• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rodzina zastępcza - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Postacie z serialu Rodzina zastępcza – artykuł przedstawia bohaterów serialu telewizyjnego Rodzina zastępcza (od odcinka 157 pod tytułem Rodzina zastępcza plus).Blok mieszkalny – potoczna nazwa wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego o powtarzalnych segmentach, wyróżniającego się wybitnie prostą formą.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Rodzina zastępcza (od odcinka 157. Rodzina zastępcza plus) – polski serial obyczajowo-komediowy emitowany przez telewizję Polsat od 23 lutego 1999 roku do 20 grudnia 2009 roku. Jest to jeden z najdłużej emitowanych polskich seriali: przez prawie 11 lat wyemitowano 329 odcinków w 18 seriach.

  Do odcinka 156. odcinki trwały około 25 minut, a ich akcja rozgrywała się tylko w domu głównych bohaterów serialu – rodziny Kwiatkowskich. Od odcinka 157. tytuł serialu został zmieniony na Rodzina zastępcza plus, odcinki stały się dłuższe (44 minuty), a akcja rozgrywała się już nie tylko w domu Kwiatkowskich, ale też w domu ich sąsiadów – Kossoniów i w mieszkaniu córki Kwiatkowskich – Majki, jej męża Kuby, jego dziadka, a od odcinka 310 również synka Majki i Kuby – Jasia.

  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

  W czołówce serialu i przy napisach końcowych wykorzystano piosenkę pt. Tkanina, do której tekst napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Seweryn Krajewski, który także zaśpiewał ten utwór.

  Pod koniec listopada 2009 roku Polsat podał informację o zakończeniu pracy nad serialem. Oficjalnym powodem tej decyzji była spadająca oglądalność.

  Ślub – uroczystość zawarcia małżeństwa, podczas której strony składają przysięgę małżeńską w obecności świadków oraz zaproszonych gości.Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Obsada
 • 3 Gościnnie
 • 4 Realizacja zdjęć
 • 5 Nagrody
 • 6 Czołówki serialu
 • 7 Serie
 • 8 Tytuły odcinków
 • 9 Uwagi
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • Opis fabuły[]

  Akcja serialu toczyła się wokół perypetii rodziny Kwiatkowskich mieszkającej w Warszawie. Anna i Jacek Kwiatkowscy oraz ich dwoje dzieci, Maria (Majka) i Filip, postanowili przysposobić Romka, chłopca z domu dziecka. Przypadek sprawił, że oprócz niego przyjęli pod dach jeszcze dwie dziewczynki: Zosię i Elizę. Rodzina posiadała psa rasy dog z Bordeaux, który wabił się Śliniak. W odcinku pt. Pora odlotów Zosia otrzymała list od wujka pochodzącego z Mongolii, a mieszkającego w Toronto w Kanadzie. Gdy wujek przyjechał, zaproponował jej studia w Toronto. Tymczasem Romek wygrał studia w Szkocji. W odcinku pt. Natura nie znosi próżni Zosia i Romek wyjechali. Jednak Kwiatkowscy nie na długo zostali sami, bo w tym samym odcinku Eliza usłyszała dziwny hałas w piwnicy. Filip nakrył tam dwoje dzieci: Dorotkę i Wojtka, którzy kradli przetwory w piwnicy. Anka dowiedziała się o tym, że matka tych dzieci nie żyje, a ojciec jest alkoholikiem. Kwiatkowscy postanowili zaadoptować Dorotkę i Wojtka. W odcinku pt. Grom z jasnego nieba Jacek otrzymał informację o tym, że ojciec Dorotki i Wojtka wyleczył się z alkoholizmu i chce znów zająć się dziećmi i tak też się stało. W odcinku pt. Urodzaj na bliźniaki Lesio, mąż Jadzi, przyjechał do Warszawy z dwójką chłopców, bliźniakami: Piotrkiem i Pawłem. Chłopcy dotychczas mieszkali z babcią na wsi koło Włodawy, jednak ona zmarła, matka dzieci też nie żyła, a ojciec nie był znany. Kwiatkowscy postanowili otoczyć chłopców opieką.

  Włodawa – miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, we wschodniej Polsce, w powiecie włodawskim; położone na obszarze Garbu Włodawskiego, nad Włodawką i Bugiem przy granicy z Białorusią. Włodawa leży na Południowym Podlasiu, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i Polesiu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego. Według danych z 1 stycznia 2013 miasto miało 13 719 mieszkańców.Policja – umundurowana (służba mundurowa) i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. Została utworzona na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Policja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

  W domu obok mieszkali Kossoniowie – Alutka i Jędrula. Pojawili się po raz pierwszy w odcinku pt. Seks i ortografia, w którym przyszli do Kwiatkowskich, aby usprawiedliwić hałas, który był spowodowany budową skalniaka. Alutka jest poetką, a Jędrula jest producentem filmowym. W odcinku pt. Ochmistrzyni zatrudniają Jadzię – kuzynkę Anki jako gosposię. Od odcinka pt. Wicher romantyzmu akcja rozgrywała się także w ich domu. Częstym gościem Kossoniów bywa Lesio – mąż Jadzi. W odcinku pt. Grom z jasnego nieba Alutka zachodzi w ciążę, a w ostatnim odcinku – pt. Wielkie rozwiązanie – rodzi córkę.

  Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.Relacja rodzinna (także relacja lub stosunek genealogiczny; pot. nazwa lub rodzaj pokrewieństwa i powinowactwa, nazewnictwo, nazwy członków rodziny) – w genealogii, socjologii lub prawie nazwa i rodzaj stosunku zachodzącego między dwiema osobami należącymi do tej samej rodziny a wynikającego z faktu filiacji i koicji (w genealogii) lub szerzej z pokrewieństwa i powinowactwa (w pozostałych naukach). Na relację taką mają również wpływ stopień pokrewieństwa i powinowactwa (pierwszy, drugi, trzeci itd.), różnica pokoleń oraz linia pokrewieństwa i powinowactwa (prosta i boczna, wstępna i zstępna). Relacje rodzinne oblicza się od jednej osoby, którą w genealogii można nazywać probantem, do innego członka jej rodziny.

  W odcinku pt. Wicher romantyzmu Majka pojechała na wycieczkę do Zakopanego i tam poznała Kubę Potulickiego i wzięła z nim ślub. Zamieszkali w bloku przy ulicy Fiołkowej 16 (w rzeczywistości jest to blok przy ulicy Celestynowskiej 3 w Warszawie) razem z dziadkiem Kuby – emerytowanym lekarzem pułkownikiem Janem Ksawerym Potulickim. Kuba prowadził w piwnicy kawiarenkę internetową M@jka.cafe. W odcinku pt. Rewolucja Majka zaszła w ciążę, a w odcinku pt. Stres przedporodowy urodziła syna – Jasia.

  Ulica Chełmska w Warszawie - jedna z głównych ulic osiedla Sielce na warszawskim Mokotowie, biegnąca od ul. Czerniakowskiej do zbiegu ulic: Jana Sobieskiego, Dolnej i Belwederskiej.Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.

  Częstym gościem w domu Kwiatkowskich był zaprzyjaźniony policjant, zwany posterunkowym, chociaż miał stopień starszego posterunkowego. Pojawił się on po raz pierwszy w odcinku pt. Kłopotliwy gość. Bał się przestępców, pijał dużo kawy u Kwiatkowskich, Kossoniów i w kawiarence M@jka.cafe. Jego imię nie zostało nigdy podane (chociaż w odcinku pt. Ekomałżeństwo zalogował się na internetowym czacie jako Poldek, co może sugerować, że miał na imię Leopold). W ostatnim odcinku awansował do stopnia sierżanta.

  Fundacja Polsat – ogólnopolska fundacja z siedzibą w Warszawie mająca na celu udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym, chorym dzieciom i ich rodzicom. Grantodawcza, pozarządowa organizacja pożytku publicznego.Rozwód – rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Rozwód oprócz owdowienia i unieważnienia małżeństwa jest jedną z okoliczności kończących małżeństwo. Wśród rozwodów możemy wyróżnić dwa typy:

  Częstym gościem Kwiatkowskich była również Ula – siostra Anki. Nie lubiła swojego szwagra – Jacka, z wzajemnością. Pracowała w Ministerstwie Obrony Narodowej na stanowisku naczelnika. Mieszkała sama w mieszkaniu w bloku, jej mieszkanie zostało pokazane tylko raz: w odcinku specjalnym pt. Świąteczna awaria. Była rozwódką.

  Starszy posterunkowy Policji (st. post.) – stopień szeregowy w Policji. Na stopień ten mianuje komendant wojewódzki Policji. Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu starszego posterunkowego 1 roku. Odpowiednik wojskowego stopnia starszego szeregowego oraz starszego strażaka w Państwowej Straży Pożarnej.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

  W odcinku pt. Rewolucja Eliza poznała Michała Kercza – studenta psychologii. W odcinku pt. Zbawienna siła przesądów wzięli ślub.

  Rodzicami Michała byli Krystyna i Włodzimierz Kerczowie. Pojawili się oni po raz pierwszy w odcinku pt. Zbawienna siła przesądów. Krysia była nadopiekuńczą matką. Włodek był pantoflarzem. Pracował w Sejmie RP.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mieszkanie – zgodnie z normatywną definicją zamieszczoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.) – obowiązującym od dnia 16 grudnia 2002 – mieszkaniem jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.
  Telekamery 2001 – czwarte wręczenie nagrody Telekamery Tele Tygodnia za rok 2000 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym była Sophia Loren. Nagrody przyznano w 10 kategoriach. Gala odbyła się 15 stycznia 2001.
  Seweryn Krajewski (ur. 3 stycznia 1947 w Nowej Soli) – polski kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista oraz były lider zespołu Czerwone Gitary.
  Telekamery 2004 – siódme wręczenie nagrody Telekamery Tele Tygodnia za rok 2003 dla postaci telewizyjnych. Gościem zagranicznym był Roger Moore. Nagrody przyznano w 9 kategoriach. Oprócz tego honorową nagrodę za całokształt twórczości, Złote Spinki, otrzymał Leon Niemczyk. Złote Telekamery zdobyli zaś: serial Na dobre i na złe oraz jego aktorzy: Artur Żmijewski i Małgorzata Foremniak (cała trójka zdobyła nagrody w latach 2001, 2002 i 2003). Gala odbyła się 16 stycznia 2004.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) – urząd administracji rządowej w Polsce podlegający ministrowi właściwemu do spraw obrony narodowej. W okresie II Rzeczypospolitej i II wojny światowej nosił nazwę Ministerstwa Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.).
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.