• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Mortimer - 4. hrabia Marchii

  Przeczytaj także...
  11 kwietnia jest 101. (w latach przestępnych 102.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 264 dni. Edmund Mortimer, 5th earl of March and 7th earl of Ulster (ur. 6 listopada 1391, zm. 18 stycznia 1425), właściciel jednej z największych możnowładczych fortun średniowiecznej Anglii. Jako dziecko przez krótki czas następca tronu Anglii.
  Edward IV (ur. 28 kwietnia 1442 w Rouen, zm. 9 kwietnia 1483 w Westminsterze) – król Anglii w latach 1461–1483, z krótką przerwą w latach 1470–1471. Edward był synem Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku i Cecylii Neville, córki Ralpha Neville’a, 1. hrabiego Westmoreland.

  Roger Mortimer, Roger Mortimer, 4th earl of March (ur. 11 kwietnia 1374, zm. 20 lipca 1398 pod Kells), jeden z najbardziej prominentnych angielskich możnowładców końca XIV wieku, wyznaczony na następcę przez króla Ryszarda II. Roger był synem Edmunda Mortimera, 3. hrabiego Marchii i Filipy Plantagenet, 5. hrabiny Ulsteru (córki Lionela z Antwerpii, 1. księcia Clarence, syna Edwarda III – króla Anglii).

  Ryszard II (ur. 6 stycznia 1367 w Bordeaux, zm. 14 lutego 1400 w Pontefract), młodszy syn Edwarda Czarnego Księcia, księcia Walii, syna króla Edwarda III, i Joanny z Kentu. Król Anglii od 22 czerwca 1377 do 29 września 1399. Urodził się w czasach, gdy jego ojciec był księciem Akwitanii. Po rychłej śmierci starszego brata Edwarda, który zmarł w wieku 6 lat, i śmierci ojca w 1376 r. został księciem Walii i następcą angielskiego tronu. 22 czerwca 1377 r. po śmierci dziadka Edwarda III został kolejnym królem Anglii. Miał wtedy 10 lat.Ryszard III, ang. Richard III (ur. 2 października 1452, zm. 22 sierpnia 1485) – król Anglii od 1483 r. (koronowany 6 lipca), najmłodszy syn Ryszarda Plantageneta, 3. księcia Yorku, i Cecylii Neville, córki 1. hrabiego Westmorlandu. Młodszy brat króla Edwarda IV. Przez krótki czas w 1483 r. Lord Protektor i regent Królestwa w imieniu małoletniego bratanka Edwarda V.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po ojcu i matce Roger odziedziczył jedną z największych posiadłości rodowych w Koronie angielskiej. Rodzice zmarli gdy Roger miał 7 lat. Mortimier przejął tytuły 4. hrabiego Marchii (po ojcu) i 6. hrabiego Ulsteru (po matce). Niedługo później został mianowany lordem namiestnikiem Irlandii (Lord Lieutenant of Ireland). Jako dziecko pochodzące z rodu królewskiego i znajdujące się pod kuratelą Korony otrzymał swojego opiekuna - Thomasa Hollanda, 2. hrabiego Kentu, przyrodniego brata (przed matkę) Ryszarda II. Wreszcie w 1385 r. Ryszard oficjalnie ogłosił hrabiego Marchii następcą tronu w przypadku swej bezpotomnej śmierci.

  Anna Mortimer (ur. 27 grudnia 1390, zm. wrzesień 1411), jedyna córka i pierwsze dziecko Rogera Mortimera, 4. hrabiego Marchii, i Eleonory Holland, córki 2. hrabiego Kentu. Jako wnuczka Filipy Plantagenet, córki księcia Clarence, była potomkinią króla Edwarda III. Miała tym samym pewne prawa do korony angielskiej, tym bardziej iż jej ojciec i brat (Edmund Mortimer, 5. hrabia Marchii) zostali przez króla Ryszarda II ogłoszeni następcami tronu.Wigmore – wieś w Anglii, w hrabstwie Herefordshire. Leży 31 km na północ od miasta Hereford i 209 km na północny zachód od Londynu. Miejscowość liczy 1626 mieszkańców.

  Mortimer towarzyszył Ryszardowi w jego wyprawie do Irlandii w 1394 r., ale o jego szczególnych dokonaniach nic nie wiemy. Kiedy Ryszard wystąpił przeciw Lordom Apelantom (Lords Appellants) Roger zachował neutralność, co przysporzyło mu wiele sympatii w Anglii.

  W Irlandii nie miał tyle szczęścia i nie zdobył wśród Irlandczyków wielkiej sympatii. Zginął w 1398 r. podczas bitwy pod Kells, w walce z jednym ze zbuntowanych irlandzkich klanów i został pochowany w katedrze w Wigmore.

  Lionel z Antwerpii, 1. książę Clarence KG, ang. Lionel of Anrwerp, 1st Duke of Clarence (ur. 29 listopada 1338 w Antwerpii, zm. 7 października 1368 w Alba), trzeci syn (drugi, który przeżył dzieciństwo) i piąte dziecko króla Anglii - Edwarda III i jego żony Filipy de Hainault.Filipa Plantagenet, 5. hrabina Ulsteru, ang. Philippa Plantagenet, 5th countess of Ulster (ur. 16 sierpnia 1355, zm. 5 stycznia 1382 w Cork w Irlandii), jedyne dziecko Lionela z Atwerpii, 1. księcia Clarence (młodszego syna Edwarda III) i Elżbiety de Burgh, 4. hrabiny Ulsteru.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  W 1388 r. poślubił Eleonorę Holland, córkę Tomasza Hollanda, 2. hrabiego Kentu i Alicji FitzAlan, córki Richarda FitzAlana, 10. hrabiego Arundel. Miał z nią dwóch synów i dwie córki:

 • Anna Mortimer (27 grudnia 1390 – wrzesień 1411), poślubiła Ryszarda Conisburgha, hrabiego Cambridge. Ich syn, Ryszard odziedziczył wszystkie rodowe tytuły Mortimerów. Jej dwaj wnukowie Edward IV York i Ryszard III York zasiądą na tronie Anglii. Anna jest więc przodkiem wszystkich kolejnych królów Anglii
 • Edmund Mortimer (6 listopada 139118 stycznia 1425), 5. hrabia Marchii i 7. hrabia Ulsteru
 • Roger Mortimer, (zmarł młodo przed 1413 r.)
 • Eleanor Mortimer (zm. 1418), żona Edwarda de Courtenaya, 11. hrabiego Devon, nie miała dzieci
 • Ryszard Plantagenet KG (ur. 21 września 1411, zm. 30 grudnia 1460 pod Wakefield) – członek angielskiej rodziny królewskiej i jedna z najbardziej prominentnych postaci w Anglii w czasie rządów Henryka VI, ojciec królów Edwarda IV i Ryszarda III.Lord namiestnik Irlandii (ang. Lord Lieutenant of Ireland, irl. Ard-Leifteanant na hÉireann) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Irlandii, głowa administracji Zamku Dublińskiego, często określany mianem wicekróla (ang. viceroy) lub lorda zastępcy (ang. Lord Deputy). Nieznana jest dokładna data powstania tego urzędu. Urząd został zniesiony po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego w 1922 r. Jego kompetencje zostały podzielone między gubernatora Wolnego Państwa Irlandzkiego i gubernatora Irlandii Północnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Edward III (ur. 13 listopada 1312 w zamku Windsor, zm. 21 czerwca 1377 w Sheen Palace) – najstarszy syn króla Anglii Edwarda II i jego żony Izabeli Francuskiej. Król Anglii od 25 stycznia 1327 do śmierci. Jest jednym z najdłużej panujących monarchów angielskich (50 lat). Jego panowanie zostało zdominowane przez wojny z Francją (wojna stuletnia) i Szkocją.
  Katedra, kościół katedralny, kościół biskupi (łac. ecclesia cathedralis, z gr. καθέδρα, kathedra - krzesło, siedziba) – główny kościół biskupa diecezjalnego, arcybiskupa (archikatedra) lub patriarchy (kościół patriarchalny), w którym głosi on doktrynę katolicką. Termin stosuje się także do konkatedr i prokatedr. Niekiedy swobodnie jako określenie głównego kościoła miejskiego – nie zawsze jednak największy i najpiękniejszy kościół danej diecezji jest zarazem jej kościołem katedralnym, choćby w przypadku diecezji rzymskiej Bazylika św. Piotra znacznie przewyższa rozmiarami Bazylikę Laterańską. W historii sztuki i kultury utarło się, by ogólnie nazywać katedrami wielkie kościoły romańskie i gotyckie, niekoniecznie stanowiące katedry we właściwym sensie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.