• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Freeman

  Przeczytaj także...
  Okręg wyborczy Kettering powstał w 1918 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje miasta Kettering, Desborough, Rothwell oraz Burton Latimer w hrabstwie Northamptonshire.Okręg wyborczy Don Valley powstał w 1918 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje południową część miasta Doncaster w południowym Yorkshire.
  John Major KG (ur. 29 marca 1943 w Carshalton w hrabstwie Surrey) – brytyjski polityk, minister w trzecim rządzie Margaret Thatcher, lider Partii Konserwatywnej i premier Wielkiej Brytanii w latach 1990-1997. Na czas jego urzędowania przypada koniec zimnej wojny oraz dyskusje dotyczące stopnia integracji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, które doprowadziły do podziałów wewnątrz konserwatystów. Stanowisko premiera utracił po największej od 1832 r. wyborczej porażce Partii Konserwatywnej.

  Roger Norman Freeman, baron Freeman (ur. 27 maja 1942), brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w drugim rządzie Johna Majora.

  Wykształcenie odebrał w Whitgift School. Pracował w dziale rachunkowości banku inwestycyjnego. W 1979 r. wystartował w wyborach do Izby Gmin z okręgu Don Valley, ale bez powodzenia. Do parlamentu dostał się dopiero w 1983 r., kiedy wygrał wybory w okręgu Kettering. Był parlamentarnym podsekretarzem stanu ds. sił zbrojnych w latach 1986-1988, parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia w latach 1988-1990 i ministrem stanu ds. transportu publicznego w latach 1990-1995. Na tym stanowisku doprowadził do przyjęcia w 1993 r. Railways Act, który doprowadził do prywatyzacji brytyjskich kolei. W 1995 r. został członkiem gabinetu jako Kanclerz Księstwa Lancaster.

  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.

  W 1997 r. przegrał wybory do Izby Gmin, ale niedługo później został kreowany parem dożywotnim jako baron Freeman i zasiadł w Izbie Lordów.

  Linki zewnętrzne[]

 • leighrayment.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.