• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Glover  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Randall Bramblett – amerykański muzyk (wokalista, gra na instrumentach klawiszowych, gitarach i saksofonie), kompozytor, autor tekstów i producent. Karierę rozpoczynał w latach 60. (pierwszy solowy album wydał w 1967). Grał z takimi wykonawcami, jak Sea Level, Gregg Allman, Widespread Panic, Traffic, Steve Winwood czy Roger Glover.

  Roger Glover (ur. 30 listopada 1945 w Brecon w Walii) – kompozytor, wykonawca, producent, autor tekstów, basista grupy Deep Purple (1969-1973, 1984-). Glover zajmuje się także amatorsko fotografią artystyczną oraz malarstwem.

  W 2016 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  Finyl Vinyl – dwupłytowy album-kompilacja z nagraniami ze stron B singli oraz koncertowymi, zespołu Rainbow zarejestrowanymi w latach 1978-1984, wydany w 1986 roku. W programie albumu znalazły się także trzy nagrania studyjne: "Jealous Lover" i instrumentalny "Weiss Heim" zarejestrowane podczas sesji do albumu Difficult to Cure, oraz "Bad Girl", odrzut z sesji do albumu Down to Earth. Album prezentuje wiele różnych wcieleń zespołu z udziałem takich muzyków jak: Ritchie Blackmore – założyciel zespołu i jego członek przez wszystkie lata działalności, Ronnie James Dio, Cozy Powell, Graham Bonnet, Roger Glover, Joe Lynn Turner, Don Airey i innych. Płyta została wydana w dwa lata po pierwszym rozpadzie Rainbow.Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Dyskografia
 • 2.1 Episode Six
 • 2.2 Solo
 • 2.3 Rainbow
 • 2.4 Gościnne nagrania
 • 3 Filmografia
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.
  Rupert Neville Hine (ur. 22 września 1947 r. w Londynie) – angielski muzyk, autor piosenek i producent muzyczny, w tym dla artystów takich jak Kevin Ayers, Tina Turner, Howard Jones, Saga, The Fixx, Bob Geldof, Thompson Twins, Stevie Nicks, Chris de Burgh, Suzanne Vega, Rush, Underworld, Duncan Sheik, Formula i Eleanor McEvoy. Ponadto, Hine nagrał jedenaście albumów, w tym te, które sygnował swoim nazwiskiem, jak i pseudo-nazwą grupy Thinkman, oraz grupy, zatytułowanej Quantum Jump.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Wheels – EPka wydana przez zespół Cake w roku 2005. Została wydana na amerykańskim serwisie iTunes. Kilka utworów z płyty oraz trochę grafiki zostało użyte na kompliacji utworów zespołu pt. "B-Sides and Rarities" .
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Brecon, wal. Aberhonddu – miasto w Walii. 30 listopada 1945 roku urodził się tam Roger Glover, kompozytor, basista grupy Deep Purple.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.