• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rolls-Royce Trent 1000

  Przeczytaj także...
  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Federalna Administracja Lotnictwa (ang. FAA - Federal Aviation Administration) - organ nadzoru lotniczego, agencja Ministerstwa Transportu Stanów Zjednoczonych powstała celem regulacji i nadzoru wszystkich aspektów lotnictwa cywilnego w Stanach Zjednoczonych. Została powołana do życia na mocy Federalnej Ustawy o Lotnictwie z 1958 roku jako Federal Aviation Agency. Obecną nazwę przybrała w 1966 roku, kiedy stała się częścią amerykańskiego Ministerstwa Transportu.
  Na zdjęciu widać charakterystyczne zakończenie gondoli silnika Trent 1000, które ogranicza wytwarzany hałas

  Trent 1000 – seria turbowentylatorowych, dwuprzepływowych silników lotniczych o dużym stosunku dwuprzepływowości. Wytwarzane są przez brytyjską firmę Rolls-Royce. Silnik zaprojektowano w oparciu o poprzednie modele serii Trent. Ta seria została stworzona do napędzania samolotów Boeing 787 Dreamliner.

  Silnik turboodrzutowy dwuprzepływowy – konstrukcyjna odmiana silnika turboodrzutowego, w którym główny strumień powietrza rozdziela się na przepływ wewnętrzny i przepływ zewnętrzny.Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały.

  Historia[]

  6 kwietnia 2004 Boeing oznajmił, że wybrane zostały dwa rodzaje silników do samolotu Boeing 787. Były to silniki od General Electric oraz od Rolls-Royce'a. Pierwszym klientem, który wybrał silniki RR do samolotu Boeing 787 były linie Air New Zealand. Pierwsze testy naziemne rozpoczęły się 14 lutego 2006, zaś oblot nastąpił 18 czerwca 2007 przy pomocy samolotu Boeing 747-200. Wspólny certyfikat od FAA i EASA silnik otrzymał 7 sierpnia 2007. Pierwotny projekt nie spełnił oczekiwań Boeinga dotyczących ilości spalanego paliwa. Jednak długie opóźnienia w programie 787 dały czas, aby nieco zmienić parametry silnika. 26 października 2011 Boeing 787 linii ANA napędzany silnikami Trent 1000 udał się w pierwszy komercyjny rejs z Tokio do Hongkongu.

  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:General Electric – w 2009 dwunaste co do wielkości przedsiębiorstwo na świecie, zarówno pod kątem obrotów, generowanego dochodu jak i wartości rynkowej (406 mld USD w lipcu 2007). Spółka zajmuje obecnie trzecie miejsce na liście Największych Przedsiębiorstw na Świecie, czasopisma Forbes . Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GE (tzw. "Wall Street").

  Warianty[]

  Warianty silników Trent 1000

  Zobacz też[]

 • General Electric GEnx
 • Boeing 787
 • Przypisy

  1. ILFC selects Rolls-Royce Trent 1000 for 40 Boeing 787s. rolls-royce, 6 lipca 2007.
  2. Type-Certicate Data Sheet Trent 1000 series engines (ang.). European Aviation Safety Agency. [dostęp 2013-01-22].
  3. 787 special: Starting block (ang.). Flight International. [dostęp 2013-01-22].
  4. Trent 1000 completes testbed run (ang.). Flight International. [dostęp 2013-01-22].
  5. European and US regulators certify Trent 1000 for Boeing 787 (ang.). Flight International. [dostęp 2013-01-22].
  6. Dreamliner carries its first passengers and Boeing's hopes (ang.). Reuters. [dostęp 2013-01-22].
  Air New Zealand – nowozelandzkie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Auckland. Obsługuje 27 krajowych oraz 26 międzynarodowych połączeń w 15 państwach, które przebiegają przez Azję, Australię, Ameryke Północną i Europe, i są obecnie jedynymi liniami, które okrążają świat. Głównym węzłem jest port lotniczy Auckland.Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Silnik turbowentylatorowy to odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego o dużym stosunku dwuprzepływowości (ang. high-bypass turbofan). Wyposażony w dużej średnicy wentylator (pierwszy człon sprężarki), który spręża wstępnie powietrze i które zostaje skierowane na dwa tory:
  All Nippon Airways – japońskie linie lotnicze z siedzibą w Tokio. Są największą linią lotniczą w Japonii (od bankructwa Japan Airlines w 2010). Obsługują połączenia z Azją, Europą, Ameryką Północną i Oceanią. Głównym węzłem jest Port lotniczy Tokio-Narita. W dniu 29 marca 2013 roku linie All Nippon Airways otrzymały status przewoźnika 5-gwiazdkowego w rankingu Skytrax.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  General Electric GEnx (ang. General Electric Next-generation) – udoskonalony silnik turbowentylatorowy amerykańskiej firmy General Electric stosowany w samolotach Boeing 787 Dreamliner (GEnx-1B) oraz Boeing 747-8 (GEnx-2B). W zamierzeniu producenta silniki GEnx mają się stać głównymi silnikami wykorzystywanymi w XXI wieku przez średniej wielkości samoloty pasażerskie używane do lotów długodystansowych, transkontynentalnych i transoceanicznych.
  Współczynnik dwuprzepływowości - pojęcie odnoszące się do cech konstrukcjyjnych silników turboodrzutowych dwuprzepływowych i silników turbowentylatorowych.
  Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (ang. European Aviation Safety Agency, EASA) - agencja Unii Europejskiej z siedzibą w Kolonii, zajmująca się problemami bezpieczeństwa ruchu lotniczego w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.