• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger II

  Przeczytaj także...
  Pałac Królewski w Neapolu (wł. Palazzo Reale di Napoli) – jedna z czterech (obok Caserty, Capodimonte i Portici) rezydencji królewskich Dynastii Burbonów panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii (przekształconych potem w jedno Królestwo Obojga Sycylii).Bari – miasto i gmina w południowych Włoszech, położone nad Adriatykiem. Bari jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. W styczniu 2009 ludność miasta wynosiła 320,15 tys. mieszkańców, cały zespół miejski Bari liczy ok. 1,5 mln mieszkańców.
  Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.

  Roger II de Hauteville (ur. 22 grudnia 1095, zm. 26 lutego 1154) – syn Rogera I i Adelajdy del Vasto, brat Szymona. W latach 1105–1130 hrabia Sycylii. Po śmierci księcia Wilhelma II Roger wysunął swoją kandydaturę jako nowego księcia Apulii, którą poparł siłą militarną i w rezultacie zmusił ludność Apulii do złożenia mu hołdu lennego. Swoją władzę usankcjonował składając 2 sierpnia 1128 ślub wierności przed papieżem Honoriusza II, od którego otrzymał inwestyturę księstwa Apulii, Kalabrii i Sycylii. Natomiast w Boże Narodzenie 1130 został ukoronowany przez antypapieża Anakleta II na pierwszego króla Sycylii. W trakcie swego panowania dbał o rozwój nauki, sprowadził na Sycylię wielu uczonych arabskich (jeden z nich Al-Idrisi sporządził wielką mapę świata zwaną Księgą Rogera). Prowadził ekspansję i najazdy o charakterze łupieżczym, zajmując południową Italię oraz atakując tereny Bizancjum i północną Afrykę (działaniami wojennymi kierował jego admirał Jerzy z Antiochii).

  Baldwin II z Le Bourg (zm. 21 sierpnia 1131 w Jerozolimie) – hrabia Edessy (1100—1118) i król Jerozolimy (1118—1131). Kuzyn Baldwina I, po którym objął najpierw hrabstwo Edessy, a później Królestwo Jerozolimskie.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
  Posąg Rogera II, w Pałacu Królewskim w Neapolu

  Małżeństwa i potomstwo[ | edytuj kod]

  W 1117, Roger ożenił się po raz pierwszy, z Elwirą Kastylijską, córką króla Alfonsa VI Kastylijskiego. Elwira zmarła w 1135, ale Roger i Elwira mieli sześcioro dzieci:

 • Rogera (ur. 1118, zm. 1148), księcia Apulii od 1135, ojca Tankreda z Lecce
 • Tankreda (ur. 1119, zm. 1138), księcia Bari od 1135,
 • Alfonsa (ur. 1120/21 – zm. 1144), księcia Kapui od 1135 i hrabiego Neapolu,
 • Adelisę (ur. 1126, zm. po 1184), hrabinę Florenzia, żonę (1) Joscelina, hrabiego Loreto (2) Roberta, hrabiego Loritello i Conversano,
 • Wilhelma I Złego (ur. 1131, zm. 1166), księcia Apulii od 1148, króla Sycylii od 1154,
 • Henryka (ur. 1135 i zmarłego w dzieciństwie).
 • W 1149 Roger ożenił się z Sybillą Burgundzką, córką hrabiego Hugona II Burgundzkiego. Sybilla zmarła w 1150, ale wcześniej urodziła Rogerowi dwoje dzieci:

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
 • Henryka (ur. 29 sierpnia 1149 i zmarłego w dzieciństwie),
 • dziecko urodzone martwe (16 września 1150).
 • W 1151 trzecią żoną Rogera została Beatrycze z Rethel, córka Ithiera, hrabiego Rethel i Beatrycze z Namur, krewniaczkę Baldwina II, króla Jerozolimy. Roger i Betrycze mieli córkę:

  Kapua (wł. Capua) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Caserta, położona na południe od Rzymu nad rzeką Volturno. W 73 r. p.n.e. wybuchło tu powstanie niewolników, nazwane od wodza tego powstania powstaniem Spartakusa.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
 • Konstancję (ur. 1154, zm. 1198), królową Sycylii od 1194.
 • Roger miał również dzieci nieślubne, m.in.:

 • córkę Marinę, żonę admirała Margaritusa z Brindisi,
 • syna Szymona, księcia Taranto.
 • Osoba króla Rogera II została wykorzystana przez Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza w operze Król Roger.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stephen O’Shea: Morze Wiary - islam i chrześcijaństwo w świecie śródziemnomorskim doby średniowiecza. Wyd. I. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2009, s. 141. ISBN 978-83-7510-087-7.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Praca zbiorowa: Historia powszechna - Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Mediaset Group SA, 2007, s. 209–211. ISBN 978-84-9819-815-7.
 • Adelajda del Vasto, Adelaide, Adelasia, Azalaïs (ur. ok. 1075, zm. 16 kwietnia 1118) – hrabina Sycylii jako trzecia żona Rogera I, potem królowa Jerozolimy jako trzecia żona Baldwina I.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Król Roger – opera Karola Szymanowskiego, w trzech aktach z librettem kompozytora i Jarosława Iwaszkiewicza. Jej prapremiera miała miejsce 19 czerwca 1926 r. w Warszawie.
  Al-Idrisi ( ur. 1100 w Ceucie, zm. 1166), daw. także Edrisi, właściwie Abu Abd Allah Muhammad al-Idrisi – arabski kartograf, geograf i podróżnik działający na dworze króla Sycylii Rogera II.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Honoriusz II (łac. Honorius II), właśc. Lamberto; ur. w Bolonii, zm. 13 lutego 1130 w Rzymie) – papież w okresie od 21 grudnia 1124 do 13 lutego 1130.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tarent (wł. Taranto, łac. Tarentum, w dialekcie tarenckim Tarde lub Tarande) – miasto i gmina w regionie Apulia, w prowincji Tarent, w południowych Włoszech. Ważny handlowy i wojenny port morski na Morzu Śródziemnym, ośrodek przemysłu stalowego, chemicznego i spożywczego. W mieście znajdują się stocznie wojenne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.