• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rogozowa

  Przeczytaj także...
  Sołtysie Góry (492 m n.p.m.) – Wybitny porośnięty lasem kilkuwierzchołkowy grzbiet na Pogórzu Wiśnickim, górujący nad miejscowościami Wojakowa, Iwkowa i Rajbrot. Grzbiet Sołtysich Gór oddziela od siebie dolinę Białki od doliny Beli. Od północnego zachodu graniczy z najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego – Rogozową (536 m n.p.m.). Wzgórze posiada walory widokowe. Jest najdalej na południe wysuniętym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego w tej jego części.Pogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).
  Od lewej strony: Dominiczna Góra, Piekarska Góra i Rogozowa

  Rogozowa (531 m) – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Wiśnickim. Niektóre mapy podają wysokość 536 m.

  Rogozowa wznosi się nad miejscowościami Rajbrot i Iwkowa. Jej zachodnie stoki znajdują się na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego (jego granica biegnie grzbietem Rogozowej). W większości jest zalesiona, a na stoku północnym nad wsią Iwkowa znajduje się prywatne schronisko (bacówka "Biały jeleń"). Z odkrytej południowej części stoku rozciąga się widok na Beskid Wyspowy, pasmo Szpilówki z Machulcem i Pogórze Rożnowskie. Stokami góry prowadzi czarny szlak z Rajbrotu, jednak omija jej wierzchołek. Od południowego wschodu Rogozowa łączy się z wzniesieniem Sołtysie Góry (492 m)

  Pasmo Szpilówki – mające równoleżnikowy przebieg pasmo wzniesień na Pogórzu Wiśnickim. Oddziela ono dolinę Uszwicy opływającej go od zachodu i północy od położonej po jego południowej stronie doliny Beli (dopływ Białki). Jest to jedno z najwyższych pasm wzniesień na Pogórzu Wiśnickim i kolejno w kierunku od zachodu na wschód znajdują się w nim:Uszwica – rzeka w południowej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły. Uchodzi do niej na 151 km jej biegu w miejscu o współrzędnych: N: 50°11’23” S: 20°39’35”. Wypływa z północnych zboczy Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, spod wierzchołków Łopusza, Kobyły i Rogozowej z wysokości ok. 500 m n.p.m. Płynie początkowo przez Pogórze Wiśnickie, a poniżej Brzeska rzeka wpływa na Podgórze Bocheńskie. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 323 km². Główne dopływami są Leksandrówka i potok Niedźwiedź. Większe miejscowości przez które przepływa Uszwica to Lipnica Murowana, Borzęcin, Bielcza i Brzesko.

  Adam Kapturkiewicz włącza Rogozową do Beskidu Wyspowego. Uzasadnia, że jest to wyspowo położony fragment płaszczowiny magurskiej (konkretnie piaskowce magurskie facji glaukonitowej). Fragment ten jest oddzielony od reszty płaszczowiny zapewne w wyniku erozyjnej działalności Beli i Uszwicy

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Machulec, na niektórych mapach i w niektórych przewodnikach opisywany także jako Mahulec – samodzielny, wyniosły w większości zalesiony grzbiet na Pogórzu Wiśnickim, położony na wschód od Pasma Szpilówki, oddzielony od niego doliną potoku Zelina. Mapa Geoportalu podaje wysokość 480 m n.p.m.m, na innych mapach jest 483 m. Machulec wznosi się nad miejscowością Czchów, Tymowa i Iwkowa. Z jego odsłoniętych wschodnich stoków rozciągają się wybitne widoki na dolinę Dunajca, Pogórze Wiśnickie, Rożnowskie i Beskid Wyspowy.

  Szlaki turystyczne[ | edytuj kod]

  szlak turystyczny czarny – czarny szlak z Rajbrotu przez Rogozową do Lipnicy Murowanej

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Taką wysokość podaje mapa Geoportalu
  2. Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  3. Granica Beskidu Wyspowego według Adama Kapturkiewicza. [dostęp 2018-07-09].
  Lipnica Murowana – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Lipnica Murowana, w środkowej części Pogórza Wiśnickiego. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy jest parkiem krajobrazowym, który powstał w kwietniu 1997 roku i leży w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, na Pogórzu Wiśnickim (513.34, według: Kondracki, 1994) przynależącym do fliszowych Karpat zewnętrznych (513, według: Kondracki, 1994). Funkcje otuliny pełnią: Obszar Chronionego Krajobrazu Wschodniego Pogórza Wiśnickiego oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Zachodniego Pogórza Wiśnickiego.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.