• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Glover  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Roger David Glover (ur. 30 listopada 1945 w Brecon w Walii) – kompozytor, wykonawca, producent, autor tekstów, basista grupy Deep Purple (1969-1973, 1984-). Glover zajmuje się także amatorsko fotografią artystyczną oraz malarstwem.

  W 2016 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Swoją karierę muzyczną Roger Glover rozpoczął na początku lat 60. jako basista zespołów The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w październiku 1963 r. powstała grupa Episode Six. Tutaj Glover nawiązał trwającą do dzisiaj współpracę artystyczną z Ianem Gillanem. Z grupą Episode Six Glover dokonał także pierwszych nagrań. Na stronach B singli tego zespołu ukazały się również jego pierwsze autorskie kompozycje. Macierzystą formację Glover opuścił wraz z Ianem Gillanem w lipcu 1969 r., kiedy obaj dołączyli do nowego składu Deep Purple.

  Randall Bramblett – amerykański muzyk (wokalista, gra na instrumentach klawiszowych, gitarach i saksofonie), kompozytor, autor tekstów i producent. Karierę rozpoczynał w latach 60. (pierwszy solowy album wydał w 1967). Grał z takimi wykonawcami, jak Sea Level, Gregg Allman, Widespread Panic, Traffic, Steve Winwood czy Roger Glover.Finyl Vinyl – dwupłytowy album-kompilacja z nagraniami ze stron B singli oraz koncertowymi, zespołu Rainbow zarejestrowanymi w latach 1978-1984, wydany w 1986 roku. W programie albumu znalazły się także trzy nagrania studyjne: "Jealous Lover" i instrumentalny "Weiss Heim" zarejestrowane podczas sesji do albumu Difficult to Cure, oraz "Bad Girl", odrzut z sesji do albumu Down to Earth. Album prezentuje wiele różnych wcieleń zespołu z udziałem takich muzyków jak: Ritchie Blackmore – założyciel zespołu i jego członek przez wszystkie lata działalności, Ronnie James Dio, Cozy Powell, Graham Bonnet, Roger Glover, Joe Lynn Turner, Don Airey i innych. Płyta została wydana w dwa lata po pierwszym rozpadzie Rainbow.

  W 1974 r. Glover nagrał rock operę The Butterfly Ball & The Grasshopper's Feast. Występował gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy Child in Time z 1976 roku. Rok później w studiu Musicland w Monachium Glover zarejestrował materiał na swój drugi album solowy - Elements, w większości instrumentalną suitę o pięciu żywiołach ziemskich.

  Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni.

  Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchiego Blackmore'a i dołączył do jego grupy, Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmianę muzycznego oblicza grupy na bardziej komercyjne. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. przeszedł wraz z Blackmore'em do reaktywowanego Deep Purple.

  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Rupert Neville Hine (ur. 22 września 1947 r. w Londynie) – angielski muzyk, autor piosenek i producent muzyczny, w tym dla artystów takich jak Kevin Ayers, Tina Turner, Howard Jones, Saga, The Fixx, Bob Geldof, Thompson Twins, Stevie Nicks, Chris de Burgh, Suzanne Vega, Rush, Underworld, Duncan Sheik, Formula i Eleanor McEvoy. Ponadto, Hine nagrał jedenaście albumów, w tym te, które sygnował swoim nazwiskiem, jak i pseudo-nazwą grupy Thinkman, oraz grupy, zatytułowanej Quantum Jump.

  Prace nad płytą Snapshot Glover rozpoczął w latach 90. Pierwsze potwierdzone informacje na jej temat pojawiły się w 1999 r. Do współpracy Glover zaprosił m.in. Randalla Brambletta oraz córkę Gillian Glover. Album Snapshot wydany pod szyldem „Roger Glover & The Guilty Party featuring Randall Bramblett” ukazał się we wrześniu 2002 r. nakładem wytwórni Eagle. W 2007 r. Glover potwierdził informację o kolejnej płycie solowej - Close-Up, która ukaże się w 2009 roku. Ponownie mają na niej wystąpić Randall Bramblett i Gillian Glover.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2001 roku Roger Glover zagrał gościnnie na płycie The Deep End Vol. 1 grupy Gov't Mule w coverze „Maybe I'm a Leo” z repertuaru macierzystego Deep Purple. Ten sam utwór Glover wykonał także z Gov't Mule na legendarnym koncercie grupy w Nowym Orleanie w 2001, gdzie podczas kilkugodzinnego występu z zespołem wystąpiło gościnnie kilkudziesięciu basistów. Zapis koncertu ukazał się na płycie DVD. Cztery lata później Glover wystąpił także gościnnie na płycie Gillan's Inn Iana Gillana, a we wrześniu 2006 roku zagrał w kilku utworach na jednym z solowych koncertów wokalisty w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie Glover brał udział w przygotowaniach debiutanckiego albumu Gillian Glover. Płyta Red Handed ukazała się w 2007 roku. W październiku tego roku Glover ponownie wystąpił z Jonem Lordem w Northampton podczas specjalnego wykonania Concerto for Group and Orchestra. W czerwcu 2008 roku Roger Glover wziął udział w nagraniu charytatywnego singla „Lucy's Song”, dystrybuowanego jako pliki mp3 przez sklep iTunes. Zyski ze sprzedaży mp3 miały zostać przekazane dla The Linda McCartney Cancer Centre.

  Wheels – EPka wydana przez zespół Cake w roku 2005. Została wydana na amerykańskim serwisie iTunes. Kilka utworów z płyty oraz trochę grafiki zostało użyte na kompliacji utworów zespołu pt. "B-Sides and Rarities" .WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Brecon, wal. Aberhonddu – miasto w Walii. 30 listopada 1945 roku urodził się tam Roger Glover, kompozytor, basista grupy Deep Purple.
  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.
  Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.
  Ian Gillan (ur. 19 sierpnia 1945 w Hounslow) – brytyjski wokalista hardrockowy. W 1969 roku dołączył do grupy Deep Purple. Nagrał z nią takie płyty jak Deep Purple in Rock czy Machine Head, a jego wysoki, krzykliwy głos stał się częścią charakterystycznego stylu tego zespołu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.