• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Fenton

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Technika kolodionowa, proces kolodionowy, zw. także techniką mokrej płyty kolodionowej, mokrym kolodionem lub mokrą płytą – technika fotograficzna polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodkiem srebra), w wyniku czego powstawał na niej negatywowy obraz. Z niego następnie wykonywano odbitki na papierze. Technika ta była stosowana na szeroką skalę od lat 50. do początku 80. XIX w.
  University College London (UCL) – część Uniwersytetu Londyńskiego, jest najstarszą spośród dwóch, pierwotnie odrębnych uczelni, obecnie wchodzących w skład Uniwersytetu Londyńskiego. W Wielkiej Brytanii UCL był pierwszym uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest (łac.) Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae co można przetłumaczyć na Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów i pracuje 9783 pracowników. UCL należy do elitarnej grupy uniwersytetów Russell Group oraz jest częścią Golden Triangle. UCL zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych i 650 profesorów, więcej niż jakikolwiek inny uniwersytet w Wielkiej Brytanii.
  Asystent Rogera Fentona, Marcus Sparling, na wozie, w którym znajdowało się jego laboratorium fotograficzne w czasie wojny krymskiej.

  Roger Fenton (ur. 20 marca 1819, zm. 8 sierpnia 1869) – brytyjski malarz i pionier fotografii, jeden z pierwszych fotoreporterów wojennych na świecie.

  Stereofotografia, fotografia stereoskopowa – technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Urodził się w rodzinie bankiera i członka brytyjskiego parlamentu Johna Fentona. Studiował prawo na University College w Londynie. W latach 40. XIX w. kilkakrotnie wyjeżdżał do Francji, krótko studiował u Paula Delaroche'a i prawdopodobnie u Michela Martina Drollinga, nie był jednak na liście studentów École des Beaux Arts. Naukę kontynuował w Londynie u malarza historycznego Charlesa Lucy. W latach 1849-1851 wystawiał obrazy w Akademii Królewskiej, w tym czasie pod wpływem Gustave'a Le Graya zainteresował się fotografią.

  Orientalizm (z łac. orientalis – "wschodni") – szczególnie utrwalona w kulturze Zachodu forma egzotyzmu polegająca na uzewnętrznieniu i akcentowaniu w tworach kultury fascynacji kulturami Wschodu, zwłaszcza hinduską, japońską, arabską, perską, chińską.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Roger Fenton fotografował architekturę, krajobrazy i ludzi. W Rosji robił zdjęcia konstrukcjom mostów (1852), wykonywał też portrety członkom brytyjskiej rodziny królewskiej i eksperymentował z fotografią stereoskopową. W 1855 na zlecenie dworu wyjechał jako oficjalny fotograf, by dokumentować wojnę krymską. Pracował w fatalnych warunkach, ciemnia i laboratorium umieszczone były na wozie, który przemieszczany był za pomocą konnego zaprzęgu. Fotografie wykonywane przy użyciu procesu kolodionowego musiały być natychmiast wywoływane. Innym utrudnieniem był długi czas naświetlania, który wynosił od 3 do 20 sekund, przez co można było rejestrować jedynie sceny statyczne. W ciągu czterech miesięcy Fenton wykonał ponad 350 negatywów, do rozstrzygnięcia wojny jednak nie dotrwał, gdyż zachorował na cholerę i musiał wracać do Anglii.

  Wojna krymska (1853-1856) – wojna między Imperium Rosyjskim a Imperium osmańskim i jego sprzymierzeńcami (Wielką Brytanią, Francją i Sardynią).Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

  Zdjęcia z wojny krymskiej Rogera Fentona są uważane za pierwszy wojenny fotoreportaż. Są dokumentem z epoki, lecz nie oddają całej prawdy o przebiegu i okropnościach wojny. Autor unikał przedstawiania śmierci czy innych kontrowersyjnych tematów, mimo że w listach do żony pisał o stosach trupów i tysiącach rannych.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.

  Fenton w 1858 zainteresował się tematyką orientalną, wykonywał też zdjęcia krajobrazów i architektury Wielkiej Brytanii. W 1862 zrezygnował z fotografowania, zmarł przedwcześnie w 1869.

 • Obóz kawalerii w pobliżu obozu Balaklava

 • Generał Brown ze sztabem

 • Dragoni

  Paul Delaroche (właśc. Hippolyte Delaroche, ur. 17 lipca 1797 w Paryżu, zm. 4 listopada 1856 w Paryżu) – francuski malarz, uczeń Grosa, przedstawiciel akademizmu w sztuce.Michel Martin Drolling (ur. 7 marca 1789 w Bergheim, zm. 9 stycznia 1851 w Paryżu) – francuski malarz neoklasycystyczny.
 • Dolina Śmierci

 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Answer.com – wybór biografii (ang.)
 • George Eastman House – galeria (216 pozycji) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Ciemnia fotograficzna – miejsce służące do obróbki chemicznej materiałów fotograficznych: negatywów, pozytywów, zwanych inaczej odbitką, i diapozytywów w procesie wywołania tych materiałów w fotografii tradycyjnej.Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fotoreportaż – fotograficzna dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku. Powstał w USA jako odpowiedź na zapotrzebowanie utrwalania za pomocą obrazów ludzkich problemów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gustave Le Gray, właśc. Jean Baptiste Gustave Le Gray (lub Legray) (ur. 20 sierpnia 1820 w Villiers-le-Bel, zm. 1882 w Egipcie) – francuski fotograf, wynalazca, pisarz.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.