• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rolf Clemens Wagner

  Przeczytaj także...
  Brigitte Margaret Ida Mohnhaupt (ur. 24 czerwca 1949 w Rheinberg) – lewicowa terrorystka, członkini Frakcji Czerwonej Armii (RAF), jedna z najważniejszych osób tzw. "drugiej generacji" RAF, odpowiedzialna za organizowanie i wykonanie wielu zamachów.Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwana też Grupą Baader-Meinhof – zachodnioniemiecka, skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna, ideologicznie odwołująca się do maoizmu, marksizmu i nowej lewicy. Działała od początku lat 70. do 1998 roku, kiedy to ogłosiła swoje samorozwiązanie.
  Hanns Martin Schleyer (ur. 1 maja 1915 w Offenburgu, zm. 19 października 1977 koło Miluzy, Francja) – niemiecki menedżer i przemysłowiec, członek partii CDU i prezydent Niemieckiego Związku Pracodawców. Był dalekim kuzynem Johanna Martina Schleyera.
  Rolf Clemens Wagner w 1970 roku (lewica)

  Rolf Clemens Wagner (ur. 30 sierpnia 1944 w Vrchlabi; zm. 11 lutego 2014) – lewacki terrorysta, członek niemieckiej RAF.

  Brał udział w porwaniu Hannsa Martina Schleyera. W maju 1978 został aresztowany wraz z innymi członkami RAF (Brigitte Mohnhaupt, Sieglinde Hofmann, Peter-Jürgen Boock) w Jugosławii. Po tym, jak RFN nie zgodziła się na wymianę więźniów, władze Jugosławii pozwoliły terrorystom wyjechać do Jemenu.

  Alexander Haig (ur. 2 grudnia 1924 w Filadelfii, zm. 20 lutego 2010 w Baltimore) – amerykański dowódca wojskowy, generał United States Army, naczelny dowódca Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (1974–1979), polityk, szef personelu Białego Domu w administracji prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych za prezydentury Ronalda Reagana (1981–1982). Uchodził za polityka umiarkowanego oraz zwolennika odprężenia i według wielu z tego powodu musiał odejść ze stanowiska sekretarza.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Wraz z Susanne Albrecht i Wernerem Lotze przygotował zamach na generała Alexandra Haiga 25 czerwca 1979. 19 listopada 1979 dokonał napadu na filię Schweizerisches Volksbank w Zurychu. Tego samego dnia został zatrzymany i aresztowany. W więzieniu przebywał od 1979 do 2003. Skazano go na dożywocie. Został ułaskawiony w 2003 przez prezydenta Johannesa Rau, gdy miał 59 lat.

  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni. Sieglinde Hofmann (ur. 14 marca 1945 w Bad Königshofen im Grabfeld w Niemczech) – lewacka terrorystka, członkini RAF.

  Zmarł 11 lutego 2014 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. gedanken zu rolf clemens wagner (niem.). political-prisoners.net, 2014-02-23. [dostęp 2014-08-13].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.nadir.org/nadir/periodika/zeck/zeck9807/980705.html
 • http://www.20min.ch/news/kreuz_und_quer/story/11337518
 • Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.Vrchlabí (niem. Hohenelbe) - miasto w Czechach, w kraju hradeckim, powiat Trutnov. Położone nad rzeką Łaba, na terenie Podkarkonoszy i Karkonoszy (wchodzących w skład Sudetów Zachodnich).
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Peter-Jürgen Boock (ur. 2 września 1951 w Garding) – terrorysta, członek niemieckiej RAF. Odpowiedzialny za zamordowanie Hannsa Martina Schleyera i Jürgena Ponto.
  Susanne Albrecht (ur. 1 marca 1951 w Hamburgu) – niemiecka terrorystka lewicowa, działaczka Frakcji Czerwonej Armii (RAF).
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.645 sek.