• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Maris

  Przeczytaj także...
  Chłoniak Hodgkina, choroba Hodgkina, ziarnica złośliwa, limfogranulomatoza (ang. Hodgkin’s lymphoma, HL; Hodgkin’s disease, HD) – choroba nowotworowa układu chłonnego cechująca się obecnością olbrzymich nowotworowych komórek Reed-Sternberga o wielopłatowym jądrze i jednojądrzastych komórek Hodgkina, które indukują nienowotworową proliferację i naciek innych limfocytów, monocytów, histiocytów i makrofagów.Slugging percentage (w skrócie SLG) – statystyka w baseballu dla pałkarza, określająca stosunek liczby zdobytych baz ogółem poprzez uderzenie (singles, doubles, triples, home runy) do liczby pojawienia się na na pałce.
  World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.

  Roger Eugene Maris (ur. 10 września 1934 w Hibbing, zm. 14 grudnia 1985 w Houston) – amerykański baseballista, który występował na pozycji prawozapolowego w Major League Baseball przez 12 sezonów.

  W 1953 roku podpisał wart 15 000 dolarów kontrakt z Cleveland Indians. Początkowo grał w rezerwowych zespołach Indians, między innymi w Indianapolis Indians. W MLB zadebiutował 16 kwietnia 1957. W pierwszym sezonie występów w Cleveland Indians zdobył 14 home runów i zaliczył 51 RBI. W 1958 roku w ramach wymiany trafił do Kansas City Athletics. Rok później po raz pierwszy został wybrany do Meczu Gwiazd MLB. 11 grudnia 1959 brał udział w kolejnej wymianie zawodników pomiędzy klubami Athletics oraz New York Yankees.

  Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W sezonie 1960 (pierwszym w Yankees), Maris był najlepszy w lidze w klasyfikacji zdobytych RBI (112) oraz w slugging percentage (0,581). Po raz drugi wystąpił w All–Star Game i został wybrany MVP American League. 1 października 1961 roku, w ostatnim meczu sezonu, Maris pobił rekord zdobytych home runów (61), ustanowiony w 1927 przez Babe'a Rutha; w tym samym roku został najbardziej wartościowym graczem sezonu po raz drugi z rzędu. W 1961 i 1962 ponownie wybierano go do Meczu Gwiazd. W 1965 roku odniósł kontuzję nadgarstka, która wykluczyła go z większości sezonu. Z New York Yankees dwukrotnie wygrał World Series.

  Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.

  8 grudnia 1966 podpisał kontrakt z St. Louis Cardinals. Rok później Cardinals wygrali World Series po raz ósmy w historii klubu. W 1968 zakończył karierę. 22 lipca 1984 wziął udział w ceremonii zastrzeżenia numeru 9, w którym występował w New York Yankees. Zmarł na ziarnicę 14 grudnia 1985 w wieku 51 lat.

  Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.George Herman Ruth Jr., znany jako Babe, The Bambino, The Sultan of Swat (ur. 6 lutego 1895 w Baltimore, zm. 16 sierpnia 1948 w New York) – amerykański zawodowy baseballista (1914-1935), bohater popularnego przesądu, tzw. klątwy Bambino.

  Przypisy

  1. Roger Maris Transcations (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 2 września 2012].
  2. Roger Maris Biography (ang.). rogermaris.com. [dostęp 2 września 2012].
  3. Most Valuable Player MVP Awards & Cy Young Awards Winners (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 26 sierpnia 2012].
  4. Roger Maris Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 7 września 2013].
  5. National League Gold Glove Award Winners (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 25 sierpnia 2012].
  6. Baseball-Reference Playoff and World Series Index (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 sierpnia 2012].
  7. Yankees Retired Numbers (ang.). yankees.com. [dostęp 27 sierpnia 2012].

  Bibliografia[]

 • Joseph Durso: Roger Maris is Dead at 51, Set Record Home Runs (ang.). nytimes.com, 1985-12-15. [dostęp 2013-12-10].
 • Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Zapolowy (ang. outfielder, w skrócie OF) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, który gra na zapolu, części boiska najbardziej oddalonej od bazy domowej.
  New York Yankees – najbardziej utytułowana drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, z siedzibą w Nowym Jorku. Drużyna pochodzi z Bronksu. Często nazwa zespołu skracana jest do The Yanks. Inny przydomek tej drużyny to The Bronx Bombers.
  St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
  Indianapolis Indians – amerykańska drużyna baseballowa mająca swoją siedzibę w Indianapolis w stanie Indiana. Od 2005 roku jest klubem farmerskim Pittsburgh Pirates.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.