• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roland Emmerich


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dzień Niepodległości – fantastycznonaukowy film produkcji amerykańskiej, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, zdobywca Oscara za efekty wizualne.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Roland Emmerich (ur. 10 listopada 1955 w Stuttgartcie) – niemiecki reżyser, producent filmowy i scenarzysta, znany ze swoich filmów katastroficznych. Jego filmy, z których większość to anglojęzyczne produkcje hollywoodzkie, zarobiły ponad 3 miliardy dolarów na całym świecie, w tym nieco ponad miliard dolarów w Stanach Zjednoczonych, co czyni go 11. najlepiej zarabiającym reżyserem w kraju.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Stuttgartcie, w zachodnich Niemczech jako syn Hansa Emmericha, właściciela firmy produkującej sprzęt ogrodniczy. Wychowywał się w Sindelfingen, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Ukończył realizację produkcji w Wyższej Szkole Telewizji i Filmu w Monachium. Pracę w branży filmowej rozpoczął od reżyserii filmu Zasada Arki Noego (Das Arche Noah Prinzip, 1984) z Richym Müllerem w roli głównej, w ramach pracy dyplomowej, który zaprezentowano na otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 1984 w Berlinie. Film w przyszłości odniósł duży sukces, był sprzedany do ponad 20 krajów świata.

  Sindelfingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen. Leży ok. 2 km na północ od Böblingen. Jest największym miastem powiatu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 1985 wspólnie ze swoją siostrą Ute Emmerich założył firmę Centropolis Film Productions (obecnie Centropolis Entertainment), w której rozpoczął realizacje swoich filmów. Pierwszym z nich był Księżyc 44 (1990) z Michaelem Paré, Brianem Thompsonem i Malcolmem McDowellem. Po realizacji debiutanckiego filmu w Hollywood pt. Uniwersalny żołnierz (1992), zrealizował obraz Gwiezdne wrota (1994), który odniósł niespodziewany sukces. Kolejnymi udanymi realizacjami były m.in. Dzień Niepodległości (1996), remake filmu Godzilla (1998), Patriota (2000) i Pojutrze (2004).

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Film katastroficzny – gatunek filmu na temat trwającej lub mającej nastąpić katastrofy (takiej jak pożar, zatonięcie okrętu lub rozbicie się samolotu czy też kolizja z asteroidą) lub klęski żywiołowej spowodowanej np. trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, zejściem lawiny albo gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak huragan, tornado, burza, powódź, gradobicie, itp.

  Na Berlinale 2005 Emmerich był przewodniczącym jury.

  Jako aktywny działacz na rzecz społeczności LGBT i ujawniony gej, w 2006 przeznaczył 150 tys. dolarów na Legacy Project – kampanię na rzecz zachowania filmów LGBT. Była to największa darowizna w historii przekazana podczas festiwalów filmów LGBT Outfest.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lucia Bozzola, Roland Emmerich Biography, AllMovie [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. Ari Karpel (2011-10-21): Roland Emmerich: Post Apocalypse (ang.). „The Advocate”. [dostęp 2020-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-29)].
  3. Artista: Roland Emmerich (10 de Novembro de 1955) (port.). Filmow. [dostęp 2017-11-26].
  4. Roland Emmerich (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2020-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-29)].
  5. Roland Emmerich Biography (1955-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2020-01-29].
  6. Aaron Couch (2013-06-25): Roland Emmerich: Independence Day 2 to Feature Gay Character (ang.). „The Hollywood Reporter”. [dostęp 2020-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-29)].
  7. Daniel Reynolds (2016-06-22): Roland Emmerich: 'Stonewall Was a White Event' (ang.). „The Advocate”. [dostęp 2020-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-29)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Roland Emmerich w bazie IMDb (ang.)
 • Roland Emmerich w bazie Filmweb
 • Roland Emmerich w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Malcolm McDowell, właściwie Malcolm John Taylor (ur. 13 czerwca 1943 w Horsforth) – brytyjski aktor i producent filmowy i telewizyjny. Box Office Mojo – amerykańska strona internetowa zajmująca się publikacją filmów online oraz serwisem raportowania Box office.
  Warto wiedzieć że... beta

  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).
  Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  The Advocate – amerykański miesięcznik o tematyce LGBT wydawany od 1967 roku. Jest to najstarszy magazyn o tej tematyce wydawany w Stanach Zjednoczonych i jedyny magazyn skupiony na newsach istotnych dla tej społeczności wydawany na terenie całego kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.069 sek.