Roger I de Hauteville, nazywany Bosso, Wielki Hrabia (ur. 1031, zm. 22 czerwca 1101) – normański hrabia Sycylii od 1071 do 1101. Ojciec Rogera II.
Był najmłodszym synem Tankreda z rodu Hauteville i jego drugiej żony – Fressendy, młodszym bratem Roberta Guiscarda. Do południowych Włoch przybył krótko po 1055. W 1061 rozpoczął podbój Sycylii, w 1068 wygrywając kluczową bitwę pod Misilmeri. Kolejno zdobywał ważne ośrodki władzy arabskiej – Palermo w 1071, Taorminę w 1079, Syrakuzy i Agrygent w 1086. W 1090 podbił Maltę. Rok później zakończył podbój Sycylii zdobywając Noto. Zmarł w Mileto 22 czerwca 1101 roku.
Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Hrabia – tytuł szlachecki, w Polsce od wyrazu grabia i graf, wyraz pochodzenia czeskiego i niemieckiego, w czasach wczesnośredniowiecznych comes, jednakże średniowieczni comites byli wyższymi urzędnikami, kasztelanami oraz wojewodami.
Po śmierci Rogera I hrabią Sycylii został jego syn, Szymon, a regentką jego trzecia żona Adelajda del Vasto.
Małżeństwa i potomstwo[ | edytuj kod]
Roger miał dwóch nieślubnych synów; Jordana i Godfryda. Obaj zmarli przed Rogerem. Godfryd mógł być jednak synem Rogera i jego pierwszej żony; w każdym razie zmarł na trąd.
W 1061 Roger poślubił Judytę (zm. 1076), córkę Wilhelma, hrabiego d'Evreux i Hawizy Échauffour. Zmarła w 1076, zostawiając mężowi same córki:
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Rajmund IV z Tuluzy, znany również jako Rajmund de Saint-Gilles (ur. 1042, zm. 1105) – syn Ponsa z Tuluzy i Almodis de La Marche. W 1094 po śmierci swojego brata – Wilhelma IV, został hrabią Tuluzy. Był również hrabią Trypolisu od 1102 do 1105.
córkę, żonę Hugona z Gircei (lub Gercéi),
Matyldę, żonę Rajmunda IV, hrabiego Tuluzy,
Adelisę, żonę Henryka, hrabiego Monte Sant’Angelo,
Emmę (zm. 1120), żonę hrabiego Clermont, następnie Rudolfa, hrabiego Montescaglioso,
W 1077 Roger ożenił się z Eremburgą z Mortain, córką Roberta, hrabiego d'Eu. Ich dziećmi byli:
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Agrigento (pol. Agrygent) – miasto na południowym wybrzeżu Sycylii, w prowincji Agrigento. Ośrodek handlowy i turystyczny, według danych ze stycznia 2010 zamieszkuje go 59,2 tys. mieszkańców.
Mauger, hrabia Troina,
Matylda, żona Guiguesa III, hrabiego Albon,
Muriel, żona Josberta de Lucy,
Konstancja, żona Konrada Włoskiego,
Felicja, żona króla Kolomana Uczonego, króla Węgier,
Wioletta, żona Roberta Burgundzkiego,
Flandyna, żona Henryka del Vasto,
Judyta, żona Roberta I z Bassunvilla,
W 1089 Roger ożenił się z Adelajdą del Vasto, bratanicą Bonifacego, pana Savony. Mieli czworo dzieci:
Savona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Savona. Położona jest na Rivierze Ligure di Ponente, u zbiegu strumieni Lavanestro i Letimbro, na skrzyżowaniu dwóch autostrad: autostrady dei Fiori (od Genui do Ventimiglii) i autostrady A6 (od Turynu do Savony). Znajduje się około 55 km na zachód od Genui. Graniczy od północy z gminą Cairo Montenotte, od południa z Morzem Liguryjskim, na zachodzie z Cairo Montenotte, Altare, Quiliano i Vado Ligure, na wschodzie z Albisola Superiore i Albissola Marina.Adelajda del Vasto, Adelaide, Adelasia, Azalaïs (ur. ok. 1075, zm. 16 kwietnia 1118) – hrabina Sycylii jako trzecia żona Rogera I, potem królowa Jerozolimy jako trzecia żona Baldwina I.
Szymona, hrabiego Sycylii,
Matyldę, żonę Ranulfa II, hrabiego Alife,
Rogera II, hrabiego i następnie króla Sycylii,
Maksymillę, żonę Hildebranda VI Aldobrandeschi.
- ↑ Praca zbiorowa: Historia powszechna – Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Mediaset Group SA, 2007, s. 203. ISBN 978-84-9819-815-7.
- Praca zbiorowa: Historia powszechna – Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku. T. 8. Mediaset Group SA, 2007, s. 209. ISBN 978-84-9819-815-7.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Trąd, z łac. również lepra – jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi zakaźnych chorób skóry i nerwów. Wywoływana jest przez prątki Mycobacterium leprae, bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatosa tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale bardziej groźna dla samego zarażonego, początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki.
Warto wiedzieć że... beta
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Konrad (III) Salicki (ur. 12 lutego 1074 r. w opactwie Hersfeld; zm. 27 lipca 1101 r. we Florencji) – król Włoch w latach 1093-1098, król niemiecki w latach 1087-1098. Ponadto w latach 1076-1087 był księciem Dolnej Lotaryngii i margrabią Turynu.
Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
De Hauteville – ród szlachecki pochodzenia normańskiego, z którego pochodzili m.in. królowie Sycylii, książęta Apulii i książęta Antiochii. Znani też pod włoską wersją nazwiska d’Altavilla.