• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rogatywka wz. 1938

  Przeczytaj także...
  Obrona Narodowa (ON) – terytorialna formacja wojskowa istniejąca w latach 1937-1939. Była zorganizowana w systemie brygad i półbrygad, przyporządkowanych dowództwom okręgów korpusów (DOK), a po mobilizacji - konkretnym armiom Wojska Polskiego.Rogatywka polowa wz. 37 – polowe nakrycie głowy wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego z wyjątkiem lotnictwa i oddziałów zmotoryzowanych oraz broni pancernej. Jedna z wielu odmian polskiego tradycyjnego nakrycia głowy – rogatywki.
  Obrona narodowa to całokształt sił i środków państwa i społeczeństwa, a także sposoby oddziaływania na otoczenie w celu zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom, które godzić by mogły w bezpieczeństwo narodowe. Definicja funkcjonalna zakłada, iż jest to działalność, mająca na celu obronę ludności, mienia i środowiska. Definicja strukturalna zakłada, iż jest to organizacja, która działa na poziomie państwowym w zakresie obrony ludności, mienia i środowiska.
  Rogatywka wz. 38

  Rogatywka wz. 1938 – nakrycie głowy żołnierzy Wojska Polskiego II RP służących w sztabach i oddziałach Obrony Narodowej.

  Rogatywka przeznaczona dla żołnierzy obrony narodowej wzorowana na typowej rogatywce polowej wz. 1937. Ponadto posiadała stalkę do usztywniania denka i rogów, złączoną z czterema podpórkami z tektury, do której były przyszyte ręcznie, falisto wygięte i na końcach zaokrąglone druty. Stalka i podpórki obszyte były tkaniną. Stalka była zgięta w kwadrat, a końce jej złożone na styk i spojone cienką żelazną blaszką. W rogach stalki przyszyte były jednymi końcami podpórki usztywniające rogi rogatywki. W przypadku użycia rogatywki, jako polowego nakrycia głowy, stalkę z podpórkami wyjmowano.

  Rogatywka – rodzaj nakrycia głowy z kwadratowym denkiem, spotykana u ludów Azji, południowo-wschodniej Europy oraz Lapończyków, charakterystyczna polska czapka narodowa.Guzik – element ubioru służący do zapinania np. płaszcza, swetra czy spodni. Najczęściej w kształcie koła, wykonany z plastiku, metalu lub z innych tworzyw. Guziki zaczęto przyszywać do ubrań w XIII wieku. Alternatywą dla guzików są napy i spinki.

  Na lewym przednim brycie rogatywki doczepiano sznurek i chwaścik. Sznurek, złożony na połowę i związany w 1/3 długości na dwa supły, był przypięty jednym końcem za pomocą utworzonej pętli do guzika przyszytego na lewym rogu rogatywki. Drugim końcem, uzbrojonym w biały haczyk, był zaczepiony na haftkę wykonaną z nici barwy ochronnej na brycie, pod lewym skrzydłem orzełka.

  Chwast (także: chwost) – ozdoba (dodatek do ubioru) w postaci pęczka nici, piór bądź włosia. Używany w dawnych mundurach, a także w temblakach i rzędach końskich. Nazwę chwast stosuje się również do określenia plecionego sznura do wiązania zasłon.
  Ozdoby

  Chwaścik składał się z uszka, obsady chwaścika, trzydziestu frędzli oraz drewnianego koralika. Był nawleczony na pętlę sznurka i zapinany na guzik, przyszyty na lewym rogu rogatywki.

  Sznurek był skręcany z pięciu sznureczków, z których dwa były białe, a trzy czerwone. Uszko i obsada chwaściska splatano z dwóch sznureczków: jednego barwy białej i drugiego barwy czerwonej.

  Frędzle, z których piętnaście barwy białej i piętnaście barwy czerwonej, były skręcone z jednego sznureczka, podwójnie złożonego. Odcięte końce frędzli były wpuszczane w obsadę chwaścika, który za pomocą końców uszka, przewleczonego przez obsadę, był przymocowany do drewnianego koralika.

  Sznurek, uszko, obsada chwaścika i frędzle były wykonane ze sztucznego jedwabiu.

  Guzik czerwony — z masy galalitowej lub bakelitowej, osadzony na metalowym uchwycie. Barwa czerwona sznurka, chwaścika i guzika miała odcień cynobru.

  Zamiast haftowanego orzełka, stosowano metalowy orzełek jak przy rogatywce garnizonowej.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Opis szczegółowy ogłoszony w załączniku nr 1 do poz. 139 Dziennika Rozkazów nr 11 z 1937 roku

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 4/38

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 4 z 12 kwietnia 1938 roku; poz. 37 i załącznik
 • Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 11 z 1937 roku; poz. 139 i załącznik
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.959 sek.