• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rolf Rüssmann

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Związku Radzieckiego w piłce nożnej funkcjonowała w czasie istnienia ZSRR, w latach 1922-1991. W barwach reprezentacji ZSRR grali głównie, obok Rosjan, Ukraińcy, Białorusini, Gruzini czy Ormianie, w mniejszym stopniu zawodnicy pochodzący z pozostałych republik radzieckich.Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.
  Schwelm - miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, siedziba powiatu Ennepe-Ruhr. Leży w Zagłębu Ruhry.

  Rolf Rüssmann (ur. 13 października 1950 w Schwelm, zm. 2 października 2009 w Gelsenkirchen) – niemiecki piłkarz występujący na pozycji obrońcy.

  Kariera klubowa[]

  Rüssmann jest wychowankiem klubu FC Schwelm 06. W 1969 roku trafił do Schalke 04 z Bundesligi. W tych rozgrywkach zadebiutował 29 listopada 1969 roku w zremisowanym 1:1 meczu z Hamburgerem SV. 12 września 1970 roku w wygranym 2:1 pojedynku z Borussią Dortmund strzelił pierwszego gola w Bundeslidze. W 1972 roku wywalczył z klubem wicemistrzostwo RFN. W tym samym roku zdobył z nim Puchar RFN. W tym samym roku Rüssmann został oskarżony o przyjęcie łapówki w zamian za przegranie meczu z Arminią Bielefeld, rozegranego 17 kwietnia 1971 roku (1:0 dla Arminii). W związku z tym w marcu 1973 roku Rüssmann został zawieszony przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej na grę lidze niemieckiej. Postanowił więc wyjechać za granicę i został zawodnikiem belgijskiego Club Brugge. Grał tam do końca 1973 roku. W styczniu 1974 roku powrócił do Schalke. W 1977 roku ponownie wywalczył z klubem wicemistrzostwo RFN. Tym razem w Schalke grał 7 lat.

  FC Gelsenkirchen-Schalke 04 (w skrócie nazywany FC Schalke 04 bądź S04) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w mieście Gelsenkirchen, leżącym w zachodniej części kraju w Zagłębiu Ruhry, w kraju związkowym Nadrenia-Westfalia. Klub założony został 4 maja 1904.Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).

  W styczniu 1981 roku Rüssmann odszedł do innego pierwszoligowego zespołu, Borussii Dortmund. Pierwszy ligowy mecz zaliczył tam 12 grudnia 1980 roku przeciwko Borussii Mönchengladbach (0:1). W Borussii występował przez 5 lat. W tym czasie rozegrał tam 149 spotkań i strzelił 18 goli. W 1985 roku zakończył karierę. Zmarł 2 października 2009 roku na raka gruczołu krokowego.

  Puchar Niemiec w piłce nożnej (niem. Deutscher Fußball Bund Pokal) oficjalnie nazywany „DFB-Pokal”, rozgrywki piłkarskie, rozgrywane w systemie pucharowym, corocznie, przez kluby zrzeszone w Niemieckim Związku Piłkarskim. Rozgrywki zostały rozpoczęte w 1935 roku (triumf 1. FC Nürnberg). Od 1985 finały rozgrywane są na Olympiastadion w Berlinie.13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji RFN Rüssmann zadebiutował 30 kwietnia 1977 roku w wygranym 2:1 towarzyskim meczu z Jugosławią. 8 marca 1978 toku w wygranym 1:0 towarzyskim pojedynku ze Związkiem Radzieckim strzelił pierwszego gola w drużynie narodowej. W 1978 roku został powołany do kadry na Mistrzostw Świata. Zagrał na nich w meczach z Polską (0:0), Meksykiem (6:0), Tunezją (0:0), Włochami (0:0), Holandią (2:2) i Austrią (2:3). Tamten mundial RFN zakończył na drugiej rundzie.

  Borussia Mönchengladbach (pełna nazwa Borussia Mönchengladbach VfL 1900 eV) zawodowy niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Mönchengladbach w Nadreni Połnocnej-Westfalii założony w 1900 roku.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  W latach 1977–1978 w drużynie narodowej Rüssmann zagrał 20 razy i zdobył 1 bramkę.

  Bibliografia[]

 • Profil na Fussballdaten (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arminia Bielefeld – niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Bielefeld. Został założony w 1905 roku. Oprócz piłki nożnej klub posiada sekcje hokeja, łyżwiarstwa figurowego oraz bilardu. Zespół ten posiada 11. tys. zarejestrowanych członków fanklubów z całego świata.
  Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.
  Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmund (także: Borussia Dortmund, BVB lub BVB 09) – niemiecki klub sportowy z siedzibą w Dortmundzie, w którym główną rolę odgrywa sekcja piłki nożnej. Borussia była jednym z klubów-założycieli Bundesligi i jest jednym z najbardziej utytułowanych w Niemczech – na swoim koncie ma osiem tytułów mistrzowskich i trzy puchary Niemiec, Puchar Zdobywców Pucharów z 1966, a także Ligę Mistrzów z 1997 oraz Puchar Interkontynentalny z tego samego roku. Klub był jednym z założycieli nieistniejącej od 2008 roku grupy G-14 zrzeszającej największe kluby Europy.
  Gelsenkirchen - miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Siedziba klubu piłkarskiego Schalke 04 Gelsenkirchen.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.