• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Zelazny  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Corwin to fikcyjna postać stworzona przez Rogera Zelaznego. Główny bohater i narrator pięciu pierwszych Kronik Amberu.Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.

  Roger Joseph Zelazny (ur. 13 maja 1937, zm. 14 czerwca 1995) – amerykański pisarz science fiction i fantasy. Używał również pseudonimu Harrison Denmark.

  Urodził się w Euclid w Ohio, jako jedyne dziecko Josephine Sweet oraz Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego). Jego ojciec był emigrantem z Polski, z miejscowości Rypin, a matka amerykańską Irlandką.

  W liceum Roger redagował szkolną gazetkę, dołączył również do klubu Creative Writing Club. W jesieni 1955 roku zaczął uczęszczać do Case Western Reserve University, którą ukończył w 1959 roku. Dostał się do Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, który ukończył w 1962 roku.

  Fred Saberhagen, właściwie Fred Thomas Saberhagen (ur. 18 maja 1930, zm. 29 czerwca 2007) – amerykański pisarz s-f i fantasy. Najbardziej znany ze swojego cyklu o Berserkerach.Most Popiołów (tytuł oryg. Bridge of Ashesl) – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Rogera Zelaznego. Powieść ukazała się w 1976 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Filipa Grzegorzewskiego, wydało "Wydawnictwo Alkazar" w 1994 r.

  W fanzinie „Thurban 1" (#3, 1953 r.) pojawiła się pierwsza część jego opowiadania Conditional Benefit. Jego pierwsze opublikowane opowiadanie to Mr. Fuller’s Revolt („Literary Calvalcade”, 1954 r.). Jako profesjonalny pisarz zadebiutował opowiadaniami Jego wielki wyścig (Passion Play – „Amazing Stories”, sierpień 1962 r.) oraz Jeźdźcy (Horseman! – „Fantastic”, sierpień 1962).

  Wyspa Umarłych (ang. Isle of the Dead) jest pierwszą powieścią z dwutomowego, spaceoperowego cyklu z elementami fantasy (drugi tom to Umrzeć w Italbarze), którego autorem jest Roger Zelazny. Zdaniem niektórych fanów i krytyków cykl ten jest powiązany z Kronikami Amberu.Znak Chaosu (ang. Sign of Chaos) – trzecia część drugiej serii Kronik Amberu (ósma część licząc od początku), autorstwa Rogera Zelaznego.

  W swoim pisaniu często zapożyczał z różnych mitologii:

 • Grecka mitologia w Ja, nieśmiertelny (This Immortal)
 • Amerykańska mitologia w Oko kota (Eye of Cat)
 • Indyjska mitologia w Pan Światła (Lord of Light)
 • Egipska mitologia i częściowo grecka w Stwory światła i ciemności (Creatures of Light and Darkness)
 • Japońska mitologia w noweli 24 widoki góry Fudżi Hokusaia (24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai)
 • Mitologia nordycka w Maska Lokiego (The Mask of Loki, razem z Thomasem T. Thomasem)
 • a także (częściowo humorystycznie) mitologii Cthulhu H. P. Lovecrafta w A Night in the Lonesome October.
 • Roger Zelazny w wieku 38 lat przeniósł się do Santa Fe. Zmarł w 1995 roku z powodu niedoczynności nerek spowodowanej rakiem jelita grubego. Inne źródła błędnie podają raka płuc.

  Deus Irae (z łac. Bóg Gniewu) – postapokaliptyczna powieść autorstwa Philipa K. Dicka i Rogera Zelaznego z 1976 roku. Tytuł jest nawiązaniem do chrześcijańskiej sekwencji pogrzebowej Dies irae (z łac. dzień gniewu).Karabiny Avalonu (ang. The Guns of Avalon) – drugi tom cyklu fantasy Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelaznego, wydany pierwotnie w 1972 roku. W Polsce po raz pierwszy wydany został w 1989 roku, w przekładzie Piotra Cholewy, w jednej książce razem z tomem Dziewięciu książąt Amberu. Karabiny Avalonu, to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części cyklu.

  Uważa się go za przodownika tzw. „Nowej Fali SF”.

  Jego pierwsze opowiadanie zostało wydane w 1962, dorobek pisarski to 150 opowiadań i 50 książek.

  Na jego cześć doktor Koen Martens nazwał małżoraczki – Sclerocypris zelaznyi.

  Roger Zelazny został oznaczony nagrodą Nebula trzykrotnie (14 nominacji), a nagrodą Hugo sześciokrotnie (14 nominacji).

  Rypin (niem. - Rippin) – miasto i gmina we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie rypińskim.Do VI wieku n.e. w Japonii uprawiano różne kulty animistyczne. Gdy od tamtego momentu w Japonii zaczął się szerzyć buddyzm, dla odróżnienia od tej nowej religii, bukkyō (jap. 仏教, nauczania Buddy), stare wierzenia nazwano shintō, stosując do tego złożenie chińskich znaków oznaczających drogę bogów. W ciągu wieków między obiema religiami zachodził synkretyzm religijny – wielu Japończyków bierze dziś ślub w obrządku shintō, pogrzeby zaś odprawiane są w obrządku buddyjskim.

  Spis treści

 • 1 Twórczość
 • 1.1 Kroniki Amberu
 • 1.2 Krótkie opowiadania związane z serią Amber
 • 1.3 Inne
 • 2 Nagrody
 • 2.1 Nominacje do Hugo
 • 2.2 Nagrodzone Hugo
 • 2.3 Nominacje do Nebuli
 • 2.4 Nagrodzone Nebulą
 • 3 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Amazing Stories, pierwsze w historii pismo poświęcone fantastyce naukowej, założone w Nowym Jorku w 1926 r. (pierwszy numer wyszedł w kwietniu) przez Hugo Gernsbacka.
  Rak jelita grubego (łac. carcinoma coli et recti) – nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy. Jest przyczyną 655 000 zgonów w ciągu roku na świecie.
  Lord Demon – powieść science fiction autorstwa Rogera Zelaznego i Jane Lindskold. Wydana oryginalnie nakładem wydawnictwa Avon w sierpniu 1999 roku (ISBN 0-380-97333-2). W Polsce wydana nakładem wydawnictwa Rebis w 2001 roku (ISBN 83-7301-015-7)
  Mitologia egipska – mitologia panująca w Egipcie aż do nadejścia chrześcijaństwa i islamu. Rozwijana przez ponad trzy tysiąclecia istnienia kultury staroegipskiej.
  Nowa fala (ang. New Wave) - termin określający nurt w literaturze fantastycznonaukowej, który pojawił się w połowie lat 60. XX wieku. Literatura nowofalowa odeszła od utartych kanonów s-f - fascynacji rozwojem techniki, eksploracją kosmosu, za to zajęła się człowiekiem i jego przeżyciami. Także warsztat pisarski był znacznie bardziej rozwinięty niż w klasycznej fantastyce.
  Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.
  Umrzeć w Italbarze to powieść Rogera Zelaznego, space opera z elementami fantasy i pomysłowymi gadgetami w stylu hard SF, będąca luźną kontynuacją Wyspy umarłych. Utwór ten mimo bogactwa pomysłów sprawia wrażenie pośpiesznie napisanego (było tak w istocie) i sam Zelazny twierdził, że żałuje iż ujrzał on światło dzienne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.