• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Loewig

  Przeczytaj także...
  Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego. Miasto Strzegom należy do Aglomeracji wałbrzyskiej.Märkisches Viertel – okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z dziesięciu okręgów dwunastej dzielnicy Berlina - Reinickendorf.
  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.

  Roger Loewig (ur. 5 września 1930 w Strzegomiu, zm. 4 listopada 1997 w Berlinie) – niemiecki malarz, grafik i pisarz.

  Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (niem. Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland), potocznie zwany Związkowy Krzyż Zasługi (Bundesverdienstkreuz) – niemieckie odznaczenie państwowe za zasługi cywilne, jedyny order Republiki Federalnej Niemiec nadawany przez władze federalne.Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.

  Po opuszczeniu Dolnego Śląska pracował w rolnictwie i leśnictwie na Łużycach. W 1951 rozpoczął dwuletni kurs dla nowych nauczycieli tzw. Neulehrer, który polegał na reedukacji. Po jego ukończeniu w 1953 rozpoczął pracę w Berlinie Wschodnim w charakterze nauczyciela historii Niemiec i Związku Radzieckiego. W wolnym czasie malował i pisał. W 1963 po raz pierwszy wystawił swoje obrazy, wystawa wywołała skandal polityczny, uznano że jest wywrotowa i podżega do zmiany ustroju propagując kapitalizm. Roger Loewig został postawiony przed sądem i osadzony na rok w zakładzie karnym, jako więzień polityczny. Po zwolnieniu z aresztu odebrano mu uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela, został zatem niezależnym twórcą i zamieszkał w Bad Belzig. W 1972 udało mu się przenieść do Berlina Zachodniego, zamieszkał w dzielnicy Märkisches Viertel. W 1992 jego obrazy wzięły udział w pierwszej zbiorowej wystawie malarstwa niemieckiego, która miała miejsce w Auschwitz. Pięć lat później, w październiku 1997 w uznaniu całokształtu działalności artystycznej został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. 6 czerwca 2009 w Bad Belzig otwarto "Schweitzerhaus", muzeum w domu gdzie mieszkał Roger Loewig przez przeprowadzką do Berlina Zachodniego.

  Bad Belzig (do 2010 Belzig)- miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, siedziba powiatu Potsdam-Mittelmark.Łużyce (grnłuż. Łužica, dlnłuż. Łužyca, niem. Lausitz, cz. Lužice, ros. Лужица; od ług – zbiornik wodny, kałuża) – kraina historyczna leżąca częściowo w Niemczech i częściowo w Polsce, położona między Kwisą i Łabą, zamieszkana przez Niemców, Polaków i Serbołużyczan.

  Linki zewnętrzne[]

 • Deutsche National Bibliothek, Loewig Roger
 • Strona Towarzystwa Rogera Loewiga
 • Johannes Vesper: Roger Loewig zum 10. Todestag. Ein Porträt des Malers und Schriftstellers
 • Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Berlin Wschodni (oficjalnie: niem. Berlin, Hauptstadt der DDR; pol. Berlin, stolica NRD) – sektor radziecki miasta Berlina w latach 1949–1990, obejmujący centrum i wschodnie dzielnice miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.