• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger I

  Przeczytaj także...
  Tankred de Hauteville (przed 990 - 1041), rycerz normandzki, założyciel rodu Hauteville. Pochodził z miejscowości z dolnej Normandii Hauteville-la-Guichard. Dwukrotnie żonaty, miał 12 synów i nieznaną liczbę córek. Z pierwszą żoną Muriellą miał pięciu synów:Roger II de Hauteville (ur. 22 grudnia 1095, zm. 26 lutego 1154) – syn Rogera I i Adelajdy del Vasto, brat Szymona. W latach 1105-1130 hrabia, a od 1130 pierwszy król Sycylii (ukoronowany przez antypapieża Anakleta II). W trakcie swego panowania dbał o rozwój nauki, sprowadził na Sycylię wielu uczonych arabskich.
  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.

  Roger I de Hauteville, nazywany Bosso, Wielki Hrabia (ur. 1031, zm. 22 czerwca 1101) – normański hrabia Sycylii od 1071 do 1101. Ojciec Rogera II.

  Był najmłodszym synem Tankreda z rodu Hauteville i jego drugiej żony – Fressendy, młodszym bratem Roberta Guiscarda. Do południowych Włoch przybył krótko po 1055. W 1061 rozpoczął podbój Sycylii, w 1068 wygrywając kluczową bitwę pod Misilmeri. Kolejno zdobywał ważne ośrodki władzy arabskiej – Palermo w 1071, Taorminę w 1079, Syrakuzy i Agrygent w 1086. W 1090 podbił Maltę. Rok później zakończył podbój Sycylii zdobywając Noto. Zmarł w Mileto 22 czerwca 1101 roku.

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Hrabia – tytuł szlachecki, w Polsce od wyrazu grabia i graf, wyraz pochodzenia czeskiego i niemieckiego, w czasach wczesnośredniowiecznych comes, jednakże średniowieczni comites byli wyższymi urzędnikami, kasztelanami oraz wojewodami.

  Po śmierci Rogera I hrabią Sycylii został jego syn, Szymon, a regentką jego trzecia żona Adelajda del Vasto.

  Małżeństwa i potomstwo[ | edytuj kod]

  Roger miał dwóch nieślubnych synów; Jordana i Godfryda. Obaj zmarli przed Rogerem. Godfryd mógł być jednak synem Rogera i jego pierwszej żony; w każdym razie zmarł na trąd.

  W 1061 Roger poślubił Judytę (zm. 1076), córkę Wilhelma, hrabiego d'Evreux i Hawizy Échauffour. Zmarła w 1076, zostawiając mężowi same córki:

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Rajmund IV z Tuluzy, znany również jako Rajmund de Saint-Gilles (ur. 1042, zm. 1105) – syn Ponsa z Tuluzy i Almodis de La Marche. W 1094 po śmierci swojego brata – Wilhelma IV, został hrabią Tuluzy. Był również hrabią Trypolisu od 1102 do 1105.
 • córkę, żonę Hugona z Gircei (lub Gercéi),
 • Matyldę, żonę Rajmunda IV, hrabiego Tuluzy,
 • Adelisę, żonę Henryka, hrabiego Monte Sant’Angelo,
 • Emmę (zm. 1120), żonę hrabiego Clermont, następnie Rudolfa, hrabiego Montescaglioso,
 • W 1077 Roger ożenił się z Eremburgą z Mortain, córką Roberta, hrabiego d'Eu. Ich dziećmi byli:

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Agrigento (pol. Agrygent) – miasto na południowym wybrzeżu Sycylii, w prowincji Agrigento. Ośrodek handlowy i turystyczny, według danych ze stycznia 2010 zamieszkuje go 59,2 tys. mieszkańców.
 • Mauger, hrabia Troina,
 • Matylda, żona Guiguesa III, hrabiego Albon,
 • Muriel, żona Josberta de Lucy,
 • Konstancja, żona Konrada Włoskiego,
 • Felicja, żona króla Kolomana Uczonego, króla Węgier,
 • Wioletta, żona Roberta Burgundzkiego,
 • Flandyna, żona Henryka del Vasto,
 • Judyta, żona Roberta I z Bassunvilla,
 • W 1089 Roger ożenił się z Adelajdą del Vasto, bratanicą Bonifacego, pana Savony. Mieli czworo dzieci:

  Savona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Savona. Położona jest na Rivierze Ligure di Ponente, u zbiegu strumieni Lavanestro i Letimbro, na skrzyżowaniu dwóch autostrad: autostrady dei Fiori (od Genui do Ventimiglii) i autostrady A6 (od Turynu do Savony). Znajduje się około 55 km na zachód od Genui. Graniczy od północy z gminą Cairo Montenotte, od południa z Morzem Liguryjskim, na zachodzie z Cairo Montenotte, Altare, Quiliano i Vado Ligure, na wschodzie z Albisola Superiore i Albissola Marina.Adelajda del Vasto, Adelaide, Adelasia, Azalaïs (ur. ok. 1075, zm. 16 kwietnia 1118) – hrabina Sycylii jako trzecia żona Rogera I, potem królowa Jerozolimy jako trzecia żona Baldwina I.
 • Szymona, hrabiego Sycylii,
 • Matyldę, żonę Ranulfa II, hrabiego Alife,
 • Rogera II, hrabiego i następnie króla Sycylii,
 • Maksymillę, żonę Hildebranda VI Aldobrandeschi.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Historia powszechna – Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Mediaset Group SA, 2007, s. 203. ISBN 978-84-9819-815-7.
  2. Praca zbiorowa: Historia powszechna – Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Mediaset Group SA, 2007, s. 209. ISBN 978-84-9819-815-7.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Trąd, z łac. również lepra – jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów. Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatosa tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Konrad (III) Salicki (ur. 12 lutego 1074 r. w opactwie Hersfeld; zm. 27 lipca 1101 r. we Florencji) – król Włoch w latach 1093-1098, król niemiecki w latach 1087-1098. Ponadto w latach 1076-1087 był księciem Dolnej Lotaryngii i margrabią Turynu.
  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  De Hauteville – ród szlachecki pochodzenia normańskiego, z którego pochodzili m.in. królowie Sycylii, książęta Apulii i książęta Antiochii. Znani też pod włoską wersją nazwiska d’Altavilla.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.