• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Roger Chaffee

  Przeczytaj także...
  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:

  Roger Bruce Chaffee (ur. 15 lutego 1935 w Grand Rapids, zm. 27 stycznia 1967 na Przylądku Kennedy'ego) – amerykański pilot wojskowy, inżynier, astronauta, komandor podporucznik United States Navy.

  Wykształcenie i służba wojskowa[]

  W 1953 ukończył szkołę średnią (Central High School) w Grand Rapids w stanie Michigan. Następnie przez rok studiował na Instytucie Technologii Illinois (Illinois Institute of Technology). W 1957 został absolwentem Purdue University w stanie Indiana, uzyskując licencjat z inżynierii lotniczej. Jeszcze w czasie studiów był słuchaczem kursu przygotowawczego dla oficerów rezerwy marynarki wojennej (Navy Reserve Officers Training Corps – ROTC). Cywilne przeszkolenie lotnicze odbył na lotnisku uniwersyteckim (Purdue University Airport). Po studiach wstąpił do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W bazach lotniczych Pensacola na Florydzie oraz Kingsville w Teksasie przeszedł szkolenie lotnicze. Latał m.in. samolotami F-9F Cougar. Później był oficerem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo lotów i kontrolę jakości w 63 eskadrze zwiadu fotograficznego (Heavy Photographic Squadron 62) stacjonującej w bazie Jacksonville na Florydzie. W styczniu 1963 na Instytucie Technologicznym Lotnictwa (Air Force Institute of Technology) w bazie Wright-Patterson w Ohio, rozpoczął pisanie pracy dyplomowej w celu uzyskania stopnia magistra.

  Kingsville – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Kleberg. W 2000 roku liczyło 25 575 mieszkańców.Purdue University – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w West Lafayette w stanie Indiana. Powstała w 1869 roku. Obecnie kształci ponad 40 tysięcy studentów, z czego ok. 3/4 stanowią słuchacze studiów licencjackich. Zatrudnia ponad 6,5 tysiąca pracowników naukowych. Patronem uczelni jest przemysłowiec i filantrop John Purdue (1802-1876), który odegrał niezwykle ważną rolę przy zakładaniu uniwersytetu.

  Do momentu zaliczenia go do grupy astronautów NASA wylatał ponad 2300 godzin, z czego ponad 2000 na samolotach z napędem odrzutowym.

  Kariera astronauty[]

  18 października 1963 został członkiem trzeciej grupy astronautów NASA. Po przejściu podstawowego przeszkolenia został skierowany do Biura Astronautów NASA. Tam w oddziale programu Apollo (Apollo Branch) specjalizował się w systemach łączności pomiędzy centrum kierowania lotem a załogami statków kosmicznych oraz systemach kontrolno-pomiarowych. Pod koniec 1965 został członkiem załogi rezerwowej pierwszego załogowego lotu w ramach programu Apollo. 21 marca 1966 został przeniesiony do załogi podstawowej misji oznaczonej wówczas jako AS-204. Jej pierwotny pilot, Donn Eisele, złamał bark i musiał być zastąpiony sprawnym astronautą.

  Regor (gamma Velorum, γ Vel) – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Żagla (wielkość gwiazdowa: 1,75). Odległa od Słońca o ok. 1138 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna wynosi dla składników A/B –5,31 i 2,79. Jest to gwiazda sześciokrotna – w skład tego układu gwiazd wchodzą:Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  27 stycznia 1967 zginął w tragicznym wypadku razem z astronautami Edwardem White'em i Virgilem Grissomem w czasie pożaru statku Apollo 1 na Przylądku Kennedy'ego. Dla upamiętnienia astronauty gwiazdę γ Velorum nazwano (w drodze wyjątku) „Regor”, co czytane wspak jest jego imieniem.

  Canaveral (ang. Cape Canaveral, w latach 1963-1973 Przylądek Kennedy’ego, ang. Cape Kennedy) – przylądek znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu USA, we wschodniej części półwyspu Floryda. Znajduje się tu ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego oraz Stacja Sił Powietrznych Cape Canaveral.Cmentarz Narodowy w Arlington (ang. Arlington National Cemetery) - amerykański cmentarz wojskowy położony w Arlington, w stanie Wirginia na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Roger Chaffee został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington.

  Zobacz też[]

 • Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów
 • Grupy i oddziały astronautów
 • Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na stronie NASA (ang.)
 • Biogram na stronie Spacefacts (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 zrealizowanych w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej naukowej eksploracji Księżyca. Całkowity koszt programu wyniósł 25,4 miliarda dolarów. Ilość pozyskanego i dostarczonego na Ziemię materiału to 381,7 kg.
  Wykaz grup i oddziałów astronautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.
  15 lutego – jest 46. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 319 (w latach przestępnych 320) dni.
  Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.
  Grumman F9F Cougar (w 1962 oznaczenie zostało zmienione na F-9 Cougar), amerykański myśliwiec pokładowy zaprojektowany w zakładach Grummana dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych jako następca F9F Panther. "Puma" bazowała w znacznej części na swojej poprzedniczce "Panterze" (główną różnicą były skośne skrzydła nowego samolotu w porównaniu z prostymi skrzydłami jego poprzednika) i pomimo że według terminologii Grummana był to nowy samolot, to dla US Navy była to tylko nowa wersja "Pantery" i liczenie wersji samolotu rozpoczęto od numer "6".
  Virgil Ivan „Gus” Grissom (ur. 3 kwietnia 1926 w Mitchell, zginął 27 stycznia 1967 na Przylądku Canaveral w pożarze kabiny statku Apollo 1) – amerykański astronauta, podpułkownik United States Air Force.
  Edward Higgins White II (ur. 14 listopada 1930 w San Antonio, zm. 27 stycznia 1967 na Przylądku Canaveral) – amerykański astronauta, podpułkownik United States Air Force. Pierwszy Amerykanin, który dokonał wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.