• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rolls-Royce Wraith

  Przeczytaj także...
  Autosegment F – najwyższa, luksusowa klasa samochodów osobowych. Są to najczęściej najdroższe limuzyny oferowane przez producentów, najlepiej wyposażone i napędzane najmocniejszymi silnikami.Prędkość maksymalna to największa możliwa do osiągnięcia przez pojazd prędkość w ruchu poziomym (prostopadle do siły grawitacji). Jest ona funkcją konstrukcji pojazdu i warunków zewnętrznych.
  Rolls-Royce – angielska marka samochodu, produkowanego przez przedsiębiorstwo Rolls-Royce Motor Cars. Prawo do znaku towarowego posiada firma BMW, która stała się właścicielem marki w 2003.

  Rolls-Royce Wraith - luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1938-1939. Dostępny jako 4-drzwiowy saloon. Następca modelu 25/30. Do napędu użyto sześciocylindrowego silnika rzędowego o pojemności 4,3 litra. Moc przenoszona była na koła tylne poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Przez dwa lata produkcji powstały 492 egzemplarze. Następcą został Rolls-Royce Silver Wraith.

  Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra.OHV (Over Head Valve) (ang.: dosł: zawór nad głowicą) - jest to powszechnie w świecie używane oznaczenie rodzaju rozrządu silników tłokowych, w których wałek rozrządu umieszczony w bloku silnika, steruje zaworami znajdującymi się w głowicy poprzez popychacze. Jest to rozrząd górnozaworowy (tzw. "zawory wiszące"). Obecnie układ ten wyparty został przez rozrząd OHC. Używany jest sporadycznie w pojazdach produkowanych w Ameryce Północnej.

  Dane techniczne[]

  Silnik[]

 • R6 4,3 l (4257 cm³), 2 zawory na cylinder, OHV
 • Średnica × skok tłoka: 88,90 mm × 114,30 mm
 • Układ zasilania: pojedynczy gaźnik
 • Osiągi[]

 • Przyspieszenie 0-80 km/h: 16,4 s
 • Prędkość maksymalna: 137 km/h
 • Przypisy

  1. The Rolls-Royce Motor Car. Anthony Bird and Ian Hallows. Batsford Books. 2002 ISBN 07134 8749 6

  Bibliografia[]

 • 1938 Rolls-Royce Wraith Technical specifications (ang.). [dostęp 20-10-2009].
 • Rolls-Royce Silver Wraith – luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską firmę Rolls-Royce w latach 1946–1959. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Następca modeli Wraith oraz Phantom III. Do napędu używano trzech silników R6: 4,3 l, 4,6 l oraz 4,9 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów.Napęd tylny (RWD - Rear Wheel Drive) – oznacza, że w pojeździe silnikowym, najczęściej w samochodzie, moment obrotowy przekazywany jest na oś tylną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gaźnik (karburator) – urządzenie wytwarzające mieszankę paliwowo-powietrzną o odpowiednim składzie w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym. W gaźniku następuje dozowanie paliwa, jego odparowanie i wymieszanie oparów paliwa z powietrzem, a następnie dostarczenie odpowiedniej ilości wytworzonej mieszanki poprzez kolektor dolotowy do cylindra. Gaźnik jest częścią układu zasilania silnika spalinowego.
  Silnik rzędowy jest to silnik spalinowy wielocylindrowy, w którym cylindry usytuowane są w jednym rzędzie. Silniki takie stosowane są głównie w motoryzacji, do napędu samochodów i motocykli. Silniki rzędowe oznacza się w Polsce Rx – gdzie x oznacza liczbę cylindrów. W praktyce spotyka się:
  Sedan, kareta, notchback (ang. notch - szczebel, stopień; back - tył) - rodzaj trójbryłowego, zamkniętego nadwozia samochodu osobowego, z wyraźnie oddzielonym przedziałem silnikowym i bagażowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.