• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rok platoński

  Przeczytaj także...
  Rok galaktyczny – okres, w ciągu którego Słońce obiega środek Drogi Mlecznej. Rok galaktyczny trwa około 225-250 milionów lat, a prędkość liniowa Słońca w tym ruchu wynosi ok. 220 km/s.Rok przestępny – rok kalendarzowy, który ma 366 dni zamiast 365. Występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce). Ma on na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.
  Era Wodnika – jedna z dwunastu epok astrologicznych. Jest to epoka poprzedzająca Erę Koziorożca i następująca po Erze Ryb. W tej epoce punkt Barana znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Ery zmieniają się cyklicznie mniej więcej co 2150 lat (w wyniku przesuwania się punktu Barana względem gwiazd, wskutek precesji osi obrotu Ziemi), pełny cykl (rok platoński) trwa około 25 770 lat. Obecnie punkt Barana znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb. Według astrologów ery te mają związek z duchowym rozwojem ludzkości, a Era Wodnika jest to obecna epoka lub następna, która nadejdzie.

  Rok platoński – okres precesji osi obrotu Ziemi, który trwa 25 700 lat. Nazwa została nadana na podstawie cytatu z dzieł Platona.

  Różne daty podawane są przez różne źródła odnośnie okresów położenia punktu Barana w odpowiednich gwiazdozbiorach, np. przewidywane jest wejście do konstelacji Wodnika (którą odróżnić należy od znaku Zodiaku o tej samej nazwie) około XXVI wieku.

  Według wyliczenia którego dokonał Michał Kamieński długość roku platońskiego wynosi około 25 800 lat, po 2150 na każdy znak Zodiaku w którym przebywał punkt równonocy wiosennej.

  Rok anomalistyczny – czas w jakim dowolna z anomalii Ziemi wzrasta o kąt pełny (okres między kolejnymi przejściami Ziemi przez peryhelium orbity). Rok anomalistyczny trwa 365 dni 6 godzin 13 minut i 53,87 sekundy.Rok akademicki – jednostka miary czasu nauki i zajęć w szkołach wyższych, obejmująca w Polsce najczęściej okres od października do września. Rok akademicki składa się z dwóch semestrów (zimowego i letniego) kończących się zazwyczaj sesjami egzaminacyjnymi.

  Zobacz też[]

 • rok anomalistyczny
 • rok Bessela
 • rok drakoniczny
 • rok galaktyczny
 • rok gwiazdowy
 • rok hydrologiczny
 • rok kalendarzowy, rok przestępny
 • rok księżycowy
 • rok liturgiczny
 • rok rozliczeniowy
 • rok szkolny, rok akademicki
 • rok świetlny
 • rok zwrotnikowy
 • Era Wodnika
 • Przypisy

  1. Rok platoński. Encyklopedia PWN. [dostęp 2013-07-18]. Liczba ta jest przybliżeniem. W literaturze przedmiotu znaleźć można dane różniące się w szczegółach. Jerzy Stodółkiewicz „We wnętrzu Wszechświata” (1981 ISBN 83-214-0180-5, s. 111n) około 26 000. Ludwik Zajdler „Dzieje Zegara” (1977 s. 174) podaje 25 807 lat. Serwis Astronomiczny 25 770 lat. Rok platoński = 1/[(1/rok zwrotnikowy) – (1/rok gwiazdowy)] = około 25 792 lat.
  2. „Mimo to można pojąć, że skończona liczba czasu wypełnia rok doskonały wtedy, gdy szybkości wszystkich ośmiu obiegów, ustosunkowane do siebie, wspólnie się skończą i uzyskają głowę, pomierzone kołem tego, co jest z sobą identyczne, a biegnie równo”. dialog Timaios 39d przekład Władysław Witwicki; tekst oryginalny.
  3. Dlaczego punkt Wagi nie leży w gwiazdozbiorze Wagi? (pol.). naukawpolsce.pap.pl, 21.09.2012. [dostęp 7 sierpnia 2014].
  4. Czasopismo Atlantean Research tom 2, № 4, s. 52–54 (X/XI 1949) artykuł Zodiacal epochs, cyt. za: Nikołaj F. Żyrow „Атлантида” Moskwa 1964 s. 82.
  Punkt Barana – jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. Moment przejścia Słońca przez punkt Barana jest początkiem wiosny astronomicznej na półkuli północnej, stąd punkt ten nazywany jest także punktem równonocy wiosennej.Rok zwrotnikowy (tropikalny, tropiczny, słoneczny) - czas pomiędzy dwoma kolejnymi przejściami Słońca przez punkt równonocy wiosennej (punkt Barana). Wskutek zjawiska precesji punkt Barana przesuwa się o około 50 sekund łuku na rok względem gwiazd w kierunku przeciwnym do pozornego ruchu Słońca po ekliptyce i dlatego rok zwrotnikowy jest krótszy od gwiazdowego (w roku 2000 różnica wynosiła 20,409 minuty, w 1900 - 20,4).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rok szkolny – umowna miara czasu trwania nauki i zajęć w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, obejmująca rok począwszy od oznaczonego miesiąca, np. od września. W szkołach wyższych nosi nazwę roku akademickiego.
  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.
  Precesja lub ruch precesyjny – zjawisko zmiany kierunku osi obrotu obracającego się ciała. Oś obrotu sama obraca się wówczas wokół pewnego kierunku w przestrzeni zakreślając powierzchnię boczną stożka.
  Władysław Witwicki (ur. 1878 w Lubaczowie, zm. 1948 w Konstancinie) – jeden z ojców polskiej psychologii, filozof i historyk filozofii, tłumacz Platona, teoretyk sztuki i artysta.
  Rok księżycowy – okres złożony z 12 miesięcy księżycowych. Rok ten jest krótszy od roku słonecznego i trwa 354,367 średnich dób słonecznych.
  Rok Bessela - okres między kolejnymi przejściami Słońca przez punkt o długości ekliptycznej 280°. Początek roku Bessela wypada zawsze na początku stycznia w tej samej chwili na całej Ziemi - niezależnie od geograficznego położenia obserwatora. Długość roku Bessela jest równa rokowi zwrotnikowemu i wynosi 365054846.
  Jerzy Stanisław Stodółkiewicz (ur. 23 maja 1933 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 26 lipca 1988 w Warszawie) – polski astronom, docent dr hab., dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.