Opowiada historię Karola Wojtyły od czasów młodości do momentu wybrania go na papieża. Scenariusz na podstawie książki Historia Karola autorstwa Gian Franca Svidercoschiego napisał Giacomo Battiato.
  Pitbull – polski sensacyjny serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 15 grudnia 2005 roku do 22 czerwca 2008 roku. Opowiada o pracy warszawskich policjantów z wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw Komendy Stołecznej Policji.
  Andrzej Stasiuk (ur. 25 września 1960 w Warszawie) – polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia.
  Oda do radości (w wersji ang. Ode to Joy) – debiut filmowy napisany i wyreżyserowany przez trójkę reżyserów: Annę Kazejak-Dawid (ur. 1979), Jana Komasę (ur. 1981), Macieja Migasa (ur. 1976).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.