• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Rio

  Przeczytaj także...
  Football Club de Rouen 1899 - francuski klub piłkarski grający obecnie w Championnat National (III lidze), mający siedzibę w mieście Rouen, leżącym w Górnej Normandii.Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).
  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Roger Rio (ur. 13 lutego 1913 r. w Dunkierce, zm. 23 kwietnia 1999) – francuski piłkarz, reprezentant kraju. Grał na MŚ 1934.

  Kariera klubowa[]

  Karierę piłkarską rozpoczął w 1931 w klubie FC Rouen. W klubie tym grał przez całą karierę, czyli 20 lat. W 1951 zakończył karierę piłkarską.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Karierę reprezentacyjną rozpoczął w 1933. W 1934 został powołany na MŚ 1934. Wystąpił w jedynym spotkaniu z reprezentacją Austrii. Po raz ostatni w reprezentacji zagrał w 1937, dla której wystąpił w 18 spotkaniach i strzelił 4 bramki.

  Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.II Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach od 27 maja do 10 czerwca 1934 roku (częściowo wskutek udanych zabiegów Mussoliniego) we Włoszech. O organizację turnieju finałowego starała się również Szwecja. FIFA podjęła decyzję o wyborze gospodarza na kongresie w październiku 1932 w Sztokholmie. Były to pierwsze mistrzostwa, do których drużyny musiały się kwalifikować. Na kongresie ustalono pięć punktów uściślających zasady wyłaniania uczestników mistrzostw:

  Ciekawostka[]

  Roger Rio jest ojcem Patrice’a, także reprezentanta kraju, uczestnika MŚ 1978.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIFA.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  XI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1978 roku odbyły się w Argentynie. W turnieju udział wzięło 16 drużyn (również Polska), rozegrano 38 spotkań. Finał Argentyna-Holandia po dogrywce zakończył sie zwycięstwem gospodarzy 3:1, dwie bramki w tym meczu zdobył król strzelców turnieju – Mario Kempes (Argentyna). Łącznie zdobył 6 goli.
  Reprezentacja Austrii w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Austrii. Od 1902 roku reprezentuje Austrię w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.