Rola epizodyczna
Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.Boba Fett – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej znanych łowców nagród. Klon Jango Fetta wychowywany przez niego jako syn.
Q – fikcyjna postać znana z książek i filmów o Jamesie Bondzie. Q (oznaczające Quartermaster), podobnie jak M to litera-kod określająca stanowisko. Q jest szefem Q Branch, fikcyjnego wydziału naukowo-rozwojowego brytyjskiego wywiadu. W powieściach Iana Fleminga postać ta pojawia się zwykle przelotnie, duży sukces nastąpił dopiero w serii filmów. Q pojawia się również w powieściowych kontynuacjach autorstwa Johna Gardnera oraz Raymonda Bensona. Występuje we wszystkich produkcjach filmowych z Bondem w roli głównej oprócz "Dr.No" ,1962, Żyj i pozwól umrzeć (Live and Let Die, 1973), Casino Royale (2006) oraz Quantum of Solace (2008).
Rola epizodyczna – drugoplanowa rola aktorska z co najmniej jednym zdaniem dialogu. W telewizji mianem tym określa się rolę, w której aktor wypowiada mniej niż 6 zdań. Aktorzy epizodyczni wymieniani są w napisach końcowych danej produkcji, w przeciwieństwie do statystów, którzy nie wypowiadają żadnych kwestii, a ich nazwiska nie widnieją w napisach końcowych. Wyjątkiem jest pojawienie się w filmie znanego aktora lub innej znanej osobistości. Jej nazwisko odnotowywane jest w obsadzie, aby przydać filmowi splendoru.
Epizody są zazwyczaj ważną częścią fabuły, jak np. rola Jacka Albertsona jako pracownika poczty w filmie z 1947 r. Miracle on 34th Street. Niektóre postacie epizodyczne są dobrze zapamiętywane. Przykładem jest Boba Fett, z kilkoma zdaniami w V części Gwiezdnych wojen (Imperium kontratakuje; ang. The Empire Strikes Back) oraz żadnym (oprócz krzyku) w VI części Gwiezdnych wojen (Powrót Jedi; ang. Return of the Jedi). Innym przykładem jest Panna Moneypenny albo Q z filmów o Jamesie Bondzie.